Kolumna Marka Crnkoviča: Namesto peticije za Marcela Štefančiča

Marko Crnkovič Marko Crnkovič
20.03.2022 06:30
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Adrijan Pregelj/RTVS

Kot pišoč in pismen človek iz načelnih razlogov ne podpisujem peticij. Še nobene nisem, nikoli. Jaz imam druge načine. Moja metoda je moj tekst. Moj javni podpis bi se mi zdel aktivistična prekoračitev tega, kar poklicno počnem. Peticije so za tiste, ki nimajo drugih možnosti za javno oglašanje - ali pa se jim to, kar sicer publicirajo, pač ne zdi dovolj.

Ta moja trmasta doslednost pa ne pomeni, da se s peticijami včasih ne strinjam. Kot recimo tokrat, ko sem dobil v podpis peticijo za priljubljeno oddajo Studio City, ki jo vodstvo Televizije Slovenija namerava v predvolilnem času (in še malo čez) - od 21. marca do 9. maja - domnevno začasno umakniti s programa.

Studio City je Marcel Štefančič

Skratka: napovedani suspenz Studia City je poteza, s katero vodstvo nacionalke in programski svet lustrirata določene televizijske vsebine, da bi bile bolj po meri in podobi aktualne vlade.

Že če za trenutek pustimo ob strani politične aspekte začasno ukinjene oddaje, je poteza nesmiselna. Le zakaj nas - ja, nas! - hočejo prikrajšati za tedensko pojavljanje Marcela Štefančiča, ki vodi Studio City vsak ponedeljek že celih 23 let nonstop?! Verjamem, da obstajajo tudi ljudje, ki ga ne morejo videti.

Ampak od kod ta butasta ideja, da je treba iz kakršnihkoli razlogov gledalce na lepem odvaditi nečesa, kar gledajo ali ne gledajo že celih 23 let?! Marcelova oddaja je televizijska institucija. Seveda obstaja neka urednica te oddaje, vendar že doslej za prejšnje urednike nisem vedel - niti me ni zanimalo -, kdo to so. Studio City je Marcel Štefančič. Studio City in Marcel Štefančič sta animiran spomenik slovenskemu urbanemu liberalizmu, ki je po socialni logiki in politični naravi TV oziroma popkulture pač lev, ciničen, blasfemičen, ireverenten in že do defaultu antiavtoritaren. Komu mar, če nekaterim to ni všeč? Vedno se najde nekdo, ki mu nekaj ni všeč.

Desničarji bi si lahko omislili popolnoma decentno oddajo - decentno v tem smislu, da ne bi bila videti kot Pirkovičeve pripravniške vaje -, vendar rok trajanja take alternativne oddaje ne bi bil niti 23 tednov, nikar že 23 let! In to iz preprostega razloga, ker pač ne bi imela dovolj trdne družbene, socialne, intelektualne podstati. Studio City pa jo ima. Zato se drži na programu in zato naj tam tudi ostane.

Peticijski pomisleki

Studio City pa ni edina oddaja, ki jo oblast namerava predvolilno suspendirati in nemara ukiniti za vedno. Od konca marca do nadaljnjega namreč tudi Tarče in Tednika ne bo.

S tema dvema oddajama in njunima voditeljicama pa že imam probleme. Jasno, da nobenemu novinarju ne privoščim, da ga skenslajo niti da dela v nemogočih razmerah, pod političnim pritiskom. Tudi Eriki Žnidaršič in Jeleni Aščić ne. Imam pa vendarle pomislek, da Erika in Jelena - pa ne seveda samo onidve - poosebljata, simbolizirata ta ključni problem nacionalke, ki je pravzaprav pripeljal do čistk, ki jih na RTV izvajajo odločevalci po nareku ali celo neizgovorjenih željah vlade.

Dejstvo je, da je bila TVS od skoraj nekdaj gluha za kritike - celo za kompetentne, profesionalne, nepolitične kritike - v zvezi z napakami, ki jih je delala pogosto, pogosto.

Dejstvo je, da sta Erika in Jelena v preteklosti delali napake, ki jih njuni uredniki in urednice sami morda niso niti opazili, kaj šele sankcionirali. Ne bom jima odrekal podpore, ko se nanju spravlja cela linija poveljevanja od Janše pa do Urbanije - a dejstvo je, da to podporo potrebujeta samo zato, ker sta v preteklosti bili deležni preveč potuhe.

Krivice, represalije, pooblastila

Zato se zdaj dogajajo te represalije. Kar zdaj dela vlada na Televiziji, je podeseterjeno maščevanje za vse, kar so desničarji že prej, še kot opozicija, fasali od RTV in kar včasih fašejo še zdaj kot oblastniki. Ta ranjenost, če hočete - ali popravljanje krivic, kot sami temu rečejo -, jim seveda ne daje moralnih in političnih pooblastil za demontažo javnega zavoda. Nobenih.

A treba se je zavedati, da bi se z malo več dojemljivosti za dobronamerne, konstruktivne kritične pripombe - in z več profesionalnosti - RTV Slovenija lahko bila izognila tako drastičnim političnim napadom na novinarsko avtonomijo in svobodo izražanja.

Ampak za to peticijo je zdaj že prepozno. Zato lahko zaradi mene podpišete to zdajšnjo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta