S podpisom pogodbe se je v začetku tedna zaključil javni razpis za izbiro izvajalca del za izgradnjo težko pričakovane prve etape nadomestne gradnje Splošne bolnišnice Celje. Tripartitno pogodbo o gradnji so ob vodstvu bolnišnice podpisali še ministrstvo za zdravje, celjska bolnišnica in konzorcij izvajalcev, izbranih na javnem razpisu. Dela bo izvajal konzorcij podjetij Kolektor Koling, d.o.o., Medicoengineering, d.o.o., in Pomgrad, d.d. Po časovnem načrtu financiranja in gradnje omenjene etape naj bi bila dela zaključena do konca februarja 2022, ko bi lahko v bolnišnici prevzeli novo zgradbo in v njej odprli dnevno bolnišnico. Do takrat naj bi bil operativen tudi heliport na strehi nove stavbe.
Vlada namenja 118 milijonov evrov
Iz celjske bolnišnice še sporočajo, da so bili pogoji za začetek gradnje prve etape izpolnjeni septembra, ko je bila dokončana in prevzeta tako imenovana nulta etapa nadomestne gradnje bolnice. Ta je obsegala predhodno ureditev določenega dela energetske infrastrukture in sproščanje površin za začetek gradnje. Spomnimo, da je bila nadomestna gradnja konec leta 2017 uvrščena v Nacionalni razvojni program za obdobje med letoma 2019 in 2025, maja lani je bil na ministrstvu za zdravje izdan tudi sklep o zagotovitvi sredstev za delno etapo 1 znotraj tega projekta.
Prvi bolnik z novo metodo zdravljenja
Se pa v celjski bolnišnici že v teh dneh veselijo svojih strokovnih uspehov pri zdravljenju pacientov. Minuli teden so namreč prvega bolnika zdravili po novi metodi, ki sta jo pri nas doslej uporabljala le univerzitetna klinična centra v Ljubljani in Maribor. Gre za metodo zdravljenja kritično bolnih z zunajtelesnim obtokom z oksigenizacijo krvi. Omenjena metoda zdravljenja ECMO omogoča zunajtelesni obtok krvi, s katerim se lahko začasno delno ali popolno nadomesti oslabelo delovanje srca in/ali pljuč. Ob obtoku poskrbi tudi za dovajanje kisika v kri. Prvo samostojno oživljanje so opravili minuli torek, bolnik je bil nato premeščen v referenčni ECMO-center v ljubljanski klinični center.
Nadomestna gradnja je načrtovana v štirih etapah
Centralni objekt gradili 30 let
Medtem ko se je pred desetletjem dokončala modernizacija bolnišnice s približno 30 let trajajočo gradnjo centralnega objekta, večji del zdravstvene dejavnosti še vedno poteka v starem delu. V letu 2008 je bila izdelana projektna naloga za nadomestno gradnjo, ki je bila podlaga za izdelavo investicijske, prostorske in projektne dokumentacije v naslednjih letih. Konec leta 2011 je bolnišnica na podlagi izdelane projektne dokumentacije pridobila gradbeno dovoljenje. Čeprav bi se bil moral projekt izvajati skladno s časovnim načrtom v letih od 2010 do 2015, se je junija 2012 zaradi finančne krize investicijski proces praktično ustavil.
V vodstvu celjske bolnišnice so veseli podpisa pogodbe o začetku gradnje. Direktorica Margareta Guček Zakošek: "Za našo bolnišnico in s tem za paciente naše regije in širše pomeni nadomestna gradnja ključno osnovo tako za rešitev mnogih prostorskih težav kot za njen nadaljnji strokovni razvoj."