Končana je petletna pravda med Koroškim aeroklubom Slovenj Gradec (KAS) in družbo Aerodrom Slovenj Gradec glede spornih zemljišč, za katere se niso mogli sporazumeti. Potem ko je Višje sodišče v Mariboru zavrnilo pritožbo Aerodroma Slovenj Gradec, večinskega lastnika slovenjgraškega letališča in potrdilo sodbo Okrožnega sodišča v Slovenj Gradcu, ki je že v lanskem letu v celoti zavrnilo tožbo Aerodroma, koroški letalci napovedujejo prihod na domača tla. "Sodbe smo izjemno veseli, v takšen razplet smo verjeli od samega začetka, ko je tožnik Aerodrom vložil tožbo. Velika moralna zmaga za klub in osnova, da lahko nadaljujemo z našim delom," je povedal Danijel Kotnik, predsednik KAS-a.
Vseskozi leteli, a letala hangarirali v Šoštanju
Koroški letalci so v pričakovanju odločitve, razpleta pravde, sicer še vedno opravljali svojo dejavnost, a so floto v letu 2017 preselili na letališče v Šoštanj v Lajšče, saj doma niso imeli možnosti hangariranja. Letala bi bilo namreč nesmoterno puščati na prostem, so povedali.
Pravniški pingpong
"Bistvo vsega je, da so želeli parcelo, ki je nikoli niso kupili, saj brez kupoprodajne pogodbe niso imeli pravne podlage," je spor poenostavil odvetnik KAS-a Erik Šuler in dodal, da so se na sodbo slovenjgraškega sodišča, ki jo je višje sodišče tudi razveljavilo, dvakrat pritožili sami, tretjič pa je bila tožba Aerodroma zavrnjena že na prvi stopnji, kar je bilo nedavno potrjeno tudi na drugi. Zahtevki Aerodroma Slovenj Gradec - prag vzletno-pristajalne steze, 47 tisoč kvadratnih metrov zemljišč in plačila slabih 130 tisočakov, so bili tako zavrnjeni. Aerodromu prav tako ni uspelo dokazati ustno sklenjene pogodbe ob istočasno sklenjeni drugačni predpogodbi, kar bistveno spreminja pravne posledice.
Dokler ne bo kupca, bo letališče zaprto
Dokler bo na stezi mestno zemljišče, bo letališče zaprto, prav Zakeršnik. Da je prišlo že več potencialnih najemnikov, ki bi jim letališče oddal tudi za tri tisočake mesečno, a vsi zbežijo, ko izvejo, da bi morali občini za nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča plačati 70 tisočakov. To, da mora letno toliko plačevati za stezo, ki jo je naredila država, se mu zdi nesmisel. "Ni mi problem plačati za hangar in hotel, ki sem ga naredil sam," je povedal.
Iz slovenjgraške občine so nam povedali, da je nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča zdaj nekoliko nižje, tj. 55 tisočakov.
"Bo pač zaprto letališče, dokler ne bo prišel kak kupec, ne mislim se več ukvarjati s tem," je zaključil Zakeršnik.