Na največji dražbi lesa že padajo rekordi

Petra Lesjak Tušek Petra Lesjak Tušek
28.01.2020 15:44

Skoraj dvakrat več hlodovine je na letošnji dražbi vrednih lesnih asortimentov kot lani, pričakujejo, da bodo ves les tudi prodali, zanimanje kupcev, ki si že ogledujejo ponudbo, je veliko.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prostor za zbiranje hlodovine so morali zaradi izjemnega zanimanja za dovoz še razširiti. 
Petra Lesjak Tušek
V Podgorje so ponudniki dovažali hlodovino, ponudbe za odkup pa zbirajo še do 4. februarja.
Jasmina Detela
Velikanski črni topoli iz Hrvaške
Petra Lesjak Tušek

Vrednost, kakovost in pomen enega največjih naravnih bogastev Slovenije - lesa - se bodo znova izmerili na dražbi na Koroškem, ki se je, sploh pa po tokratnih zbranih izjemnih količinah, uveljavila kot največja dražba kakovostne hlodovine v srednji Evropi. Potem ko so v Podgorju, kamor so letos s prej utečenega prizorišča v poslovni coni Ozare v Slovenj Gradcu preselili zbiranje lesa, konec tedna sklenili dovoz hlodovine za že 14. dražbo vrednih lesnih asortimentov, imajo zainteresirani kupci zdaj še slab teden dni časa za oddajo ponudb (odprtje ponudb bo 4. februarja ob 10. uri, vse do takrat je ponudbe mogoče oddati). Prav zaradi zanimanja za oddajo in nakup kakovostne hlodovine so organizatorji, Društvo lastnikov gozdov Mislinjske doline v sodelovanju z Društvom lastnikov gozdov Slovenije in Zavodom za gozdove Slovenije, tudi izbrali novo lokacijo, ki ponuja več prostora. Tako je nova lokacija podgorska kmetija Vrčkovnik (po domače Novak), prostor pa so med dovozom zaradi velikih količin še razširili, pa tudi rok za dovoz hlodovine zaradi zanimanja vmes še podaljšali. A od konca minulega tedna je zbiranje zaključeno, začeli so se ogledi in vrednotenje, ki se bo izkazalo s ponudbami. Že konec tedna si je zbrano ponudbo ogledalo precej kupcev, poleg domačih po večini iz Italije in Avstrije, pa tudi dva iz Kitajske.

V Podgorje so ponudniki dovažali hlodovino, ponudbe za odkup pa zdaj zbirajo še do 4. februarja.  
Jasmina Detela

Domači in tuji, med njimi znova kitajski kupci

Dovoz hlodovine je tokrat presegel dosedanje rekorde in tudi pričakovanja. Organizator iz Društva lastnikov gozdov Jože Jeromel je povedal, da so na mestu dražbe zbrali več kot 6600 hlodov oziroma 6970 kubičnih metrov lesa. To je glede na lansko leto domala podvojena količina.
Eden od razlogov, da je na letošnji dražbi ponujena rekordna količina hlodovine, je po ocenah organizatorjev predvsem lepo in suho vreme v zadnjem obdobju, ki tudi omogoča dela v gozdu. Drugi razlog za izjemen odziv pa je zadovoljstvo ponudnikov hlodovine, ki pravijo, da s prodajo kvalitetnega lesa na dražbi dosežejo bistveno višje cene kot s prodajo na kamionski cesti, je pojasnil Jeromel. Prepričan je, da bodo ves les tudi prodali.

Prostor za zbiranje hlodovine so morali zaradi izjemnega zanimanja za dovoz še razširiti. 
Petra Lesjak Tušek

Trgovanje v vrednosti več kot milijon evrov

Skupno se je lanske dražbe udeležilo do takrat rekordno število domačih in tujih kupcev, in sicer 39. Sodelovalo je 566 lastnikov, ki so pripeljali 3706 hlodov v skupni izmeri 3724 kubičnih metrov. Oddali so 12.375 ponudb, trgovalo se je v vrednosti okoli 1,2 milijona evrov. Hrastov les lahko na licitaciji doseže tudi okoli 1000 evrov za kubični meter, medtem ko na dnevnem trgu hlod redko doseže 300 evrov. V povprečju po izračunih Jeromla dobijo lastniki na licitaciji za hrast vsaj 100 evrov več na kubični meter kot v redni prodaji. Gorski javor je pogosto namenjen prestižnemu pohištvu jaht in tudi za avtomobilsko industrijo, iz njega izdelujejo tudi luksuzna glasbila. Hrast, smreke, javor denimo porabijo za različne izdelke, od parketa do masivnega pohištva.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta