Oj le naprej, oj le naprej, dokler je še vetra kej, je s polnim želodcem in ob pogledu na množico ljudi, ki se je zbrala na platoju pred Narodnim domom v Mežici zapel idejni vodja "makaronarskega" festivala Dejan Dimec. Eden najbolj unikatnih kuharskih festivalov, kjer sta v ospredju makaronflajš in tifa oziroma endivija za nekorošce, je tudi v svoji četrti izvedbi navdušil. Svoje kulinarične mišice, čeprav je bil tekmovalni del v drugem planu, je napenjalo 20 ekip, vsaka je imela na zalogi kako skrivno sestavino, če ne kar celega recepta. "Makaronflajš je kot otrok, imeti ga moraš pod nadzorom in ga cartati, negovati. S kuhalnico, ne smeš pa ga objemati. Od časa do časa ga odkriješ, prezračiš. Pozornost mora biti nenehna, če ne ti lahko še pobegne," je nekaj drobnih skrivnosti velikih mojstrov navrgel Vili Toplak, že standarden član ekipe Večera, ki vsako leto – tako pravi ljudstvo, nismo si tega mi izmislili – pripravi kar precej dober makaronflajš. Obiskovali, teh se v Mežici vsakič zbere ogromno, lahko namreč v zameno za pet evrov vstopnine, brez omejitev preizkušajo makaronflajše različnih ekip ter na koncu na glasovalni listek zapišejo, kateri se jim je zdel najboljši. Letos je krono v obliki gigantskega makarona prejela ekipa MTB Koroška.
"Še enkrat se bi zahvalil Dejanu in njegovim pomočnikom. Spet so se izkazali. Za Mežico je festival zelo pomemben. Pozdravljam vsako dogajanje v kraju in verjamem, da bomo tradicijo peljali naprej, feedback je odličen," je med vihtenjem kuhalnice razlagal mežiški župan Mark Maze, ki je imel v ekipi tudi črnjansko županjo Romano Lesjak, župana Raven Tomaža Rožena in poslanca Janija Prednika. "Upam, da prihodnje leto pride še več županov, želim namreč, da ljudje vidijo, kako pomembno je sodelovanje in da nismo rivali, temveč znamo stopiti skupaj." Približno tako kot znata skupaj stopiti makaronflajš in tifa. Zakaj, smo vprašali kulinaričnega poznavalca Zorana Triglava, ki vsako leto priskrbi to nepogrešljivo solato. "Tifa makaronfjaš odlično dopolnjuje. S svežino in kislino. Jo je pa tak čas strašno težko dobiti. Na Koroškem je sploh nimajo. Jaz jo pripeljem iz Domžal," pove Triglav in doda, da tako kot makaronflajša tudi tife ni enostavno pripraviti. "Pomembno je, da je sveža, da imaš oster nož in je ne cefraš. Rezati jo je treba na drobno, tudi razmerje med solato, krompirjem, česnom, kisom, oljem in soljo mora biti pravo. Pa krompir mora biti dobro skuhan, mogoče malenkost bolj kot sicer." In zakaj endivijo na Koroškem pravzaprav imenujejo tifa? "Ker raste nizko in široko. Kot regrat."
Med dvajsetimi ekipami so bili tudi možje v modrem iz Policijske postaje Ravne, ki so povedali, da se kuharskih festivalov večkrat udeležijo, a da v Mežici kuhajo prvič. "Pomemben je dober recept, to zagotovo, kakovostno meso, domače, in dobro vino, tudi domače. Drugih skrivnosti ni. Aja, edino to, da plin prihaja iz modre jeklenke. Danes imamo vse v plavem. Razen makaronflajša, ta ne bo plav, upamo," so se nasmehnili policisti, ki so kuhali na čisto prvi stojnici, tik ob vhodu na prizorišče. "Na pozicijo nismo imeli vpliva. Verjetno so nas dali na prvi plac zaradi ljubega mira in strahu pred kriminalom." Kriminala sicer nismo zaznali, se je pa nekaterim Mežičanom zdel kriminalen popoldanski poraz domačih nogometašev, ki so streljaj od prizorišča, z 2:1 izgubili proti velikim rivalom iz Črne.