Včeraj je namreč Sun na svetovnem prvenstvu v Južni Koreji osvojil zlato na 400 metrov v prostem slogu, drugi pa je bil Horton. Avstralec ob podelitvi odličij ni želel stopiti na stopničke skupaj s Sunom. Prav tako je Horton, ki je bil sicer do včeraj aktualni svetovni prvak v omenjeni disciplini, ni stisnil roke tekmecu, prav tako se z njim ni fotografiral.
Sun je bil leta 2014 suspendiran s tekmovanj, ker je bil takrat pozitiven na testu. Leta 2016 na olimpijskih igrah v Riu je Horton Suna obtožil, da ga je na treningu namerno poškropil z vodo. "Ignoriral sem ga, nimam časa ali spoštovanja za goljufe z dopingom," je povedal takrat in pozneje še dodal, da ima težave s športniki, ki so bili pozitivni na dopingu in še vedno tekmujejo.
Horton je v Riu osvojil zlato medaljo, od takrat pa na svetovnem prizorišču vse bolj dominira Sun. Horton je po včerajšnjem srebru na prošnjo za komentar dejal: "Frustrirano verjetno. Mislim, da veste na kakšen način. Mislim, da mi ni treba govoriti dalje."
Sun pa je dejal, da se zaveda govoric, ni pa želel o njih razpravljati. "Še naprej se bom močno trudil pri svojem plavanju," je pojasnil.
Hortona je na družbenem omrežju Twitter podprl tudi nekdanji moštveni kolega David McKeon. "Kako odlično je videti @_mackhorton pri protestu za čistost športa, s tem, ko ni stopil na stopničke s Sun Jangom," je zapisal.
Septembra se bo moral Sun spet zagovarjati pred športnim arbitražnim sodišče, saj je svetovna protidopinška agencija (WADA) vložila pritožbo na odločitev, s katero so ga oprali krivde v novem postopku. Obtožen je bil namreč, da je uničil vzorce krvi, Sun pa je to zanikal.
Leta 2016 je Kitajska od Avstralske olimpijske zveze (AOC) celo zahtevala Hortonovo opravičilo za njegove obtožbe, a je avstralska zveza to zavrnila, rekoč, da ima pravico do izražanja svojega mnenja. "Podpira čistost v športu. To je nekaj, kar močno zagovarja in želimo mu veliko sreče pri tem," je takrat sporočil AOC.