Protest Korošcev Hoč'mo prvo lopato pred vlado v Ljubljani

Tomaž Ranc Tomaž Ranc
27.09.2019 15:41

Ker je vlada neusklajena in še ni pripravila poroštvenega zakona za financiranje tretje osi od Koroške do Bele krajine, bo 17. oktobra pred vlado protest, ki ga pripravlja Mladinska iniciativa s podporo občin in gospodarstva.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Matic Tasič, Aljaž Verhovnik in Janez Bijol so naveličani neusklajenosti ministrstev glede poroštevenega zakona in odgovornost pripisujejo vladi. 
Tomaž Ranc

Državni prostorski načrt za odsek med Velenjem - jug in Koroško je bil sprejet leta 2013, nato so predstavniki obeh regij in države leta 2017 podpisali protokol, ki je državo zavezal, da se bo konec leta 2019 gradnja pričela, a zagotovil za to še vedno ni. Družba za avtoceste (Dars) je sicer medtem sprožila vrsto aktivnosti, da bi letos lahko pričeli gradnjo. Dars je v postopku oddaje javnega naročila za sklop Gaberke prejel šest prijav gradbincev in je v fazi preverjanj sposobnosti ponudnikov, vendar pa naj ne bi začeli graditi, dokler ni zaprta finančna konstrukcija. Za 17,5-kilometrski odsek hitre ceste Velenje-Slovenj Gradec je glede na potrjen investicijski program ministrstva za infrastrukturo naložba ocenjena na 674,7 milijona evrov brez DDV. In tukaj nastopi vlada, na katero sedaj letijo kritike. Ministrstvo za infrastrukturo Alenke Bratušek je namreč pripravilo investicijski načrt in poroštveni zakon, ki pa je v vladnem medresorskem usklajevanju doživel klavrno usodo, saj je bil po oceni ministra za finance Andreja Bertonclja pomanjkljivo pripravljen (od štirih investicijskih programov za štiri odseke tretje razvojne osi sta bila izdelana dva, s poroštvom pa naj bi pokrili vse, razčistiti pa želi tudi dileme o možnosti povečanja javnega dolga), novi pa je še v pripravi.

Korošcem prekipelo

Zaradi neusklajenosti ministrstev za infrastrukturo in za finance glede poroštvenega zakona je Korošcem prekipelo, smo slišali. "Ne dovolimo več, da nas pošiljajo od Poncija do Pilata, da bomo prosili zdaj pri enem, zdaj pri drugem ministru, vlada je plačana za to iz javnih financ, stabilnih javnih financ, kot radi poudarjajo, iz našega davkoplačevalskega denarja in ima pristojnosti, da dela za blaginjo celotne države. 14. člen ustave govori o pravici do enakih možnosti, zato pozivamo vlado, naj uresniči, da bo Dars letos lahko pričel gradnjo," je dejal Aljaž Verhovnik iz Mladinske iniciative.

S Koroške bo na protest krenilo najmanj sedem avtobusov. 
Tomaž Ranc

Gospodarstvo ne more čakati

V imenu zbornic gospodarstva koroške in savinjsko-šaleške regije je protest podprl Janez Bijol. "Na tej osi živi za slovenske razmere malo prebivalcev, 130.000, je pa res, da gospodarstvo ustvari 4,7 milijarde evrov letnega prometa, od tega 2,2 milijarde na Koroškem. Vse to se premika po teh cestah, saj mora blago iz tovarn. Odnos, ki ga imajo oblastniki do nas, je skrajno mačehovski. Obljube, obljube, obljube, ven pa nič," je dejal. Spomnil je, da tukaj deluje 6000 gospodarskih subjektov, od tega na Koroškem 1256 gospodarskih družb in 1891 malih podjetnikov. "Tudi gospodarstvo bo podprlo protest po svoji moči, moramo delati in ustvarjati dodano vrednost, da lahko potem plačujemo državne davke, iz katerih bi se ta cesta morala zgraditi," je dejal. Končal pa z apelom vladi, naj čim prej sprejme poroštveni zakon za zasaditev prve lopate.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta