V Zrečah odločen ne kamnolomu in vetrnicam

Rozmari Petek Rozmari Petek
14.05.2021 06:25
Župan je dokaj zadovoljen, da se kamnolom Brinjeva gora vsaj širil ne bo, civilna iniciativa zavrača kakršnokoli obujanje. Enoten ne vetrnim elektrarnam na Rogli.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Cerkev svete Neže stoji tik nad kamnolomom.
Rozmari Petek

Zreški občinski svetniki so v tem tednu obravnavali dve temi, ki sta vezani na okolje. Bolje rečeno, primer obuditve kamnoloma pod Brinjevo goro in umeščanje vetrnih elektrarn na območje Rogle je komentiral zgolj župan Boris Podvršnik, svetniki pa na to temo niso rekli nobene. Je pa problematika na noge dvignila krajane pod Brinjevo goro. Tako tiste, ki sodijo pod zreško občino, kot tiste na oplotniški strani. Ne zgolj širitvi kamnoloma, do katerega je skorajda že prišlo, okoli 500 krajanov iz obeh občin nasprotuje že sami ideji o obuditvi zapuščenega kamnoloma. Župan je tako na seji povzel, da je novi lastnik, podjetje Ecobeton, poskušal eksploatacijski prostor za štirikrat povečati, a je nato zaradi nasprotovanj idejo umaknil. Še vedno pa mu ostane okoli 1,7 hektarja veliko območje, ki pa ga lahko izkorišča. Država mu je namreč za 18 let podelila koncesijsko pravico.

Prepoved vožnje ni mogoča

Škarje in platno ima tukaj občina Oplotnica, je ob tem znova večkrat poudaril župan, saj je uradno kamnolom na oplotniški strani. Je pa povedal, da se bodo 20. maja sestali z lastnikom, predebatirali režim voženj po zreških cestah. Dovoz do kamnoloma je namreč mogoč tako po zreški kot po oplotniški strani.

Kamnolom Brinjeva gora
Rozmari Petek

Sam je izračunal, da bi dnevno zreško cesto obremenjevalo okoli 12 do 14 vozil; lastnik kamnoloma bi sicer ob tem cesto deloma na svoje stroške razširil. Prepovedati uporabo ceste mu pa tako ali tako ne morejo, je opozoril Podvršnik, ki je obenem obljubil, da bo prisluhnil občankam in občanom, ki so se na to temo že nekajkrat oglasili pri njem in med drugim od župana zahtevali, da reče odločen ne ponovnem odprtju kamnoloma in da prepove prevoze po zreški strani.

"Speljali" so jim cerkev

Da s tem, ko je investitor odstopil od namere širitve kamnoloma, boja še ni konec, pa sokrajane opozarja Martin Mrzdovnik, velik ljubitelj in poznavalec Brinjeve gore kot romarskega središča in arheološkega najdišča in letošnji zlati občinski nagrajenec. Opisuje, da bo poseg v naravo tudi brez uradne širitve kamnoloma velik. Vseeno se bo obstoječa rana kamnoloma povečala za približno hektar; toliko manj bo tudi gozda. "Torej ne le, da se glede na rudarsko pravico obstoječi kamnolom ponovno daje v izkoriščanje, še precej poveča se lahko," opozarja. S povečanjem pa se lahko pojavijo druge težave, ki so vezane na sakralno dediščino.

Nad hribom, kjer bo potekala eksploatacija, stoji cerkev sv. Neže. Že zdaj je (po besedah domačinov zaradi delovanja kamnoloma, po besedah oplotniškega župana Matjaža Orterja, ki je pred leti bdel nad delovanjem kamnoloma, pa zagotovo ne) cerkev precej popokana. Ob skorajšnji 300-letnici jo je zreška občina nameravala celo obnoviti, medtem pa je ugotovila, da so jim cerkev "speljali". Čeprav listinski dokazi govorijo drugače, cerkev po novem sodi v župnijo Čadram, ki je spet v občini Oplotnica, opisuje župan. "Na to temo smo že imeli delovni sestanek z nadškofom. Upam, da ta status z nadškofijo uredimo," dodaja.

In medtem ko je videti, da župan kamnolomu ne nasprotuje, temveč le sledi volji občanov, je pri vprašanju postavitve vetrnih elektrarn na Rogli bolj odločen. "Odziv naše strokovne javnosti je bil negativen. Proti so turistični delavci, kmetje, krajevna skupnost Resnik, Pašna skupnost Rogla kot tudi naravovarstveniki," je povzel župan. Čeprav gre za vetrna polja, ki naj bi uradno sodila pod občino Mislinja, bi večji del stal na območju Rogle, opozarja župan. Sprva so jih nameravali celo umestiti v področje Nature 2000, to je na območje proti Lovrenškim jezerom.

Kamnolom Brinjeva gora
Rozmari Petek

"Lastnik je nato sam odstopil od te namere. Zdaj jih želi postaviti na območje, ki sodi pod občino Slovenska Bistrica, dejansko pa je to tik ob našem stolpu in ob cesti na območju Jurgovo. Naš turizem letno prinese od 12 do 13 milijonov evrov, zaposluje 200 ljudi, turizem na Rogli negujemo že od 70-ih let prejšnjega stoletja, ogromno denarja, tako občinskega kot podjetja Unior, celo državnega, je bilo vloženega v razvoj Rogle. Zato je naše stališče, da je umestitev vetrnih elektrarn par sto metrov od naših objektov, od hotela, nastanitvenih kapacitet nesprejemljivo. To smo že povedali ministru za okolje Andreju Vizjaku, vse to pa bomo z argumenti in izračuni poskušali tudi dokazati," je opisal Podvršnik in na koncu, znova brez razprave, oblikoval sklep, da je občinski svet absolutno proti umeščanju vetrnih elektrarn na Rogli.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta