V Suhi (Neuhaus) na avstrijskem Koroškem je bila pred dnevi ustanovna skupščina novega Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje (EZTS), ki naj bi poenostavila način dela dosedanje organizacijske oblike - delovne skupnosti Geopark Karavanke, in pospešila ter razširila področja konkretnega čezmejnega sodelovanja 14 občin z obeh strani Koroške. Gerald Hartmann, vodja EZTS Geopark Karavanke, ki sicer zaposluje štiri ljudi, spremembo statusa vidi kot zgodovinski dogodek.
Od turizma do zaščite in reševanja
Stefan Visotschnig je župan Pliberka že 17 let in je sopotnik vseh dosedanjih poskusov krepitve sodelovanja ob meji. "Vesel in ponosen sem, kako se je to razvijalo. Spomnim se, kako se je to začelo z Deželo pod Peco, pa to ni funkcioniralo, potem smo z Geoparkom Karavanke naredili korak naprej, zdaj pa smo z novim statusom na pravi poti, da bi nam to služilo v turizmu in tudi na drugih področjih v tej regiji, v kateri finančno sicer nismo tako bogati," pravi.
V EU je že 75 Evropskih združenj za teritorialno sodelovanje.
Turizem: izvajalec gradbenih del za panoramsko restavracijo na Peci izbran, v Črni že letos tudi zipline
Zaščita in reševanje: ko udari narava, ne sprašuje, kje so državne meje, posledice je čutiti povsod.
Zrašča se skupen prostor
Za komentar smo povprašali tudi koroškega deželnega glavarja Petra Kaiserja. Ta meni, da nova statusna oblika 14 občin na obeh straneh meje ni edinstvena le za Avstrijo, temveč močno krepi čezmejno sodelovanje, saj so vključeni tudi drugi partnerji, muzeji, šole, lokalni in regionalni nosilci gospodarstva, zlasti na področju turizma: "Tu se na upravni ravni in strukturirano ponovno tesno zrašča zgodovinsko skupni prostor. Geopark ima z EZTS možnost, da lažje in neposredneje prejme denar EU. Zaradi direktnih in stalnih stikov in poti odločanja se čezmejni ukrepi lahko izvajajo tudi veliko učinkoviteje. V interesu prebivalstva na obeh straneh Karavank se učimo drug od drugega in tako stalno postajamo boljši in se razvijamo naprej."
Širitve članstva ne bo
Pred časom so se želele v skupino 14 občin Geoparka Karavanke vključiti tudi občine Jezersko, Preddvor, Tržič, Solčava in Slovenj Gradec, vendar tega ne bo. "Smo Unescov globalni park, kjer so pogoji za članstvo v mreži zelo zahtevni. V primeru širitve bi morali v Parizu ponovno skozi ves postopek certificiranja pri Unescu, certifikat bi za dve leti izgubili in si poslabšali položaj, zato bomo preverili druge opcije sodelovanja. Vsebinsko bi nam sodelovanje ustrezalo," pravi Hartmann. Medtem se ne terenu nadaljujejo projekti Nature Game in Na Kult, ki so skupaj vredni čez štiri milijone evrov.
Možnost kandidatur
Zanimalo nas je tudi, kakšen potencial vidi Služba za razvoj in evropsko kohezijsko politiko (SVRK), ki jo vodi Angelika Mlinar. Poznajo primere iz Evrope, ko tovrstna združenja uspešno upravljajo in izvajajo čezmejne projekte, na primer sisteme prevozov, celo upravljajo bolnišnico. SVRK vidi potencial za projekte ekonomskega in turističnega razvoja na območju Geoparka in možnost hitrejšega odločanja. In še: "Enako kot občine, društva, zavodi ... bo imela novonastala struktura v bodoče možnost kandidirati za denar EU na razpisih Evropskega sklada za regionalni razvoj, Evropskega socialnega sklada in/ali Kohezijskega sklada." In kolikšen je finančni bazen, iz katerega bi EZTS lahko črpal? "Območje, kjer leži EZTS Geopark Karavanke, z vidika pristojnosti SVRK teritorialno pokriva program čezmejnega sodelovanja Interreg V-A Slovenija-Avstrija. Trenutno je težko napovedati, kdaj in v kolikšni vrednosti bodo objavljeni novi razpisi, saj za obdobje 2021-2027 kohezijski zakonodajni sveženj Evropske komisije še ni sprejet. Vseeno pa smo kot organ upravljanja skupaj s predstavniki obeh držav že pričeli pogovore o novih vsebinskih področjih programa."