Tudi v slovenjgraškem domu starostnikov, ki je enota Koroškega doma starostnikov (KDS) Črneče pri Dravogradu, se te dni ne družijo več, testi na koronavirus, ki so jih prejšnji teden opravili pri 14 zaposlenih in pri eni stanovalki, so bili negativni. KDS ima tudi koncesijo za opravljanje storitve pomoči na domu, ki jo vodi Marjana Kamnik, vodja slovenjgraškega doma starostnikov. "Na terenu je bistveno večji problem, storitve zdaj zagotavljamo le najnujnejšim uporabnikom, tistim, ki so odvisni od nege in pomoči, 'družabništva' si zdaj na terenu ne moremo privoščiti," je razložila. Zaposleni, ki imajo te dni zaradi izrednih razmer bistveno več dela, ostajajo v enakem številu - delajo na terenu, pomagajo pa tudi v domu.
Bremena terena
Največjo težavo na terenu jim predstavlja pomanjkanje zaščitne opreme (plaščev, mask), pri delu namreč potrebujejo zaščitno opremo v celoti. "Ne glede na to, kdo naj bi jo nam zagotavljal ..., sploh je ni možno kupiti. Zdaj so se pojavili ponudniki, pri katerih so maske zelo drage," je povedala Kamnikova, ki je izpostavila še, da socialne oskrbovalke, v Slovenj Gradcu jih imajo šest, na terenu opravljajo vedno zahtevnejše delo.
Večjih potreb (še) ni
Kakšne so realne potrebe po pomoči, smo preverili pri več štabih civilne zaščite na Koroškem. Največ jih je po dostavljanju hrane iz trgovin. Da to sicer ni množično, ampak gre za posamične pomoči starejšim posameznikom in nekaj invalidom, ki si v trgovino ne upajo oziroma sami nakupa v trgovini ne morejo opraviti na hitro, je povedal poveljnik civilne zaščite na Ravnah Branko Kaker. Omogočajo tudi psihološko pomoč psihologinje, a posebnih stisk do zdaj niso zaznali. Na pomoč je sicer priskočilo kar 21 prostovoljcev različnih profilov, med njimi so tudi taborniki, študentje.
Dostava hrane na dom
"Dostavljamo hrano, tega seveda nismo ustavljali. To je bistveno lažje kot pa opravljati storitve nege, kjer potrebujemo vsa zaščitna sredstva. Dobrodošlo je, da te dni hrano na dom dostavljajo številni ponudniki, a ni vsaka hrana primerna za vse (starostnike), sami pripravljamo šest vrst diet (žolčna, srčna, sladkorna idr.)," je pojasnila Kamnikova. V Slovenj Gradcu tako kosila vozijo iz doma, na Ravnah pa s pomočjo projekta medgeneracijskega centra razdeljujejo viške hrane. Tam sodelujejo tudi s civilno zaščito, vsak dan od desetih do dveh imajo dežurstvo. Šestim uporabnikom na dom dostavljajo živila, hrano, ki jo zanje kupijo v Mercatorju. Se pa stanje na terenu iz tedna v teden spreminja, tudi glede na to, ali svojci (še) hodijo v službe.
V domu kar preko skypa
Tako kot te dni komunicirajo na številnih delovnih mestih in drugi mladi, vešči spletnih orodij, stik z zunanjostjo in sorodniki ohranjajo tudi stanovalci doma starejših. Uporabljajo namreč skype, viber. Na tak način lahko "vidijo" svoje sorodnike, bližnje in ohranjajo stik s svojo primarno socialno mrežo, je še povedala Kamnikova.