Zavarovalnice zlahka vzamejo, stežka pa dajo: 60-letnik doživel kap, odkrili so mu še raka, a polnih izplačil ni prejel

Rozmari Petek Rozmari Petek
22.01.2021 06:30
Primer 60-letnika iz Vitanja prikazuje, kako težko je ob resni bolezni od zavarovalnice iztržiti obljubljeno iz police življenjskega zavarovanja.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

Šestdesetletnika iz Vitanja se je zadnja leta držala smola. Pred dobrim letom je doživel možgansko kap, si k sreči dodobra opomogel, oktobra pa so mu v sklopu programa Svit diagnosticirali raka na debelem črevesju. Delček črevesja so mu nato odstranili, sledilo je ponovno okrevanje. Nato pa je zavarovalnico, pri kateri ima že več kot deset let sklenjeno življenjsko zavarovanje, pozval k izplačilu zavarovalne vsote za primer hude bolezni. Na ta način bi, sodeč po polici, moral že drugič prejeti deset tisoč evrov. A jih ni ne v prvem ne v drugem primeru.

(Ne)zanesljiv agent

Kot opisuje, bi že zaradi kapi moral prejeti deset tisoč evrov, zavarovalnica pa mu je izplačala petino manj. "Trdili so namreč, da sem pri sklepanju zavarovanja zamolčal podatek, da jemljem zdravila proti pritisku. Vendar jaz tega nisem zamolčal. To sem povedal svojemu zavarovalnemu agentu, a je ta dejal, da to ni nič takšnega, da bi bilo omembe vredno, saj teh zdravil niti nisem redno jemal. Praktično je agent pred dvema letoma pri podaljšanju življenjskega zavarovanja le prepisal podatke iz moje prejšnje police, ki sem jo sklenil leta 2009 in se je leta 2019 iztekla. Vse je izpisoval sam, jaz nisem ničesar pisal; je rekel, da je bolje, da piše on, sicer pol dneva ne bova končala," opisuje naš sogovornik.

Že takrat je zato od zavarovalnice zahteval, naj mu pokažejo dokument, na katerem naj bi zavajal, pa so to njegovo zahtevo ignorirali, nadaljuje. Medtem ga je doletela nova nesreča - rak na črevesju. "Novembra sem dal nov zahtevek, vsak teden sem klical svojega agenta, ta je vedno obljubljal, da bo vsak čas denar, pa ni bilo nič. Sedaj sem pa dobil obvestilo, da 'so v fazi pridobivanja medicinskega mnenja'. Kaj vendar pa bodo premlevali? Saj sem jim poslal vse izvide!" je bil ogorčen sogovornik in se ravno zaradi zavlačevanja obrnil na nas. Medtem ga je namreč nekdo že prestrašil, da ne bo prejel nič, ker da je prvi takšen primer, da ima do zavarovalnice že dva zahtevka.

​Izmotavanje?

Prejšnji teden smo tudi mi na Zavarovalnico Sava naslovili vprašanja v zvezi z omenjenim primerom. Je morda pridobivanje drugih medicinskih mnenj neznana splošna praksa zavarovalnic ali je šlo v tem primeru zgolj za zavlačevanje?

"Reševanje tovrstnih zahtevkov poteka prioritetno in hitro, v kolikor prejmemo popolno dokumentacijo. V danem primeru je bila dokumentacija zelo obsežna in jo je bilo potrebno najprej kronološko urediti, nato pa smo jo posredovali zdravniku cenzorju v presojo glede na postavljene diagnoze. Gospodu smo konec prejšnjega tedna izplačali zavarovalno vsoto za drugo hujšo bolezen, saj smo prejeli mnenje cenzorja, na podlagi katerega smo prevzeli jamstvo za drugo hujšo bolezen. Stranka je prejela še pisno opravičilo za zamik pri reševanju zahtevka in obrazložitev z razlago obračuna," so nam v tem tednu odgovorili v Zavarovalnici Sava. Nenavadno je vse to sovpadlo ravno z dnem, ko smo jim poslali novinarsko vprašanje.

​Koliko je deset tisočakov

Je pa izplačilo ponovno bilo nižje. "Ker gospod v zdravstvenem vprašalniku ni razkril vseh informacij o svojem zdravstvenem stanju, smo zavarovalno vsoto ustrezno znižali. V kolikor bi ob sklenitvi zavarovanja na podlagi pravilno razkritih podatkov v zdravstvenem vprašalniku ugotovili dejansko zdravstveno stanje, bi bilo pri premiji upoštevano doplačilo. Zato smo pri izplačilu upoštevali sorazmerni delež glede na plačano premijo."

Nato pa nadaljujejo, da ravno zato, da ne bi prihajalo do takšnih zapletov, zastopniki ob sklenitvi zavarovanja vedno poudarjajo, da je treba razkriti prav vse podatke, "saj lahko le tako pravilno izračunamo zavarovalno premijo in zavarovalne vsote ter kasneje ne prihaja do neprijetnih presenečenj pri izplačilu v primeru zavarovalnega primera".

Očitke sogovornika na delo zavarovalnega agenta so preslišali. Kot tudi njegov zahtevek za dokument, ki bi dokazoval, da ničesar ni sam zamolčal. A težava je, da je vse te zahtevke sogovornik spet vlagal le preko svojega zavarovalnega zastopnika, zato morda do zavarovalnice sploh niso prišli. Njegov agent namreč sedaj, ko je sogovornik želel videti ta sporočila, trdi, da zavarovalnica ob novem letu vsa njihova stara elektronska sporočila izbriše.

Še najbolj presenetljivo pa je nadaljnje pojasnilo zavarovalnice sogovorniku. V dopisu, v katerem so ga prejšnji teden obvestili, da mu bodo nakazali denar, so namreč dodali, da za to vrsto hujše bolezni ni več zavarovan. "Plačevanje zavarovalnicam za primere hudih bolezni je torej približno enako loteriji," dodaja razočarani sogovornik. "Če bi vsa ta leta namesto zavarovalnicam denar dajal na kup, bi bil na boljšem," skrušeno sklene sogovornik.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta