Največ pozornosti so na Prevaljah namenili projektu izgradnje čistilne naprave in kolektorskega sistema, ki se bo po več letih čakanja in lanskem konkretnejšem začetku to leto odvijal naprej. Po napovedih župana Matica Tasiča naj bi se končal ob izteku leta 2021, od skupne vrednosti 5,1 milijona je zagotovljenih 3,8 milijona evrov državnih in evropskih sredstev, zadolžila pa se bo tudi občina.
Zaprta ne sme s smradom vplivati na okolje
"Na gradbiščih se dogaja, izvajalci polagajo kolektorski sistem, čistilna naprava je fazi projektiranja in pridobivanja gradbenega dovoljenja. Računamo, da bodo spomladi začeli graditi. Gre za popolnoma zaprto čistilno napravo, ne sme vplivati na okolje, ker je blizu naselja, zato je pokrita. V tem času se je pojavila tudi civilna iniciativa,želela je dodatne informacije. Imeli so možnost in so si ogledali podobne naprave v tem okolju, vse ostale informacije lahko dobijo na občini," je dejal Tasič. Čistilna naprava bo kapacitete 7000 populacijskih enot, zajema 5,353 kilometra kanalov za odpadno vodo, dva razbremenilnika in štiri črpališča, očiščena voda pa bo stekla v Mežo.
Lek in Tab? Še na čakanju
Zanimalo nas je tudi, ali ima občina že kako svežo informacijo o usodi Leka: "Proizvodne linije gredo v Avstrijo v Kundl, po izjavah direktorja obeh obratov delajo na tem, da bi ta kompetitivni center ali center odličnosti, kakorkoli ga imenujejo, bil na Prevaljah in zagotavljal delovna mesta, natančno informacijo naj bi imeli konec januarja ali v začetku februarja," je dejal župan. Pa bo lahko proizvodno halo za izdelavo litij-ionskih baterij kupil mežiški TAB? "Težko ocenjujemo, TAB se s Kitajci še ni izpogajal in ima v naboru več lokacij. Ta lokacija ni edina, so pa prednost tukaj izobraženi kadri. Računamo, da bo v ta prostor nekdo prišel in nadomestil delovna mesta. Osnovni pogoj pa je infrastruktura za logistiko, da si čim bližje avtocestnemu križu. Pričakujemo, da bo vodstvo Leka zadeve pojasnilo tudi občinskemu svetu," je še dejal župan. V Leku so nam odgovorili, da glede predvidene prodaje hale TAB-u za zdaj ni nič novega. Tak je tudi odgovor direktorja TAB-a Bogomirja Aupriha, ki dodaja, da bodo, ko bo karkoli znano, to sporočili novinarjem. (tor, plt)
Z zadrževalnikom nad stoletne vode
Od večjih projektov želijo letos nadaljevati projekte na Poljani. Po dveh paviljonih in info točki, grajenih s sredstvi Interreg Slovenija-Avstrija v okviru Geoparka Karavanke, se lotevajo novega, poplavno varnostnega, ki pa bi zaokrožil tudi turističnega okoli Pece. "S Poljano želimo še nekaj več, tam bo suhi zadrževalnik, zajel bo 22 hektarjev površin, z delno, hektar in pol veliko ojezeritvijo. Ta bo še dodaten impulz razvoja turizma, kjer bo mogoče razvijati športne dejavnosti, kolesarstvo, pohodništvo ..., na stičišču proti Podjuni ter zgornjemu in spodnjemu delu Mežiške doline. Nekaj težav imamo z vodarji, čakamo na okoljevarstveno soglasje, ker je to državni projekt ministrstva za okolje in prostor, bodo morali pohitriti zadeve, Arso in direkcija za vode, ker so zagotovljena evropska sredstva in jih je treba porabiti do konca leta 2022." je dejal Tasič.
Z državno pomočjo do komunalnih projektov
Gneča v prometu med Prevaljami in Ravnami
Večer je zanimalo še, kaj bo občina storila glede katastrofalne prometne gneče med Prevaljami in Ravnami v prometni konici in ali je možno zagotoviti cenejši in predvsem gostejši javni promet med krajema, kot je značilno za urbana središča? "Letos bomo imeli 20 električnih koles, kompatibilni bomo z Ravnami, pogovarjamo se z Nomagom in ministrstvom, ampak ni vse v naši moči, dokler ne bo zgrajena tretja os, bomo v težavah. Zlasti ob obnovah ceste se to ponavlja. So pa pri tretji osi težave z umeščanjem pri vodarjih in Arsu, kjer tarnajo, da imajo premalo ljudi. Ker se čaka na eno ali dve zadevi, se lahko umeščanje takoj zamakne za pol leta ali leto," je dejal Tasič. Ker naj bi se ta del tretje osi med Slovenj Gradcem in Holmcem gradil šele po izgradnji odseka Velenje-Slovenj Gradec (po Tasičevi oceni bi se ta lahko končala v štirih ali petih letih), se bodo Prevalje in Ravne očitno še dolgo dušile v prometu.
Poplavni Štefanov potok spomladi
Središče Prevalj so lani prizadele poplave, okolico plazovi, zato so ob pomoči države z nepovratnimi sredstvi odpravljali precej škode po plazovih, treba je bilo sanirati Flisov potok, spomladi pa bo končana tudi sanacija Štefanovega potoka, ki je poplavil središče Prevalj, in ta dva sedaj ne bi smela več poplavljati, pravijo.
"Pri vodovodni oskrbi bo občina kandidirala za evropska sredstva v perspektivi 2020-2027 za ureditev vodovodov (Brinjeva gora, Leše, Šentanel), medtem ko za projekt zamenjave salonitnih cevi dolinskega vodovoda še nismo tako daleč," je dejal Tasič. Med večjimi projekti, kjer še ni bilo premikov, je tudi Park jezero na Polju med domom starostnikov, vrtcem in Faro, kjer po županovih besedah traja dlje, ker občina ni lastnik teh zemljišč, so namreč v lasti Cerkve.
Pripravljajo tudi dokumentacijo za obnovo cest od križišča pri Sparu proti Petrolu, "računamo, da bo izvajalec izbran letos, da bi leta 2021 v tem času lahko začeli rekonstrukcijo, cesta pa je pomembna tudi za izgradnjo kolektorskega sistema od podjetja TRO proti krožišču pri Sparu, da se ne dela dvakrat," še pravi župan.
Na področju stanovanjske gradnje bo kmalu končan stanovanjski blok s 15 stanovanji na območju starega vrtca, ki ga gradi zasebnik, drugi zasebnik pa naj bi pridobival gradbeno dovoljenje za blok pri banki. Podžupan Matej Pečnik je izpostavil še, da se po dolgem času načrtuje pridobitev vsaj 20 dodatnih parkirišč v centru Prevalj, in sicer od gasilskega doma proti Altri, podžupan Boštjan Gorenšek pa, da bo letos na Poljani KKŠ Summer fest, na Jamnici pa znova svetovni pokal v enduro seriji gorskega kolesarstva.