Letošnje leto bo za Glasbeno šolo Celje (GŠC) prav posebno. Mestni svet je sklenil, da se ji ob letošnjem občinskem prazniku podeli zlati celjski grb za izjemen prispevek h glasbenemu in kulturnemu življenju. Po 110 letih delovanja si to zasluži, so se strinjali mestni svetniki in svetnice.
Sodelujejo bivši ali sedanji
Danes se največ učencev uči igrati klavir, v zadnjih letih pa imajo velik porast basovskih trobil. "Že kar nekaj let se - zaradi omejitve obsega dejavnosti resornega ministrstva - pri nas v vseh programih na osnovni stopnji letno izobražuje približno 750 učencev. Na srednji stopnji - umetniški gimnaziji, ki jo izvajamo skupaj s I. gimnazijo, pa se številka giblje od 90 do 100 dijakov letno," razlaga Mlakar.
Odskočna deska glasbenikov
Do danes se je v GŠC kalilo več vrhunskih glasbenikov, med njimi Hinko Haas, Eva Nina Kozmus, Simon Dvoršak, Matjaž Brežnik, Leon Firšt, Franc Kosem, Primož Mavrič, Sanja Polšak, Marjetka Jurkovnik Vovk, Gaber Marolt, Bernard Belina, Domen Marn in Žan Zdovc. Danes delujejo na glasbenih akademijah, v profesionalnih orkestrih in drugod.
Mali orkester v Cremono
V šoli si prizadevajo tudi, da mladim glasbenikom omogočijo gostovanja v tujini. Tako se Mali godalni orkester GŠC, ki je lani praznoval 15 let delovanja, kmalu odpravlja v Italijo. Enainšestdesetčlanski orkester, ki ga sestavljajo učenci osnovnega izobraževanja, stari od osem do šestnajst let, je prejel povabilo Evropskega združenja učiteljev godalnih instrumentov, ESTA (European String Teachers Association), da sodeluje na 47. konferenci združenja ESTA, ki bo letos v Cremoni.
61
članov šteje Mali godalni orkester GŠC - največji, kar jih je kdaj nastopilo na srečanjih pod okriljem ESTA