Tudi koroška podjetja se spopadajo s posledicami epidemije, ki je mnogim zadala hud udarec. Veliko jih je skorajda čez noč ostalo brez dela ali je (bila) njihova proizvodnja precej okrnjena. Nekateri napovedujejo zmanjšanje števila zaposlenih.
Tuji partnerji ustavljali obrate
V posebno hudi krizi je avtoindustrija, s tem pa njeni dobavitelji, tudi na Koroškem. V slovenjgraški družbi Adient s 560 zaposlenimi, kjer proizvajajo sestavne dele za avtomobilske sedeže, niso ustavili strojev. V marcu je delalo od 10 do 15 odstotkov zaposlenih, zdaj okoli 70 odstotkov. So pa oziroma še koristijo vladne ukrepe za pomoč podjetjem. Odpuščali niso, kako bo v prihodnje, bo odvisno od pogajanj s sindikati in naročil kupcev, pojasnjujejo v družbi. Medtem so sicer neuradno zaokrožili podatki, da bi lahko bilo v najslabšem primeru vprašljivih več deset delovnih mest. "V prihodnjih tednih imamo napovedane seje sveta delavcev in sindikata, kjer bo verjetno znano kaj več glede morebitnih odpuščanj. Uradnih informacij nimamo, je pa trenutno naročil manj in verjetno za vse delavce v prihodnje ne bo dela," je povedal predsednik podjetniškega sindikata Bojan Rošer.
CNC Pušnik okrnjeno
V radeljskem podjetju CNC P&K Pušnik je od marca do junija večina čakala na delo, delalo jih je le okoli 20. V podjetju, kjer te dni dela približno sto delavcev, so zadovoljni, da je vlada podaljšala ukrepe za čakanje na delo doma še v juniju. "Za zdaj smo morali zaključiti delovno razmerje enajstim zaposlenim za določen čas. Želimo si, da jih bomo lahko takoj, ko bo to mogoče, zaposlili nazaj. Skrajšanega delovnega časa za zdaj ne bomo koristili," je povedala direktorica Helena Pušnik Knez. Upad realizacije v aprilu in maju je bil kar 90-odstoten, manjše izboljšanje pričakujejo v juniju, glede na napovedi v avtoindustriji naj bi začeli več delati šele v avgustu. "Konec leta pričakujemo za najmanj 20 odstotkov nižjo realizacijo kot preteklo leto, posledično tudi nižji rezultat poslovanja. Trenutno je naša prioriteta čim prej zapolniti razpoložljive kapacitete, da spet dobimo naročila in lahko normalno nadaljujemo proizvodnjo," je zaključila.
V CNC Pušnik Radlje so prekinili pogodbo enajstim zaposlenim za določen čas
V Monterju iščejo nove delavce
V dravograjskem Monterju so ves čas epidemije delali, beležili pa enormni dvig bolniškega staleža. "Ta se nam je povečal za kar 250 odstotkov v primerjavi z lani. Posledično je bil velik padec realizacije, manj smo naredili in manj odpremili, kar je bil vzrok, da so bili naši kupci slabe volje," pojasnjuje direktor Bogdan Kadiš.
Regres v TAB tak kot v SIJ Metalu
Potem ko smo poročali, da so sindikati oziroma delavci na ravenski lokaciji družb Skupine SIJ izrazili nezadovoljstvo z regresom in da so med drugim razočarani deloma tudi zato, ker v nekaterih družbah v tem okolju kljub krizi napovedujejo boljši regres, so iz TAB Mežica sporočili, da bodo tudi pri njih junija izplačali 1050 evrov regresa. Regres je ostajal nespremenjen, torej minimalen, tudi po sestanku na sedežu SIJ, na katerem je uprava socialnim partnerjem podrobneje predstavila otežene razmere. V sindikatih v SIJ zdaj pričakujejo, da bodo poslovodstva družb delavcem predstavila razmere na zborih delavcev, s tem pa tudi razloge za nizek regres. V TAB Mežica so sicer že pojasnili, da iščejo rešitve za sto delavcev, za katere je dela manj ali ga ni. To rešujemo s premestitvami delavcev v okviru Skupine TAB v Sloveniji, nepodaljševanjem pogodb za določen čas, upokojitvami in prekinitvami pogodb. "Trudili se bomo, da bo teh čim manj," dodaja Bogomir Auprih, direktor TAB Mežica. (plt)
Izpada letos ne bodo nadoknadili
V Marlesu PSP s proizvodnjo in sedežem v Podvelki proizvodnja ni stala, da so lahko poskrbeli za varnost, so število zaposlenih, ki so delali, prepolovili. "Za zdaj se je delo v podjetju vrnilo v stare tire, nimamo upada naročil, bo pa seveda nemogoče nadoknaditi čas, ko smo delali v omejenem obsegu, saj so naše kapacitete omejene. Prav zaradi omejenih proizvodnih kapacitet izpada prihodkov, ki smo ga imeli v času, ko smo delali v zmanjšanem obsegu, v prihodnjih mesecih ne bomo mogli nadoknaditi, tako računamo, da bo upad prihodkov v primerjavi z lani najmanj desetodstoten," pojasnjuje direktorica Tjaša Orešek.