Koroški reševalci upajo na manj hudo bolnih

21.09.2021 06:15
Pripravljeni na četrti val covida-19, so hitrejši in bolje obvladujejo situacijo. Na terenu intervencije tudi zaradi slabše dostopnosti do zdravnika
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Novo reševalno vozilo za nenujne prevoze Foto: ZRCK
Osebni Arhiv

V Zdravstveno-reševalnem centru Koroške (ZRCK), ki je unikum v slovenskem prostoru, saj opravlja naloge reševalnih prevozov za celotno Koroško, kar v drugih regijah ni organizirano v okviru skupnega javnega zavoda, so na novi, četrti val epidemije covida-19 dobro pripravljeni. Imajo dovolj medicinske in varovalne opreme. Pri tem direktorica Marjana Kašnik izpostavlja, da ne vedo, kaj bo novi val prinesel, zagotovo pa bodo obremenitve zaposlenih večje.

​Učinkovitejši in hitrejši

"Mislim, da bo obvladljiva situacija. Takih obremenitev, kot so bile lani, letos verjetno ne bo, saj je precepljenost višja tako v domovih starejših in Centru za usposabljanje za delo in varstvo Črna na Koroškem kot tudi prebivalstva nasploh. Takšnega masovnega širjenja okužb in težkih potekov bolezni, kot je bilo lansko leto, ne pričakujemo. Sistem zdravstva je pridobil tudi določene izkušnje. Smo hitrejši, učinkovitejši, bolj obvladujemo situacijo. V vsaki enoti ZRCK imamo aparat za razkuževanje in hitro dezinfekcijo vozil, kar je zaposlenim precej olajšalo delo. Prej so za čiščenje porabili eno uro, zdaj aparat to opravi v pol ure," razlaga direktorica ZRCK, ki zaposluje 84 ljudi. Precepljenost je pri njih visoka - in sicer okoli 95-odstotna.

Marjana Kašnik, direktorica ZRCK Foto: Jasmina DETELA
Jasmina Detela

Da se podobno, kot drugje v državi, tudi na Koroškem epidemiološka slika slabša, se med drugim kaže pri številu intervencij. Januarja letos so opravili 222 prevozov covid pozitivnih bolnikov z nujno medicinsko ekipo, maja 39, junija 10, julija nič, avgusta 9, od 1. do 16. septembra pa 15 - gre za bolnike s težjo obliko okužbe oziroma bolezni. Največ jih je v starostni skupini od 40 do 49 let. Skoraj tretjina jih je potrebovala nujno premestitev v UKC Ljubljana in Maribor.

In še ena posebnost korona časa: v posameznih primerih nastaja škoda na zdravju ljudi, saj odkar se okužbe širijo, je težje priti do zdravnika ali pregleda. "Opažamo intervencije, ki so posledice tega, da pacienti niso poiskali ali niso mogli dobiti pomoči pri osebnem zdravniku ali specialistu. Nekaterim se je stanje tako poslabšalo, da so potrebovali ekipo NMP. Gre predvsem za srčno-pljučna obolenja," pove Kašnikova.

Novo reševalno vozilo za nenujne prevoze Foto: ZRCK
Osebni Arhiv

V bodoče pričakujejo, da se bo število nenujnih reševalnih prevozov znižalo, povečalo pa število covid prevozov. V kratkem naj bi ponovno aktivirali dodatno ekipo za prevoze covidnih bolnikov med bolnišnicami. Delovala je že lani, izvajala je medbolnišnične premestitve covidnih bolnikov po vsej državi, glede na potrebe in razpoložljivost prostih zmogljivosti bolnišnic. Za potrebe oblikovanja namenske ekipe ZRCK ni in tudi letos ne bo dodatno zaposloval, ampak je ekipo oblikoval znotraj kadrovskih virov.

Nova reševalna vozila

Reševalnih vozil imajo trenutno dovolj in jih redno vzdržujejo oziroma posodabljajo. Skupno imajo 28 vozil, za nujno medicinsko pomoč jih uporabljajo sedem med njimi. V tem tednu dobijo novo nenujno reševalno vozilo s posteljo, do konca leta načrtujejo še nakup nenujnega sanitetnega vozila s sedeži, prihodnje leto pa vozila za nujno medicinsko pomoč. Nenujno reševalno vozilo jih bo stalo 100 tisoč evrov, sanitetno vozilo pa okoli 50 tisoč. Nakup bodo financirali z lastnimi sredstvi in s kreditom. Med načrti za prihodnje leto je tudi posodobitev defibrilatorjev v vozilih za nujno medicinsko pomoč.

​Se pa lahko v zavodu s skoraj stoletno tradicijo pohvalijo z dodatnimi prostori velikosti okoli 70 kvadratnih metrov. Pridobili so jih v isti stavbi na Ravnah na Koroškem, kjer je njihov sedež. V njih so uredili prostor za izobraževanje, arhiv in dve pisarni.

ZRCK Ravne (foto: Jasmina Detela)
Jasmina Detela

"Odstopila nam jih je ravenska občina. Za nas je to velika dodana vrednost, saj je prej pet delavk delalo v enem prostoru oziroma pisarni, kar je zaradi situacije s covidom pomenilo tveganje. Poleg tega dajemo velik pomen izobraževanju, tako znotraj naših vrst kot tudi za širšo javnost. Ta čas poudarjamo izobraževanje za intervencije, ki so redke, denimo oživljanje v covid situacijah. Za izven pa pripravljamo izobraževanja za zdravstvene delavce in zaposlene v domovih starejših, in sicer o uporabi AED, za učitelje pa s področja prve pomoči. Izobraževanj za prve posredovalce zaradi epidemiološke situacije začasno ne izvajamo," razloži Kašnikova.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta