NUSZ v Radljah, kjer se primerjajo z Dravogradom

Urška Polanc Urška Polanc
02.07.2019 22:41

Gospodarstveniki in občinski svetniki Radelj ob Dravi, ki nasprotujejo temu, da se poviša NUSZ, odločanje o NUSZ umaknili z občinske seje. Pričakujejo konsenz in posluh občinske uprave.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Podjetniki v Radljah bi NUSZ zastavili po načelu plačaš, kar dobiš. 
Urška Polanc

Z velikim zanimanjem so podjetniki in obrtniki v Radljah pospremili zadnjo sejo občinskega sveta v Radljah ob Dravi pred poletnim odmorom, saj kljub njihovim pozivom, da bi predlog odloka o nadomestilu za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ) umaknili z dnevnega reda seje in predlog pripravili v sodelovanju z gospodarstvom, razplet ni bil jasen še eno uro pred ponedeljkovo sejo. V gradivu za sejo je namreč občinska uprava že razdelala novi predlog za drugo obravnavo in ga posredovala javnosti. Tisti, ki sedaj za 100 kvadratnih metrov komunalno opremljenega poslovnega prostora odštejejo 86,88 evra, bi po novem predlogu zanj odšteli 176,53 evra, za 500 kvadratnih metrov nezazidanega stavbnega zemljišča s poslovnim namenom sedaj odštejejo 125 evrov, po novem bi 700 evrov, s 37,5 evra na 220 evrov pa bi se zvišala tudi NUSZ-odmera iste nezazidane površine za stanovanjski namen.

Podjetniki niso pripravili predloga, pravi župan

Naposled so bili gospodarstveniki in njihovi podporniki z razpletom, ko je radeljski župan Alan Bukovnik sporno točko umaknil z dnevnega reda, zadovoljni. "Veseli nas, da občina sledi našemu predlogu, pričakujemo vabilo k sodelovanju in uresničenje našega predloga o oblikovanju skupne delovne skupine," je dejal Blaž Cvar, predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Radlje ob Dravi. Bukovnik nam je povedal, da so na občini že vseskozi odprti za dogovor, a ne na način, kot so ga ubrali podjetniki, ki predlogov niso pripravili pisno, po sestanku na občini pa organizirali še sestanek, kjer je bila prisotna širša javnost. Da je takšen pristop neresen, je dejal Bukovnik in dodal, da so se kljub temu sedaj pripravljeni usesti za mizo, pogovorov pa ne izključujejo. Povedal je še, da se na prvem sestanku niso mogli nič pogovarjati, saj se niso imeli o čem: "Predlagal sem jim, naj pridejo s svojim predlogom, a so vztrajali pri delovni skupini."

SDS meni, da bi višji NUSZ podražil storitve za občane

Od župana smo želeli izvedeti še, zakaj so točko oziroma predlog umaknili šele tik pred sejo. "Rekli smo, da bomo šli s tem predlogom na sejo občinskega sveta, vmes so prišli detajli, stvari so se zgodile, zato je bolje, da počakamo eno sejo ali dve, ker je do novega leta dovolj časa, novi odlok začne veljati s 1. januarjem 2020," je pojasnil Bukovnik.

Radlje ob Dravi - občina stavba 
Sašo Bizjak

Različna merila za izračun

"Z nazadnje predlaganim dvigom NUSZ bi bili primerljivi z občino Dravograd, ki si jo dajemo vedno za primerjavo," je dejal Bukovnik. Izpostavil je dva parametra, ki sta si podobna in po njegovem najbolj pomembna za izračun nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča. Gre za razvojni indeks občine, ki je v občini Dravograd 1,02, v Radljah pa 1,01, in oskrbo z javnimi dobrinami, ki je v Dravogradu 45,6-odstotna, v Radljah pa je celo višja in je pokritost javnih dobrin 51-odstotna. Da število prebivalcev ni kriterij za izračun, še poudarja župan.
"Dravograd je stičišče, blizu bo razvojna os, kar ugotavljajo mnoga podjetja, kljub ceni in obremenjenosti zemljišč, ki jih imajo v Dravogradu. V Radljah pa smo žal nekoliko oddaljeni od cestnega križa in železnice. Prva stvar, ki jo je pri izračunu treba upoštevati, je lega, druga pa komunalna infrastruktura," je povedal Cvar, ki se ne strinja s tem, da je razvojni indeks, ki je vezan na uspešnost podjetij, merilo za postavitev višine NUSZ. "NUSZ mora biti zastavljen po načelu: plačaš, kar dobiš. Tu se mora občina zavedati svoje trenutne vrednosti, mnoga podjetja pa morajo v infrastrukturo sovlagati," je povedal in še enkrat poudaril, da so bili v radeljski občini še lani del problemskega območja, zaradi česar večina podjetij okreva počasneje, zato dodatne obremenitve niso sprejemljive.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta