Napovedi, da bodo izpuste iz jeklarne SIJ Metala Ravne v letu 2020 povsem zajezili in da bodo občasni pogledi na oblak rdečega prahu v ozračju nad jeklarno končno preteklost, se to leto še ne bodo uresničile. Izpusti iz proizvodnje v okolje že vrsto let porajajo skrbi, nejevoljo pa tudi vprašanja in pritožbe občanov, ki pričakujejo njihov konec predvsem v luči zagotavljanja in varovanja čistega in zdravega življenjskega okolja.
Da rdeči prah v zraku (železovi oksidi), ki je ob občasnih izpustih viden nad jeklarno, ni škodljiv in nevaren, so sicer že večkrat poudarili v SIJ Metalu oziroma Skupini SIJ, kjer so zatrdili tudi, da poslujejo skladno z okoljevarstvenim dovoljenjem. O tem, ali ta prah res ne vsebuje škodljivih snovi, je bilo v preteklosti kar nekaj javnih polemik. So pa v SIJ Metalu tudi javno, preko svetnikov ravenskega občinskega sveta, zagotovili, da bodo v letu 2020 izpeljali okoljsko naložbo v odpraševalno napravo. A koronakriza je odnesla tudi ta projekt oziroma se v Skupini SIJ nanjo sklicujejo pri časovnem odmiku.
Od enega do drugega remonta
"Že od začetka leta, ko se je pojavil novi koronavirus, tako v Skupini SIJ kot tudi v SIJ Metalu Ravne skrbno spremljamo razvoj okoliščin in poslovanje ves čas prilagajamo razmeram. Uvedli smo številne aktivnosti za omilitev učinkov na poslovanje - optimizirali smo stroške na vseh ravneh in prilagodili poslovne načrte do konca leta 2020. Ponovno smo podrobno pregledali tudi naložbe, načrtovane za leto 2020, in nekatere glede na dosežene poslovne rezultate morali zamakniti na kasnejše obdobje s ciljem, da jih izvedemo. Med temi naložbami je tudi odpraševalna naprava v SIJ Metalu Ravne," pojasnjujejo v Skupini SIJ.
Zaradi epidemije prilagajajo oziroma spreminjajo časovne in finančne okvire naložb
Ob tem poudarjajo, da projekt zagotovo bo izveden, in v podkrepitev dodajajo, da dobavitelj že izdeluje komponente za odpraševalno napravo. "Načrtujemo, da bomo odpraševalno napravo namestili poleti 2021, v času remontov jeklarne. Z naložbo vanjo bomo v SIJ Metal Ravne zmanjšali izpuste in tudi hrup," zatrjujejo. Da bodo morali prilagoditi časovne in finančne okvire naložb, so sicer sporočali že v prvem valu epidemije koronavirusa, a takrat niso opredelili, kdaj bo na vrsti ta dolgo izpostavljana okoljska naložba.
Da bodo pristopili k rešitvi tega problema, je namreč ravenskim svetnikom že na seji pred poldrugim letom zagotavljal Alojz Buhvald, izvršni direktor za proizvodnjo v SIJ Metalu. Takrat je ob napovedi, da popoln zajem izpusta emisij z odpraševalno napravo pričakujejo po remontu poleti 2020, poudaril, da v Metalu čutijo odgovornost do kraja, v katerem živijo, in jim tudi ni vseeno, kaj se v kraju dogaja in kakšno je okolje. "Prah je grd na pogled, ni pa stvar, ki bi ogrožala mesto Ravne. Problem bi bil, če bi se stalno kadilo," je še dodal.
V Metalu so tudi izpostavljali več okoljskih vlaganj in prizadevanj, da vendarle zajamejo vse emisije z odpraševalno napravo, s katero se po takratnih pojasnilih zajame okoli 98 odstotkov vseh razpršenih emisij. V skupino, ki rešuje problematiko, so takrat povabili predstavnika občine, da bi zagotovili tudi stalno informiranost in še večjo transparentnost.
Župan brez uradnih informacij
Občina Ravne do včeraj ni imela uradnih informacij iz SIJ o kakršnemkoli zamiku naložbe, slednje pa je po oceni župana Tomaža Rožena slaba novica. Kljub temu, ocenjuje, so glede na osredotočenost na koronavirus, če gre le za zamik izvedbe in da ta zagotovo bo, lahko zadovoljni, ker so v SIJ prešli od besed k dejanjem.
Še v iskanju rešitev
Poleg občanov, ki občasno opozorijo na težave, pa v bivanjskem okolju tik ob zaokroženem območju ostaja še vedno najbolj izpostavljen stanovalec Uroš Zavodnik. Letos je samo v avgustu posnel in strnil serijo primerov izpustov in hrupa ter znova opozoril na nevzdržne razmere v bližini, ki jih sicer dokumentira že skoraj tri desetletja. Opozarja na okoljske zaveze in tudi pravne postopke, ki tečejo, in ostaja kritičen. V Skupini SIJ pa na njegova opozorila odgovarjajo: "Z gospodom si že dlje časa prizadevamo za rešitev, ki bi bila sprejemljiva za obe strani. Oktobra smo poslali pismo, ki ga prevzel 23. 11. 2020, v katerem na kratko pojasnjujemo načrte za zmanjševanje vplivov na okolje v letu 2021 in predlagamo pasivno zaščito njegove hiše ter ga prosimo za dovoljenje za dostop ponudnika te storitve do njegove hiše. Njegovega dovoljenja pa tudi kakšnega drugega odziva do danes nismo prejeli. Zavedamo se, da je umeščenost industrije v urbano okolje vedno težavna. Verjamemo, da lahko le z dialogom s skupnostjo in različnimi aktivnostmi dobro sobivamo, in si želimo, da bi tudi z gospodom Zavodnikom našli ustrezno rešitev."
Župan dodaja, da se občani občasno še vedno obračajo na občino in izpostavljajo problem izpustov, ki se pojavljajo ob različnih dnevih in delih dneva. Prepričan je, da finančni vložek glede na poslovanje za jeklarsko skupino ne bi smel biti velik problem.