Takole začenja svojo satirično pravljico, v kateri so v prenesenem pomenu opisana dejstva celjskega sprenevedanja o problematičnosti onesnaženosti tal, umetnica Ana Čigon:
Skozi satiro postane politika malce bolj užitna
Le še lebdeči mostovi
Satirična pravljica, ki opisuje, kako težko nekateri Celjani verjamejo opozorilom civilne iniciative in medijem ter kako je poročilo poljskega podjetja Environ pokazalo na vse razsežnosti starih bremen nekdanje pocinkovalnice, se v umetniški domišljiji srečno zaključi takole: "Na srečo v Celju že dolgo časa živi dobri čarovnik. Je sicer malo muhast in samovšečen, a za vsako težavo naposled najde rešitev ... Te dni načrtuje začaranje dolgega lebdečega mostu, ki se bo raztezal vse od Anskega vrha do Starega gradu. Z lebdečim mostom bo preizkusil svoj velikopotezni načrt za odrešitev mesta. Ko bo testni most narejen, bo po celem Celju postavil nešteto lebdečih mostov, ki bodo povezovali strehe hiš in blokov. Mogočen in dober je celjski čarovnik, a njegova čarobna moč pojenja vsakič, ko Celjani in Celjanke podvomijo o njegovih namenih."
Ob vseh težavah ...
Od kod umetnici ideja, da v sklopu svoje razstave Mesto prevar III, na kateri se sicer z eksperimentalnim filmom dotika politične kritike Slovenije, Evrope in sveta, dregne še Celje? "S tem projektom sem se odločila, da bom vsakemu mestu, v katerem razstavljam, posvetila vsaj del razstave. Že prej sem se povezala z Andrejo Džakušič iz Celja in s portugalsko umetnico Marie Lucie Cruz Correia, ki sta se, vsaka posebej, ukvarjali s to tematiko. Potem sem malo pred novim letom v medijih zasledila, da bo to mesto imelo viseči most. To se mi je zdelo tako neverjetno - da bodo pri vseh težavah, ki jih mesto ima, šli delat viseči most. Brala sem tudi odzive in videla, da je eden od svetnikov dejal, da bo to mesto naredilo kot Disneyland. Tako sem dobila idejo za pravljičnost in s tem pravljico, ki je sedaj del razstave," opisuje Čigonova.
Čin, čin, čin, zemljica
Pravljica še ni vse. Umetnica je napisala še deset pravil, kako se uspešno vseskozi sprenevedati ob težavah, uglasbila je tudi pesmico, s katero naj si celjski malčki v vrtcih po navodilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) umivajo roke. "To je ideja Andreje Džakušič, ki je že 2017 hotela imeti pesmico na to temo. Da bi se torej še na drugi način govorilo o tej problematiki. Tako sem na glasbo ljudske pesmi Čin, čin, čin, Drežnica napisala Čin, čin, čin, zemljica. Ker ko sem brala navodila NIJZ, sem spoznala, da to ni tako neproblematično, kot so sprva dejali."
Deset receptov za čisto življenje
1. Najprej vse zanikaj. Vedno se lahko izgovoriš, da nisi vedel.
2. Preusmeri pozornost na nekaj povsem drugega in ob tem uporabljaj kompleksne izraze in dolge stavke. Zmeda je tvoja zaveznica.
3. Nekaj, česar nisi storil, nisi storil pravočasno ali si storil povsem narobe, predstavi kot izjemen uspeh, za kar si si dolgo prizadeval in si ponosen na rezultate.
4. Ne delaj zapiskov. Če jih že delaš, naj bodo neuporabni.
5. Ko se s kom pogovarjaš, vedno zanj pokaži izjemno zanimanje in mu/ji posveti dovolj časa, da bo od tebe odšel z dobrim občutkom. Uporaba očal in zapisovanje naj bosta rezervirana le za posebne priložnosti - za goste, ki lahko koristijo tudi tebi.
6. Skrbno izdelaj labirint odgovornosti. Pot po njem naj bo dolga in zapletena, odgovornost pa nedoločljiva in premostljiva z ene na drugo osebo.
7. Najpomembnejše podatke skrij najmanj na 270. stran dokumenta.
8. Ob razkritju obremenilnih podatkov navedi še vsaj trikrat toliko manj relevantnih in nasprotujočih si podatkov, ki jim ni treba biti kakorkoli povezani z obravnavano temo.
9. Pred ogledalom redno vadi naslednje stavke: "Podpiram idejo, a žal za to nimamo sredstev. Z veseljem bi, a zakonsko to ni možno. Razumem, a stvar ni v moji pristojnosti. Se strinjam, a zdaj ni pravi čas za to."
10. Čas deluje zate. Obljubljaj po mili volji, bodo že pozabili.