(INTERVJU) Slovenjgraški župan Tilen Klugler: Vsi smo ena občina, delamo za vse občane

Jasmina Detela Jasmina Detela
18.12.2019 15:56

Leto dni po lokalnih volitvah s slovenjgraškim županom Tilnom Kluglerjem o že zastavljenih projektih, hmeljiščih, ki še vedno razdvajajo, in tudi načrtovani regionalizaciji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Župan Slovenj Gradca Tilen Klugler: "Sam se pri vprašanju hmelja ne bom postavil niti se ne želim postaviti na eno ali drugo stran." 
Igor Napast

Slovenjgraški župan Tilen Klugler, ki je vajeti mestne občine prevzel kot najmlajši župan v njeni zgodovini, prvo leto svojega mandata ocenjuje kot uspešno. Nadaljevali so več že zastavljenih projektov, izvedli reorganizacijo občinske uprave, ki je servis občanom, zanje dostopna, kar velja tudi za župana. Novinec na političnem prizorišču je že ob izvolitvi napovedal, da želi biti v stiku z ljudmi, to tudi uresničuje.
Ob začetku vašega mandata je bila pred vašimi vrati precejšnja gneča. Se je to v tem času kaj umirilo? Lahko ljudem pomagate?
"Veliko strank prihaja, ne le občanov s svojimi individualnimi težavami, tudi predstavnikov društev in drugih organizacij. Ob dopoldnevih je pred mojim vrati kar gneča in prav je tako. Ljudje si želijo asfalt, vodovod, imajo denimo težave z zemljišči, stanovanjem ... Seveda vseh ne morem sprejeti sam, usmerim jih k zaposlenim v občinski upravi in tudi k podžupanoma in ti jim po svojih močeh in (z)možnostih pomagajo. V tem času smo rešili ogromno problemov, vsega seveda ne moremo, saj marsikdo pride s težavo, ki ni s področja našega dela, takrat je dovolj že, da človeku prisluhnemo in ga usmerimo drugam."
Zaokrožujete prvo leto mandata, kako bi ga ocenili?
"Kar veliko smo storili. Uspešno smo reorganizirali občinsko upravo, postavili vodje oddelkov tudi v želji, da bi bili še boljši servis občanom. Ljudje zdaj pridejo hitreje na vrsto. Veliko energije smo vložili v nadaljevanje nekaterih že zastavljenih projektov, dva največja smo racionalizirali. Mogoče je to letos še malo manj vidno, bo pa zato drugo leto bolj aktivno na investicijskem področju, saj se med drugim začne gradnja bloka in bazena. Precej delamo tudi na občinskem prostorskem načrtu. Predvsem pa smo veliko naredili glede naše prisotnosti med ljudmi na terenu. Skorajda ni prireditve, kamor ne gremo. S tem, ko smo prisotni na prireditvah, sestankih, srečanjih, akterjem izkažemo spoštovanje."
Proračun za prihodnje leto bo rekordno visok. Kako ga vidite tudi z vidika povprečnin, težnja je bila po višjih?
"Zelo sem vesel, da polovico proračuna - okoli 13,5 milijona evrov, namenjamo za investicije, kar kaže na razvojno naravnanost občine. Poleg bloka in bazena gre drugo leto v uresničitev še projekt gradnje čistilne naprave za pitno vodo z ultrafiltracijo, prav tako del kolesarskih poti v mestu ... Seveda bi bilo dobrodošlo, če bi bile povprečnine nekoliko višje. A še pomembnejše je, da država, če že prenaša svoje naloge na lokalne skupnosti, zanje zagotovi tudi ustrezna sredstva. Tu je največji manko. Če bi država zagotovila finančni vir za pokritje vseh prenesenih nalog, bi sedanja povprečnina morebiti celo zadoščala za normalen razvoj."

Igor Napast
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta