Poplavam na Koroškem botroval tudi slabo očiščen gozd

Urška Polanc Urška Polanc
29.08.2019 16:27

Po prvih ocenah v Vuzenici za okoli 1,3 milijona evrov škode, na Muti za 1,1 milijona evrov, v Črni na Koroškem škodo še ocenjujejo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv Občine Muta
Najhuje je bilo na zahodnem delu Svetega Primoža in na Spodnji Muti.
Občina Muta

Po sobotni hudi uri, ki je bila nad nekaj koroškimi občinami, večinoma nad Vuzenico, ponekod še vedno odstranjujejo posledice plazov, poplavljenih objektov, predvsem pa popisujejo škodo in ugotavljajo, kaj je poleg moči narave doprineslo k takšnim razsežnostim poplav in zemeljskih plazov. V Vuzenici še vedno nimajo natančnega podatka, koliko hiš je poplavilo. Še se oglašajo občani, ki potrebujejo pomoč pri sanaciji. Znano je le, da je bilo v neurju poplavljenih več kot 30 stanovanjskih objektov. Zaradi plazu so se morali iz dveh hiš stanovalci začasno izseliti.
​Teren so si že ogledali geologi, ki ocenjujejo, da nevarnosti dodatnega plazenja ni, a končnega zapisnika še nimajo. Vuzeniški župan Franjo Golob je napravil primerjavo z letom 2012, ko je Drava v Vuzenici huje poplavila več stanovanjskih objektov, in ugotovil, da je bilo takrat poplavljenih manj hiš, a v večjem obsegu, tokrat pa je voda s planin prodrla na celotno območje - na Spodnji trg, Pohorsko cesto, veliko težav so imeli tudi v zaselku Sveti Vid. Poškodovalo je veliko cestne infrastrukture, 40 kilometrov asfalta. Zalilo je tudi vrtec, ki je bil za otroke še v začetku tega tedna zaprt, za kar so jim prostore začasno uredili v vuzeniški osnovni šoli. Poškodovana so predvsem tla. Zaradi zemlje in mulja še vsaj mesec dni ne bodo mogli uporabljati zelenic, peskovnikov in igral ob vrtcu. Poškodovane je tudi veliko športne infrastrukture v neposredni bližini, tudi nova umetna trava.

Doprineslo človeško ravnanje

Da so poleg narave zaradi nedoslednega spoštovanja pravil spravila lesa iz gozda za poplavo krivi tudi uporabniki in lastniki gozdov, je dejal Golob. V center Vuzenice je naneslo veliko vejevja, hlodovine in panjev, ki so zamašili kanalizacijski sistem meteornih voda v centru in okolici. Voda je v dolino drla iz visokoležečih delov, se razlila po cestah, je pojasnil Golob. Kritičen je tudi do države, ki za protipoplavne ukrepe ne nameni dovolj denarja. Želi si, da bi bili v prihodnje bolj dosledni. Na koncu smo za vse krivi občani, češ da imamo preslabo odvodnjavanje.

Arhiv Občine Muta

Občinski proračun ne bo dovolj

V Vuzenici še vedno odstranjujejo mulj, gasilci pa so imeli v preteklih dneh polne roke dela - črpali so vodo iz stanovanj, prali propuste, ki so bili zamašeni, in očistili cestno infrastrukturo. Pomagali so tudi pripadniki civilne zaščite. Golob ocenjuje, da so se kot pravi prijatelji izkazali številni krajani, ki so sosedom brezpogojno priskočili na pomoč, pomagali so na terenu. Podobno je opazil tudi Vošner, ki ob tem omenja, da so nesebično pomagali tudi podjetniki s težjo gradbeno mehanizacijo.
V Vuzenici so imenovali komisiji, ki bosta oškodovance obiskali in ocenili škodo, povzročeno na stanovanjskih objektih. Ko bodo prejeli poročilo, bo Golob sklical sejo občinskega sveta, določili bodo, koliko denarja za sanacijo lahko namenijo iz občinskega proračuna, že do sedaj pa so imeli stroške s prevozi, odstranjevanjem mulja itd. Pregledali so že tudi vse hudournike in vodotoke. Po prvih ocenah, brez sanacije plazov na območju proti Svetemu Vidu, poškodovane železniške infrastrukture in državne ceste skozi Vuzenico, je škode za milijon in 300 tisoč evrov. "Glede na naš proračun, ki je malo čez dva milijona evrov, resno računamo na pomoč države. Tudi glede na razsežnosti tokratne ujme, ki je škodo napravila v več občinah," je dejal vuzeniški župan.
Škode še niso ocenili v Črni, kjer je je največ na lokalnih cestah in predelih, kjer so poplavljali hudourniki.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta