Prevaljski župan Matic Tasič je izrazil razočaranje nad odločitvijo Leka, da ustavi naložbo na Prevaljah. "Zelo nam je žal. To je katastrofa ne le za Prevalje, temveč za celotno Koroško," je dejal.
Še bolj je bil razočaran, ker je za novico izvedel od novinarjev in ne od vodstva Leka. "Direktor proizvodnje na Prevaljah me je poklical šele, ko smo informacijo pridobili od novinarjev. Povedal je le, da zaustavljajo investicijo, nič pa o vzrokih. Iz Ljubljane pa ni poklical nihče. To je zelo podcenjevalno in neodgovorno od takšne firme, sploh glede na to, da smo do zdaj dobro sodelovali."
Uresničena namigovanja
Kot še pove, so bili prepričani, da taka eminentna družba, kot je Novartis, ki naj bi, kot navaja Tasič, v novo zgradbo do zdaj vložila že več kot 30 milijonov evrov, investicije ne bo ustavila sredi izvedbe. Čeprav, dodaja Tasič, so se zadnje leto in pol pojavljala nekatera namigovanja v tej smeri. "A na koncu smo bili prepričani, da bodo glede na vložek zadeve pripeljali do konca. Res nismo pričakovali tega, saj smo tako občina kot država zelo aktivno sodelovali pri pridobivanju soglasij in dovoljenj za ta objekt."
Lažje bi bilo, če bi bila tretja razvojna os že zgrajena
Vsake take naložbe je zelo škoda
Matej Lahovnik, ekonomist in nekdanji minister za gospodarstvo: "Zelo slaba novica za Slovenijo in še posebej za Koroško, ker gre za podjetje z nadpovprečno dodano vrednostjo, v katerem so tudi plače nadpovprečne. Slaba novica predvsem za mlade farmacevtske in kemijske tehnike in tiste, ki nadaljujejo študij v tej smeri in so iz Koroške. Najbolj zaskrbljujoče je, da so se v Novartisu odpovedali novi naložbi na Prevaljah - kljub že odobreni državni subvenciji za to naložbo. Podjetij v tuji lasti je v Sloveniji okrog pet odstotkov, ustvarijo pa kar 27 odstotkov dodane vrednosti - in med njimi Lek še posebej izstopa, zato je vsake take naložbe, ki se ne izvede, zelo škoda. Bojim se, da bo tudi zaradi te odločitve precej mladih Korošcev iskalo svojo prihodnost v Avstriji, kar ni dobro za državo in še manj za Koroško regijo." (mst)
Upajo, da so načrti v dobrobit regije
Kljub temu upajo, da se bo našel kak investitor, ki bo pripravljen vlagati na tej lokaciji. "Do nas prihajajo nekatera povpraševanja po možnosti investiranja za različne zadeve, te informacije bomo predali naprej, nismo pa mi tisti, ki bi se s tem intenzivno ukvarjali. Vseeno upamo, da bo v tem prostoru v bodoče neka čista, kvalitetna proizvodnja z visoko dodano vrednostjo," še razmišlja prevaljski župan in dodaja, da bi jih manj skrbelo, če bi bila tretja razvojna os zgrajena.
Aleksandra Gradišnik, direktorica GZS, Koroške gospodarske zbornice, pa je dejala, da so za Koroško gospodarske naložbe vitalnega pomena, saj omogočajo nadaljnji razvoj regije. "Želimo si uspešnih naložb in upamo, da bo Lek izpeljal poslovno odločitev v dobrobit regije. Vsekakor je z načrti investitorjev vzajemno povezano tudi širše družbeno okolje. Ob tržnih pogojih investitorji pričakujejo tudi podporno okolje in ob tem ponovno izpostavljamo pomen tretje razvojne osi. Z njeno uresničitvijo bodo zagotovljeni tudi boljši pogoji za domače in tuje investicije in nadaljnje zaposlovanje v regiji. Gre torej za potrditev spodbud razvojnim odločitvam, ki pogojujejo kakovost življenja v regiji."
Lastna pot vsake lokacije
Poklicali smo tudi v Lek, kjer so nam na vprašanje glede prihodnosti obstoječega obrata na Prevaljah, ki zaposluje nekaj več kot 250 ljudi, odgovorili, da v okviru svoje globalne strategije Novartis nenehno proučuje vse proizvodne lokacije po svetu. Želijo namreč zagotoviti, da bo imel tudi v prihodnje ustrezne proizvodne zmogljivosti, s katerimi bo lahko zadostil tržnim potrebam in podpiral svoj nabor izdelkov v razvoju. Na podlagi spremenjenih tržnih razmer je že leta 2016 začel preoblikovanje svoje proizvodne mreže, kjer vsaka lokacija išče lastno pot za prihodnost.