Jubilejni koncert Kresnic v dvorani Union
In res je bil en fajn večer, kakor so svoj koncert poimenovale članice vokalne skupine Kresnice. V Unionski dvorani v Mariboru smo bili priča njihovemu izjemnemu koncertu, ki so ga posvetile jubileju ob 30-letnici njihovega neprekinjenega prepevanja in mu dodale še eno leto. Uro in pol je trajal glasbeni večer, v katerem so gostile solistko Natašo Trobentar Majcen, ki je bila že kot osnovnošolka med ustanovnimi članicami vokalne skupine Kresnice, nato pa diplomirala iz solo petja na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu ter je danes profesorica na Glasbeni šoli v Gornji Radgoni, in pianistko Gabrijelo Grabušnik, študentko Akademije za glasbo v Ljubljani. Z izjemno skrbno izbranim repertoarjem, oblečene v svojo prepoznavno nošo, ki je povzeta po zapisih dr. Marije Makarovič, so navdušile občinstvo, kakor že mnogokrat poprej.
Kako se je začelo
"Spakiraj kovček, Metka! Odločil sem se, da greš ti jutri z nami v Krems pri Dunaju, ker je ena naših pevk zbolela, ti pa poznaš večino ljudskih pesmi. Vajo bomo imeli kar v kombiju med vožnjo," je v začetku junija 1990 z odločnim glasom Metki Ravnjak Jauk v telefon govoril Metod Špur, takratni ravnatelj KUD Jože Hermanko. In so odšli z njim - Jaukova, Meta Potisk, učiteljica glasbe na OŠ Slave Klavore, in stalni ansambel, ki je spremljal folklorno skupino KUD Jože Hermanko. In res so med vožnjo vadili, saj so jih v Kremsu čakali trije nastopi. Šele tik pred nastopom se je Špur domislil imena Kresnice. In tako se je začela njihova zgodba. Špur, priznani vodja folklore, ki ga žal ni več, je bil del zgodbe nekaj časa, spomin nanj pa ostaja v srcih vseh, ki jih je znal navdušiti za ljudske plese, glasbo in ljudsko izročilo.
Istega leta se je skupini pridružila Trobentarjeva. V začetku jeseni sta prišli še Jasna Korošec in Anita Kuhar, ob koncu leta pa Zlatka Rashid. Skupini so se v naslednjih letih priključile še Manica Potisk, Emica Ogrizek, Irena Porekar Kacafura, Irena Cehtl in Majda Šoberl. Vokalno skupino Kresnice je polnih 25 let vodila Meta Potisk, glasbena pedagoginja in izkušena zborovodkinja. Zbirala je ljudske pesmi iz notne zakladnice vseh slovenskih pokrajin. Postavila je temelje skupini. Po njenem odhodu (2015) sta skupino vodili Petra Beršnjak in Marjana Šef, zadnji dve leti jo vodi Eva Kovačič Ivanjko, ki je letos diplomirala na Pedagoški fakulteti, v razredu Tadeje Vulc, kjer je bila asistentka dirigenta. Že v srednji šoli se je začela ukvarjati z zborovsko glasbo, poleg zborovodstva pa se ukvarja še s poučevanjem različnih instrumentov in petja.
Vokalno skupino Kresnice (kar lahko pomeni pomlad, svetlobo, pa tudi junijske kresničke) danes sestavljajo: Jasna Zorec (prvi sopran), Dana Kmetič, Angelca Čarni in Majda Šoberl (drugi sopran), Metka Jauk, Anka Lavrenčič (prvi alt) ter Rafaela Frangeš (drugi alt), vodja pa se največkrat pridruži prvemu altu. Pojejo stare slovenske ljudske pesmi in priredbe. Njihov repertoar je po vsebini zelo pester, od ljubezenskih, vojaških, pivskih, obrednih, veselih do žalostnih pesmi. V petju uživajo, saj vedo, da ohranjajo pomemben del slovenske kulturne dediščine. Vsako leto pripravijo vsaj en koncert, na katerega povabijo kakšnega glasbenega gosta in ki vedno napolni dvorano Union.
V letu 2002 med nastopom v Sinagogi Foto: Sašo Bizjak
Koncerti in nastopi
V tridesetih letih delovanja so imele 92 nastopov kot gostje na različnih prireditvah, devetnajstkrat so sodelovale na revijah, pripravile so enaindvajset samostojnih koncertov, nastopajo tudi izven meja Slovenije. Na RTV Slovenija so posnele štiri oddaje, dva njihova koncerta je posnel tudi Radio Maribor. Mariborski filmski ustvarjalec Franc Kopič je posnel tri njihove koncerte. Veseli jih, da se v skupino rade vključujejo mlajše pevke, kajti od prvotne zasedbe izpred enaintridesetih let je ostala le še Metka Ravnjak Jauk, sicer uspešna besedilopiska: "Skrbno čuvamo svoj repertoar, ki obsega okoli sto ljudskih pesmi. In dodajamo nove, ker želimo, da korenine slovenskega večglasnega pevskega izročila živijo naprej. Želimo, da ta zaklad ostane, da nam starih ljudskih pesmi čas ne vzame." Koncerte že nekaj let povezuje Stane Kocutar, prepoznavni glas Radia Maribor, in tudi letos je, ko so na svoj račun znova prišli ljubitelji slovenskega ljudskega petja.