Po več mesecih nesoglasij med svetniki in protestih podjetnikov v Radljah ob Dravi glede spremembe plačila višjega nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč (NUSZ) so na ponedeljkovi seji svetniki radeljskega občinskega sveta z devetimi glasovi za in sedmimi proti novi predlog o plačilu NUSZ vendarle sprejeli. V naslednjih letih bo obračun NUSZ ostal enak le za lastnike stanovanjskih površin v prvem območju, ti bodo za 50 kvadratnih metrov površine tudi v prihodnje plačali 33,37 evra. Več pa bodo morali občani prihodnje leto plačati za nezazidana stavbna zemljišča za stanovanjski namen, letos za 500 kvadratov zgolj 37,50 evra, medtem ko bodo v letu 2020 za to površino plačali 132 evrov, v letu 2021 pa 220. Čeprav je župan Radelj Alan Bukovnik na seji vložil amandma in so ga svetniki podprli, z njim pa je nekoliko ublažil dvig za poslovna nezazidana stavbna zemljišča, se največje spremembe v občini obetajo prav za podjetnike. Ti so z Blažem Cvarom, predsednikom Območne obrtno-podjetniške zbornice Radlje ob Dravi, na čelu, pri pripravi novega odloka želeli sodelovati, občini predlagali oblikovanje delovne skupine, za katero so se v korespondencah z občino že dogovorili, konec avgusta poslali svoja izhodišča, a naposled razočarani pospremili dvig, ki po njihovo prinaša zaviranje gospodarskega razvoja v tej občini. Za 500 kvadratov nezazidanega stavbnega zemljišča za poslovni namen so sedaj plačali 125 evrov, naslednje leto bodo 248,75 evra, v letu 2021 pa 498,75 evra. Za sto kvadratov poslovnih površin so sedaj plačali 86,88 evra, naslednje leto bodo 130,66 evra, v letu 2021 pa bodo prejeli položnico z zneskom 176,53 evra.
Občinska uprava: Časa je bilo dovolj
Svetnikom SDS, ki novega predloga niso podprli, je spodletel poskus, da bi župan točko umaknil z dnevnega reda, saj je direktorica občinske uprave Marjana Švajger zavrgla očitke, da v skladu s 75. a-členom poslovnika občinskega sveta niso opravili javne razprave oziroma informacije o novem odloku pravočasno objavili. Da so občani od 13. maja, ko je občinska uprava pripravila prvo gradivo in ga objavila na spletni strani občine, do ponedeljkove seje imeli dovolj časa seznaniti se s spremembami, so jim odgovorili. Povedali pa še, da so vsem gospodinjstvom v Radljah odposlali občinske Novičke, v katerih so vse zapisali. Prav tako so zavrnili očitke, da s podjetniki niso vzpostavili primernega dialoga. Tudi pisna komunikacija je komunikacija, je dejal župan Bukovnik, svetniki SDS pa so vztrajali, da strokovni javnosti niso dovolili, da poda svoje predloge, v gradivu pa posledic za občane niso zapisali v celoti.
Več bodo morali občani plačati za nezazidana stavbna zemljišča za stanovanjski namen
Želijo omogočiti gradnjo
Katja Burja Kotnik, vodja urada za splošne zadeve in razvoj na občini Radlje, je vnovič poudarila, da so se spremembe odloka lotili zaradi zahteve ministrstva za okolje in prostor, ki je v inšpekcijskem postopku naložilo spremembo členov, ki so bili prej neusklajeni z zakonodajo, s primerjalno analizo med občinami glede na podatke o višini NUSZ pa so odkrili še nekatere druge anomalije v sistemu obračunavanja, ki jih bodo s sprejetim odlokom popravili. Predstavila je še novo strategijo občine, ki mora slediti javnemu interesu in tistim, ki želijo v Radljah graditi, to tudi omogočiti. Lastnik nezazidanega stavbnega zemljišča ima tako več možnosti: začeti gradnjo, zemljišče prodati, možna je tudi sprememba v kmetijsko zemljišče, je dejala. Da vsi, ki si lastijo parcele, niso finančni špekulanti, kot naj bi predvidevali v sklopu nove občinske politike, za nekatere so parcele naložba za prihodnost, za nadaljnje generacije v družinah, je opozoril Dejan Kresnik, svetnik SDS. "Smo za novi odlok in za nove predloge, vendar morajo biti dogovorjeni z vsemi deležniki," je med drugim poudarila svetnica SDS Alenka Helbl. Potem ko je bil odlok na seji sprejet, so svetniki SDS in svetnica Dominika Karlatec, ki je zaradi nesoglasij z županom nedavno zapustila njegovo ekipo in tudi glasovala proti novemu odloku, sejo protestno zapustili.