Podatki državnega statističnega urada za lani, pri čemer so za december podatki še vedno začasni, a se ponavadi bistveno ne razlikujejo od končnih, kažejo, da so turistični ponudniki na Koroškem lani našteli več kot 54.800 turističnih prihodov in skoraj 150.000 turističnih nočitev.
Ob tem je Mestna občina Slovenj Gradec v okviru koroške statistične regije lani ustvarila več kot petino vseh turističnih prihodov in skoraj četrtino vseh turističnih nočitev, so izpostavili pri slovenjgraškem zavodu Spotur. Direktorica zavoda Spotur Marija Lah je ob tem za STA kot pozitivno izpostavila tudi povečanje števila turističnih nastanitev v slovenjgraški občini.
V Mestni občini Slovenj Gradec so namreč po podatkih statističnega urada lani našteli skoraj 36.500 turističnih nočitev, pri čemer so podatki za december prav tako še začasni. Skupno je to za skoraj 7000 oz. za četrtino več, kot je znašal prejšnji rekord iz leta 2019. "Z 11.815 turističnimi prihodi pa smo za skoraj 40 odstotkov presegli število iz leta 2019, ko je bilo prihodov 8571," so sporočili iz Spoturja. Primerjava turističnih nočitev v Slovenj Gradcu z letom 2021 pa kaže, da je bilo lani 9500 nočitev več kot leto prej, kar je 35 odstotkov več, prihodi pa so se povečali za številko 3300, kar je 39 odstotkov več kot leto prej.
"Dobri rezultati so posledica tudi bolj aktivne promocije ne samo Slovenj Gradca, ampak tudi koroške regije, ter tudi dejstva, da so v času epidemije Koroško začeli odkrivati predvsem slovenski turisti, tudi zaradi bonov, ki jih je uvedla država. In sedaj se ti turisti tudi vračajo," je povedala direktorica Spoturja Marija Lah.
V Slovenj Gradcu več kot 600 ležišč
Pred epidemijo so v slovenjgraški občini našteli več tujih kot domačih turistov ali pa je bilo razmerje približno na polovici. "Zdaj pa imamo že nekaj let več slovenskih obiskovalcev, čeprav se tudi številke obiskovalcev iz tujine povečujejo," je še dodala Lah. Med tujimi gosti, ki obiščejo Slovenj Gradec, je največ turistov iz Hrvaške, Nemčije, BiH, Italije in Avstrije, največ nočitev med tujimi turisti pa ustvarijo turisti iz BiH, Srbije, Hrvaške, Nemčije in Italije. Turisti iz držav nekdanje Jugoslavije so lani skupno ustvarili prek 15 odstotkov nočitev, kar v Spoturju pripisujejo tudi pripravam, ki jih športniki iz teh držav v velikem obsegu izvajajo v občini.
Lani so na območju slovenjgraške občine pridobili tudi devet novih nastanitvenih zmogljivosti različnih vrst in kategorij. Skupno se je tako število ležišč, namenjenih turistom, povečalo za 74 in s tem prešlo mejo 600 ležišč. V številko niso vključene nastanitvene zmogljivosti podjetij, ki jih ta ponujajo svojim zaposlenim in niso prosto dostopna za turiste. Povprečna doba bivanja turistov v Slovenj Gradcu je lani znašala 3,1 dni, kar je več kot je bilo povprečje za Slovenijo in Koroško, to je 2,7 dni. "To nakazuje, da se gostje pri nas povprečno zadržujejo več časa, kar je zaželeno tudi v smislu zmanjševanja ogljičnega odtisa turistov, ki ga v našem okolju v največji meri povzroča ravno transport," so izpostavili pri Spoturju.
V Slovenj Gradcu ugotavljajo še, da je turistični obisk razmeroma enakomerno razporejen skozi celo leto, saj se 80 odstotkov turističnega obiska zvrsti v osmih mesecih, kar je prav tako ugodno z vidika pritiska na okolje. Glavni motiv turistov za obisk Slovenj Gradca in Koroške še naprej ostaja, v Slovenj Gradcu k temu dodajajo ponudbo na področju kulture.