Referenduma, na katerem bi se Velenjčani lahko odločali, ali so zato, da se v delu Velenja, lokalno poimenovanem "Teksas", pozida še zadnja velika zelenica, ne bo. Kot so včeraj sporočili z Mestne občine Velenje, Civilni iniciativi Ohranimo zeleno mesto ni uspelo zbrati dovolj podpisov za razpis referenduma. "Zbrali so 806 podpor, potrebovali bi jih 1355. Zahteva za razpis naknadnega referenduma je vložena, če jo je v določenem roku podpre s svojim podpisom zadostno število volivcev na območju Mestne občine Velenje, to je 5 odstotkov volivcev v občini," so sporočili z občine.
Časa za zbiranje podpisov je bilo 35 dni, od 1. septembra do 5. oktobra, so dodali. "Rok za vložitev zahteve za razpis naknadnega referenduma se je 12. oktobra iztekel, to je sedem dni po preteku roka za zbiranje podpisov volivcev. 4. oktobra je Civilna iniciativa Ohranimo zeleno mesto na župana naslovila vlogo za podaljšanje roka za čas treh oziroma petih dni z obrazložitvijo, da naj bi bilo civilni iniciativi oteženo zbiranje podpisov zaradi prevelikih gneč na Upravni enoti Velenje, nezadostnega števila uradnic na Upravni enoti Velenje za overjanje podpisov kot tudi izpadov informacijskega sistema na Upravni enoti Velenje," so dodali v sporočilu za javnost. "Zelo so nam oteževali zbiranje podpisov. Včasih informacijski sistem ni delal, potem je bilo pol dneva izpad elektrike," našteva prvopodpisani na vlogi za razpis referenduma Andrej Vrbec. "Predvsem ob sredah, ko je bilo največ ljudi, se je kje zataknilo. Imam vse evidentirano po dnevih in urah, ne govorim le na pamet. Pogosto pa smo imeli pred stojnico tudi občinske redarje, ki so večkrat preverjali, ali imamo dovoljenje za zbiranje podipsov," dodaja Vrbec.
Župan Bojan Kontič je njihovo vlogo za podaljšanje zavrnil, ker po Zakonu o referendumu in o ljudski iniciativi roka ni mogoče podaljšati, so obrazložili na občini. Vrbec pa bo v naslednjih dneh s pomočjo pravnih strokovnjakov proučil, kaj je še mogoče storiti, dodaja.