Bo otrok s preveč svinca v krvi v zgornji Mežiški dolini vendarle manj?

Petra Lesjak Tušek Petra Lesjak Tušek
10.06.2020 06:00

V Mežici in Črni začeli odvzeme krvi otrokom, pri katerih bodo preverjali vsebnosti svinca v krvi, z leti izboljšanje deleža prekoračitev, a vpliv zakoreninjenega svinca v tem okolju še ni zajezen.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Odvzemi krvi v mežiškem laboratoriju
Andrej Petelinšek

V laboratorijih zdravstvenih postaj v Črni in Mežici so včeraj začeli letošnje odvzeme krvi otrokom, starih od dve do štiri leta, ki živijo v zgornji Mežiški dolini, kjer so prav mlajši otroci bolj kot drugod po državi izpostavljeni škodljivim vplivom svinca v okolju in kjer tudi deleži izmerjenih prekoračenih vrednosti svinca v krvi najmlajših že leta negativno izstopajo. Po podatkih Helene Pavlič, ki na ravenski območni enoti NIJZ sodeluje pri izvedbi odvzemov krvi, so k odvzemu povabili 142 otrok; včeraj so jih v Črni razporedili 27, v Mežici pa 41. K odzivu tiste, ki se za odvzem še niso odločili, tudi še naprej pozivajo, ta možnosti je še vedno odprta za jutri, v četrtek, ko bodo odvzemi potekali popoldne. Pred tem lahko starši pokličejo in se za točno uro dogovorijo po telefonu 02 87 05 619 ali pišejo na naslov helena.pavlic@nijz.si. Sodelovati je priporočljivo in pomembno z vidika posameznika, spremljanja posameznega otroka in ugotavljanja vplivov te težko kovine kot tudi širše skupnosti in s tem primerjav in zaključkov, ki izhajajo iz vsakoletnih analiz vsebnosti svinca oziroma s tem povezanih ukrepov za izboljšanje kakovosti okolja. Pri NIJZ upajo, da bo odziv vsaj tako dober kot lani, ko so vzorec krvi odvzeli trem četrtinam povabljenih otrok. Večja vpetost oziroma sodelovanje pomeni tudi realnejši prikaz dejanskih razmer v okolju te, četudi že bistveno izboljšane, a še vedno okoljsko degradirane doline.

Odvzem krvi pri otrocih iz zgornje Mežiške doline v mežiškem laboratoriju
Andrej Petelinšek

Oče dveh triletnih otrok: "Odzivamo se in sledimo napotkom"

Uroš Plaznik je oče dvojčkov Lenarta in Jakoba, ki sta maja dopolnila tri leta, na odvzem krvi v laboratorij pa ju peljejo jutri, v četrtek, torej na drugi termin. Vabilo so za otroka prejeli že lani, ko sta bila povabljena kot dveletnika. Odzvali so se, eden od otrok je imel nekoliko povišane vrednosti svinca v krvi. "Tudi zato se mi zdi pomembno, da vrednosti ugotovimo tudi letos, čeprav lani potem ni bilo kakih posebnosti. Pomembno se mi zdi, da se vrednosti svinca pri otrocih izmerijo, da skrbno spremljamo zdravje svojih otrok. Mi vse ukrepe, ki veljajo za preprečevanje vnosa svinca, upoštevamo, v koronačasu smo jih upoštevali še toliko bolj. Pazimo in skrbimo, da si umivata roke, da ne vnašata rok v usta, posebno zunaj, in upoštevamo preostalo, kar je vezano na higieno in je podobno tako pri svincu kot pri koroni," razlaga Plaznik.

Andrej Petelinšek

Bodo obstali na cilju?

Čisto okolje je v predelih, za katera je v večji meri značilno odseljevanje in v katerih se prebivalstvo še bolj stara, eden pomembnih dejavnikov za odločitev mladih družin, da ostanejo. V obdobju od leta 2007, odkar poteka sanacijski okoljski program, je vrsta ukrepov gotovo pripomogla k izboljšanju, vendar sanacija še ni sklenjena in tudi cilj - več kot 95 odstotkom otrok izmeriti nižje vrednosti od sto mikrogramov na liter krvi (kolikor je dovoljena meja pri otrocih) - še ni dosežen. Čeprav so se mu lani že približali (4,6 odstotka otrok je imelo povišan svinec v krvi pri lanskih meritvah), še - tudi ob vplivih vremena, ki je bilo takrat slabše, svinčeni prah pa je bolj učinkovit ob suhem vremenu - ni mogoče dokončno zaključiti, da so dejansko že obstali na cilju. Tudi zato bodo letošnji rezultati pomembni v smislu potrditve realnosti izboljšanja. V zadnjih letih so vrednosti svinca pri otrocih precej nihale, in sicer so s prvotnih visokih vrednosti padle z deset odstotkov (v letu 2016), nato se znova povzpele na 20 odstotkov (v 2017) ter nato za spoznanje padle (na 16 v letu 2018). Po letošnjih odvzemih bodo o rezultatih najprej obvestili starše, kot je že utečeno, in nadalje ukrepali pri tistih, ki jim bodo izmerili povišane vrednosti.

Torkovi odvzemi krvi v mežiškem laboratoriju
Andrej Petelinšek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta