Proračun v vrednosti 7 milijonov in 63 tisoč evrov so svetniki na Muti potrdili ob prvem branju.
7
milijonov evrov
Za nekaj deset hiš zelo drago
Težave pri dokumentacijah, usklajevanje sprememb in podobno so povzročile, da gradbišča v občinah samevajo, je svetnikom pojasnjeval župan Mute Mirko Vošner. "Tudi v naslednjih mesecih na tem področju ne bomo naredili nič, močna zaveza programskega sveta pa je, da bi morali v letu 2020 dokončati večji del projekta. Občine so prejšnji teden potrdile odlok za prestavitev izgradnje, trenutno pa pripravljajo novo vlogo za spremembo, dokončanje projekta bi prestavile nekje v sredino leta 2021," je postregel s svežimi informacijami in pojasnil, da so pred nekaj dnevi na Muto prejeli pozitiven sklep ministrstva za okolje in prostor (MOP) za spremembo vodovoda na Sveti Primož. "MOP je spremembo prepoznal kot sprejemljivo. Projekt je sicer za nekaj deset hiš zelo drag, a imamo kar 86-odstotni delež financiranja, zato gremo v to," je povedal Vošner.
Pričeli bodo graditi avstrijski del
Spomnimo, na Muti vztrajajo pri avstrijskem viru, gravitacijski vodi, za katero pa MOP sofinanciranja ni potrdil. Gradili bodo sami, a nato tudi držali roko nad lastnim vodnim virom, ki bo namenjen izključno za potrebe Mute, so bili soglasni svetniki. Potrdili so, da na vodovodu Mlake, razdeljenem na avstrijski in slovenski del, pričnejo pripravljalna dela na avstrijski strani za 380 kilometrov dolg vodovodni sistem, a želijo zagotovilo, da bo ta voda ostala izključno na Muti. "Dobro bi bilo vedeti, kdo pije in kdo plača. Mi bomo plačali, pili bomo vsi, ker dvomim, da je sistem tak, da bo voda ostajala samo pri nas. Jasno jim je treba povedati, da te vode zastonj ne bodo pili," je dejal svetnik Aleksander Ambrož. "To sploh ni vprašanje in pri tem bomo sebični. Do ostalih občin bomo imeli enako politiko, kot jo imajo one do nas," je zaključil župan, ki vztraja pri zdravi gravitacijski vodi na Muti. "Avstrijski del bomo financirali iz proračuna, posredno tudi iz 21. člena zakona o financiranju občin sklada (predvidenih 123 tisočakov), kjer se posebej sofinancirajo razvojni projekti v lokalni skupnosti, tu smo dobili zeleno luč," je še povedal.
Preveč za center?
Svetniki - nekateri menijo, da preveč denarja iz proračuna namenjajo za center Mute, premalo denimo za Gortino, kjer bi si želeli družbeni dom ali večnamensko dvorano - so razpravljali tudi o obnovi občinske stavbe. Dvorec Kienhofen ima kar 610 kvadratnih metrov uporabnih površin, občina je denar za naložbo pridobila na dveh razpisih, delno ga je zagotovila z javno-zasebnim partnerstvom, okoli 700.000 evrov pa je prispevala sama. Investicija je v zadnjih petih letih znašala 1,6 milijona evrov. Za dokončanje dvorane pa bi sedaj namenili še 500 tisočakov. Svetnik Vladimir Topler je dejal, da bodo za dvorec ponovno namenili veliko denarja, a je razumljivo, da morajo to, kar so pričeli, tudi končati, zlasti ker bodo deležni še nekaterih drugih sofinanciranj. Vošner vztraja, da je bila odločitev o prenovi pravilna, saj jim je bila občinska stavba prej v sramoto, prepričan je, da občina potrebuje svoj kulturni prostor, dvorano: "Če kdo razpravlja, da smo plačali preveč, je to moraliziranje po koncu uspešnega projekta." Svetnik Tone Kvasnik je izpostavil, da je na Muti nujno reševanje prostorske problematike v vrtcu, za kar pa bodo v naslednjem letu namenili četrt milijona.