Zakon o ekološki sanaciji slab, odnos podcenjujoč - a s podporo celjske občine

Rozmari Petek Rozmari Petek
23.06.2021 16:36
Župan Bojan Šrot je zakonski osnutek poslanke Janje Sluga povsem skritiziral, a hkrati poudarja, da ga podpira, četudi ni potreben
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bojan Šrot in Janja Sluga sta na proslavi ob dnevu državnosti sedela v prvi vrsti, a nista spregovorila niti besede.
Edi Einspieler

Na dnevnem redu celjskega mestnega sveta se je vnovič znašla obravnava osnutka zakona o sanaciji Celja, ki ga je tokrat že drugič v parlamentarno proceduro vložila poslanka Janja Sluga. Prvič, leta 2018, je Sluga dolgo čakala, da je na seji dobila besedo. Že takrat se je videlo, da občina akcijam Sluge pritrjuje skozi stisnjene zobe.

Tokrat pa je Sluga tista, ki se po mnenje ni najprej odpravila na občino. "Za ta zakon smo izvedeli šele iz medijev. Meni se zdi podcenjujoče od pripravljavcev zakona in vlagateljev, da o tem ne obvestiš lokalne skupnosti, ki ji je zakon namenjen. Človek ob tem takoj podvomi o iskrenosti," je komentiral celjski župan Bojan Šrot. "Če ste si zakon prebrali, je v pravniškem žargonu čuden izdelek, da ne rečem še kaj drugega," je komentiral. "Jaz sem dobil občutek, da gre bolj za neko samopromocijo kot za resen namen reševanja problema. Najbolj pa nas je zmotilo, da pade 25 odstotkov finančne obremenitve na lokalno skupnost, čeprav je ustavno sodišče že nekajkrat razsodilo, da država s posameznimi zakoni lokalnim skupnostim ne more nalagati dodatnih obveznosti, če jim hkrati za to ne zagotovi denarnih sredstev."

Župan ji ni odpisal

Kot s korespondenco dokazuje Sluga, pa je tako župana kot tudi podžupanjo in podžupana o svoji nameri vložitve zakona obvestila isti dan kot medije. Sicer tri ure po novinarski konferenci, vendarle pa pred vložitvijo zakona v zakonodajni postopek. "A žal odziva, razen spodbudnih besed podžupana Vladimirja Ljubeka, nisem prejela. Zavedam pa se, da predloga zakona brez sodelovanja ključnih deležnikov ne bo mogoče sprejeti. Zato sem, tako kot v prejšnjem mandatu, načrtovala sestanek na Mestni občini Celje (MOC), ki sem ga pristojnim tudi že pisno predlagala. Na tem sestanku se bomo pogovorili o vseh morebitnih odprtih vprašanjih," na prvi očitek odgovarja poslanka. Glede drugega pa pravi: "Financiranje v višini 25 odstotkov, ki naj bi jih pokrila MOC, je v vloženem predlogu predvideno zgolj zato, ker je MOC lastnica najbolj degradiranega območja, zakon o varstvu okolja pa ne določa obveznosti države, da bi v celoti prevzela sanacijo okoljskih bremen. Poleg tega pa se v 30 letih, kljub nam vsem zelo očitnim dejstvom, s pravnim aktom države ni ugotovila odgovornost onesnaževalca za to območje."

Območje nekdanje cinkarne je v last brezplačno prejela občina, ki je namesto porušenih stavb zgradila nove stavbe Tehnopolisa.
Arhiv Cinkarne Celje D.d.

"Vsi vemo, kako je v tej državi s sprejemanjem pobud opozicije. Preprosto ne gredo skozi, četudi so dobre, odlične in ne vem kakšne še. Tako da to še malce bolj potrjuje to skepso, da gre bolj za samopromocijo kot za reševanje problema," je na seji še dejal Šrot, ki je, mimogrede, le nekaj ur kasneje Slugo srečal na proslavi ob državnem prazniku, a nista spregovorila niti besede. "Gospod Bojan Šrot je izkušen in pragmatičen lokalni politik, ki se zaveda, kako je z razmerji med koalicijo in opozicijo v državnem zboru in kako poslanci lahko nastopajo bodisi v vlogi koalicijskega ali opozicijskega poslanca ali poslanke. V mandatih, v katerih sem poslanka, torej od leta 2014, je državni zbor sprejel kar nekaj opozicijskih predlogov zakonov in menim, da pri tako pomembni temi, kot je okoljska sanacija Celja, lahko presežemo politične delitve in podpremo stvari, ki so dobre za ljudi," odgovarja Sluga.

Šrot: Zakon ni potreben

Celjski župan je navrgel še kar nekaj kritik na preslabo narejen zakon. Meni tudi, da posebni zakon za Celje sploh ni potreben, saj bi se lahko upoštevalo le evropsko načelo, da je povzročitelj tisti, ki plača - sploh če gre povzročitelju tako dobro kot Cinkarni Celje. "Lastniki cinkarne imajo plenilski instinkt. Podatki zadnje skupščine kažejo, da so si praktično ves dobiček razdelili. In mi bi njim plačevali 25 odstotkov njihovih starih grehov, s tem, da nam pa blagohotno dovolijo, da se mi pogovarjamo z družbo, če bi pa le kaj prispevala zraven k sanaciji. To je iluzija. Saj bi že sedaj lahko Cinkarna kaj dobrohotno prispevala k sanaciji tega območja, pa se to ni zgodilo, čeprav imajo približno 30 milijonov evrov rezervacij na ekoloških sanacijah, mi pa se še vedno pravdamo in tožarimo za stroške sanacije za tistih 15 tisoč kubičnih metrov zemljine, ki je nastala pri izgradnji komunalne infrastrukture na območju stare cinkarne."

A na koncu je kljub vsem kritikam poudaril, da smo nekateri mediji povsem napačno sklepali, da zakona ne podpira. "Mi ga podpiramo, naj ga sprejmejo! Naj pa pri tem pazijo, da bo v skladu z ustavo, z ostalimi zakoni. Marsikaj od tega, kar je v zakonu predvideno, bi se dalo urediti na podlagi sedanje zakonodaje." Zelo pa ga je zmotila še izjava poslanke, da si težko predstavlja, da bi se tisti, ki bo glasoval proti zakonu, upal prikazati v Celju. "Kolikor vem, poslanka ni Celjanka, je bila pa dvakrat izvoljena v Celju. V Celju smo gostoljubni, prijazni in si ne bomo dovolili, da bi kdorkoli govoril, da kdo ni dobrodošel v tem mestu. To naj tisti, ki so od drugod, prepustijo nam, Celjankam in Celjanom."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta