Kako se lotiti pomanjkanja kadrov in v boju za deficitarne poklice poskrbeti za to, da se lahko podjetje uspešno razvija naprej, smo vprašali tudi predsednika Gospodarske zbornice Slovenije Boštjana Gorjupa.
Kako naj se podjetnik kratkoročno znajde?
"Vsak delodajalec se mora ukvarjati tudi s tem, da delovna mesta naredi privlačna - beri: ustrezno plačana -, pomembno pa je tudi vzdušje, kar lahko rečem kot direktor, ki ima v podjetju okoli 300 inženirjev in smo jih v zadnjem obdobju zaposlili okoli 200, čeprav odhajajo tudi v pokoj. Obenem je treba biti atraktiven, da mladi sploh pridejo k tebi. Kot v podjetju skrbimo, da so stroji namazani, do so vseskozi priključeni na elektriko in na ustreznih temperaturah, se je treba zdaj še bolj ukvarjati s svojimi zaposlenimi, da bodo zadovoljni, motivirani, se bodo osebno razvijali in prispevali k razvoju."
Je rešitev tudi uvoz deficitarnih delavcev iz tujine?
"Kratkoročno - obstaja 'pool' zunaj Slovenije za rešitev potreb, na primer za uvoz iz Srbije, in v podobnih državah se je treba povezati z ustreznimi institucijami. Ko pa enkrat pridejo sem, je treba narediti atraktivno delovno okolje. Z našimi mladimi pa morajo delati tako institucije kot država in podjetniki, da se bodo pravilno odločili za te poklice, tako kot v preteklosti. Ko si prišel kot inženir v podjetje, si lahko dobil tudi službeno stanovanje. S korenčkom moramo privabiti mlade na to poslovno pot."
Strukturno neskladje se poglablja
"Že kar nekaj let se na trgu dela soočamo s strukturnim neskladjem med ponudbo in povpraševanjem tako na Koroškem kot v Sloveniji in zunaj meja. Poleg ostalih dejavnosti (gostinstvo, gradbeništvo, zdravstvena oskrba, logistika ...) se neskladje še poglablja v dejavnosti kovinarstva (upravljanje strojev, varilci, strugarji, orodjarji, ključavničarji, CNC-operaterji, inženirji strojništva, mehatroniki ...) in pri preprostih delih v predelovalni dejavnosti. Ravno na teh področjih je največ potreb na trgu. Zaradi tega je v porastu zaposlovanje tujcev, predvsem iz tretjih držav - Bosne in Hercegovine, Srbije ...," je na naše vprašanje o razmerah odgovorila Jasmina Uršič, vodja koroških uradov za delo pri Zavodu za zaposlovanje. Opaža tako zaposlovanje iskalcev zaposlitve kot odhode zaposlenih iz kovinarstva iz Slovenije predvsem v Avstrijo in Nemčijo, kar da je njihova izbira. Sicer je bilo v evidenci zavoda za Koroško decembra 2323 oseb, na oglasnih deskah pa ta torek objavljenih 94 aktualnih delovnih mest za koroško regijo, sicer pa v decembru skupno 201.