Priznanja koroškim inovatorjem: Inovator mora imeti v sebi otroka

Urška Polanc Urška Polanc
30.05.2019 16:38

Koroška gospodarska zbornica je danes na Ravnah podelila priznanja najboljšim inovatorjem koroške regije, gospodarstvo se sooča z dinamičnimi izzivi, ki terjajo znanje in izkušnje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Podelitev inovacij Koroške gospodarske zbornice na Ravnah
Urška Polanc

Z besedami, da je človek razvojno, inovativno bitje, ki se je že od nekdaj oziral v nebo, osvajal visoke gore, oddaljene dežele in iskal odgovore, rešitve na izzive, ki mu jih je ponujalo življenje, je nagrajene inovatorje nagovoril Andrej Gradišnik, glavni direktor SIJ Metala Ravne, predsednik upravnega odbora GZS Koroške gospodarske zbornice. "Ker se današnje gospodarstvo sooča še z večjimi, bolj dinamičnimi izzivi, je pomembno, da vedno znova s pomočjo znanja, izkušenj in naših ljudi najdemo rešitve in odgovore nanje," je dejal Gradišnik. Predsednik komisije za inovacije pri koroški GZS in sodni izvedenec za intelektualno lastnino Matjaž Aberšek ugotavlja, da so na Koroškem inovacijsko dovolj aktivni že v vrtcih in šolah, otroci kot največji inovatorji pa na poti odraščanja zaradi ukalupljanja v sistem inovativnost izgubljajo. Zato so posebej veseli, da so tudi letos iz vrtca prejeli posebno inovacijo, in sicer posebno drevo za sušenje čevljev. Da je spodbujanje inovativnosti tudi vloga staršev, ustvarjalnost, vedoželjnost pa je ključna za uspešnost otrok, je ocenila tudi Maja Mešl, direktorica Fakultete za tehnologijo polimerov v Slovenj Gradcu.

Podelitev inovacij Koroške gospodarske zbornice na Ravnah
Urška Polanc

Pomembno medgeneracijsko sodelovanje

"Inovatorji smo takšni ljudje, da ko dobimo idejo, nimamo miru, preden tega ne udejanjimo. Idejo za vetrno elektrarno sem dobil že pred 30 leti, a takrat nisem imel časa niti možnosti, da bi naredil kaj resnega, narisal sem le nekaj skic, šele pred dvema letoma pa naredil prve makete. Stvar je precej zahtevna, če nimaš na voljo sredstev," je povedal upokojenec Jože Potočnik iz Kotelj, ki je prejel srebrno priznanje Inovacija za vertikalno vetrno elektrarno. Kar dve zlati priznanji je prejelo podjetje SIJ Metal Ravne, ena izmed dveh je bila optimiranje toplotnih obdelav specialnih jekel skupine "PK" in racionalna zasedenost peči v kovačnici. Zakaj takšna inovacija? "Pot naprej vedno obstaja, da je lahko naše delo varno, ustrezno, navsezadnje tudi inovativno. Potrditev, da smo na oddelku toplotne kovačnice naredili že dosti in še veliko bomo," je dejal Miha Lečnik, eden izmed inovatorjev procesne inovacije, pri kateri so prenovili tehnologijo kaljenja in ustrezne zaščite robov odkovkov z izolacijskimi materiali ter ohlajanja zunaj peči. Med zlatimi nagrajenci, ki se bodo uvrstili na nacionalni nivo - med temi pa se bo eden potegoval za posebno priznanje za inovacijo, ki je nastala v sodelovanju med gospodarstvom in raziskovalno organizacijo - so tudi podjetje Kopur iz Slovenj Gradca, Gašper Kumprej z razvojno ekipo Mouzen ter inovatorja Vilko Pustotnik in Aljoša Tušek. Inovacija je veliko zanimanje pritegnila tudi na predstavitvi pred ravenskim kulturnim centrom - to je Ultra Light Hyper Car s pogonskim sklopom prednje osi, ki uporablja elektro motor z zunanjim rotorjem brez pretvornika moči.

Razprava o inovacijah ob podelitvi na Ravnah  
Urška Polanc

Okolje in podjetja z roko v roki

Okolje je lahko uspešno le, če ima uspešna podjetja, in obratno, je prepričan Gradišnik, kar se na Ravnah, kjer bodo prihodnje leto slavili 400 let železarstva, kaže že vrsto let. Železarna je rasla s krajem, tudi danes pa dobro sodelujejo z novimi generacijami, izpostavil je sodelovanje s Srednjo šolo Ravne, ki vzgaja njihove kadre in sodeluje z njihovimi strokovnjaki. "Kar 70 odstotkov gospodarskih družb v regiji je industrijske narave, kar pomeni, da vsem nam primanjkuje proizvodnih kadrov, to pa je tudi posebnost regije," je dejal. Ravenski župan Tomaž Rožen je dodal, da je treba za to v lokalni skupnosti vzpostaviti pogoje, v širšem smislu pa urediti bivanjske razmere za ljudi, ki ostanejo v koroški regiji, tudi klasično infrastrukturo in elektriko.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta