Kadrovske štipendije, ki jih na Koroškem v okviru regijske štipendijske sheme (RŠS) podeljujejo že 15 let, so dobra priložnost tako za mlade - dijake oziroma študente, ki jim štipendija pokrije vsaj del stroškov šolanja in hkrati omogoči zaposlitev takoj po zaključenem izobraževanju, kot tudi za delodajalce, da si zagotovijo ustrezen kader. Za vse, ki jih zanima ta oblika štipendiranja, je zdaj pravi čas, da se pozanimajo glede možnosti sodelovanja. Odprt je namreč javni poziv delodajalcem za prijavo potreb po kadrovskih štipendijah v šolskem letu 2020/21.
Povpraševanje večje od ponudbe
"Na naši spletni strani je objavljen javni poziv delodajalcem za prijavo potreb po kadrovskih štipendijah. Namenjen je predvsem mladim, da se informirajo, kaj delodajalci potrebujejo. Na ta način se jih usmerja pri njihovi poklicni odločitvi," pove projektna vodja pri Regionalni razvojni agenciji (RRA) Koroška Jasmina Pungartnik.
Zanimanje za kadrovske štipendije je v koroški regiji veliko. V 15 letih, kolikor jih podeljujejo, je bilo v sodelovanju z več kot 200 koroškimi delodajalci podeljenih približno 950 štipendij. Okoli 1,8 milijona evrov je namenjenih za sofinanciranje kadrovskih štipendij koroškim delodajalcem za obdobje od leta 2016 do 2022. Ocena je, da bi jih lahko v tem obdobju podelili okoli 435, doslej so jih 313.
1,8
milijona evrov je namenjenih za štipendijsko shemo v obdobju 2016-2022
Največ za deficitarne poklice
Kadrovske štipendije so 50-odstotno sofinancirane. Polovico denarja prispevata država in evropski socialni sklad, drugo polovico pa podjetja. So pa tudi izjeme. Za deficitarne poklice je sofinanciranje v višini 70 odstotkov kadrovske štipendije s strani države oziroma evropskega sklada. Deficitarni poklici so na primer strojni tehnik, mehatronik, elektrikar, oblikovalec kovin, mizar.
S štipendisti zadovoljni
Cablex-M je v zadnjih letih preko štipendijske sheme štipendiral 15 štipendistov za smeri elektrotehnika, strojništvo, računalništvo in ekonomija. "S takšnim načinom smo zelo zadovoljni in menimo, da je nujno potreben za zagotavljanja ustreznega kadra," pravi direktor Samo Simetinger. Od 15 jih je devet že redno zaposlenih, preostali še študirajo. Direktor pojasnjuje, da so štipendiste večinoma spoznali že med opravljanjem počitniške prakse, z vsemi zdaj že zaposlenimi so zelo zadovoljni. V šolskem letu 2020/21 bodo podelili tri štipendije - za študij elektrotehnike, strojništva in računalništva.
Med zaposlenimi štipendisti sta tudi Borut Praznik in Martin Rožej. Oba sta vesela, da imata službo, tudi z delom sta zadovoljna. Praznik je štipendijo dobil v drugem letniku študija elektrotehnike na Univerzi v Mariboru. "Študiral bi v vsakem primeru, a bi se moral znajti drugače glede denarja. Vsak študij predstavlja finančni zalogaj za študente in njihove starše, s štipendijo sem lahko pokril del stroškov šolanja in jo porabil tudi za osebne potrebe. Na neki način mi je omogočala, da sem se osamosvojil. Kot študentu ti 400 evrov mesečno veliko pomeni. Zdaj sem že skoraj pet let sem zaposlen v Cablexu-M in sem zadovoljen." Rožej je štipendijo dobil na drugi bolonjski stopnji študija elektrotehnike. "Študiral sem v Ljubljani, bila je zelo dobrodošla pomoč pri stroških najemnine, prevoza domov ... Služba me je čakala takoj po študiju, prehod v zaposlitev je bil preprost. Pogodbena obveznost delodajalca je bila, da me zaposli za eno leto, zdaj imam že pogodbo za nedoločen čas."