V slovenjgraški bolnišnici so pridobili najsodobnejši angiograf, prvi tovrstni v jugovzhodnem delu Evrope. Gre za trenutno največjo naložbo v koroški bolnišnici, vredna je okoli dva milijona evrov, ki jo bodo financirali sami iz lastnih amortizacijskih sredstev v prihodnjih petih letih. Zamenjal je zastarelega iz leta 2009, njegova prednost pa je, da bo sevalna obremenitev bistveno nižja.
Prvi v JV delu Evrope
Prejšnji aparat iz leta 2009 je bil zastarel in ni več dovolj dobro služil namenu. "Okvare so bile prevelike. Po vseh standardih je bil dvakrat amortiziran. Do zdaj smo lahko pregledali okoli 20 do 30 pacientov na mesec, z novim aparatom bomo to število povečali na 200 do 250, odvisno od potreb in zmožnosti zdravnikov," je povedal direktor slovenjgraške bolnišnice Janez Lavre. V bolnišnici so tudi na novo uredili prostore, kamor so umestili novi aparat.
Velika pridobitev v slovenskem prostoru, ki bo omogočala zelo napredne posege
V. d. predstojnika oddelka za diagnostično in intervencijsko radiologijo Miran Jeromel je pojasnil, da na oddelku izvajajo posege minimalno invazivne radiološke terapije in diagnostike. "S popolno prenovo prostorov smo pridobili operacijsko dvorano in nov večnamenski intervencijski rentgenski aparat, s katerim lahko bistveno varneje in uspešneje izvajamo posege. Ti posegi so danes standard v sodobni medicini. To pomeni, da lahko le skozi dva milimetra veliko luknjico na koži vstopamo v telo, potujemo po žilah ali neposredno dostopamo v organe, kjer izvajamo diagnostične ali terapevtske posege. Ta aparat nam to omogoča, je najsodobnejši, tehnično izredno dovršen. Njegova bistvena prednost je nizka sevalna obremenitev za bolnike in osebje ter izredna natančnost in fleksibilnost pri gibanju, saj se lahko z gibanjem po prostoru prilagaja ekipi. Izvajamo lahko urgentne posege, kot je zaustavljanje krvavitev pri poškodbah, žilne posege, posege na hrbtenici pri bolnikih z diskus hernijami ... Primeren je tudi za najbolj kompleksne, tako imenovane hibridne posege, kjer sodelujeta radiološka in kirurška ekipa."
Čakalne dobe za žilne posege, ki jih opravijo največ, so bile že sedaj kratke. Vse nujne bolnike so obravnavali v nekaj dneh, ostale v mesecu ali dveh. Če bi imeli kadra dovolj, bi lahko z novim aparatom opravili okoli 3000 posegov letno. Jeromel napove, da bodo zaprosili za širitev programa, pričakujejo tudi dodatne zdravnike radiologe. Pove še, da je glede na podatke dobavitelja naprave to prvi tovrstni aparat v jugovzhodnem delu Evrope.
Da gre za veliko pridobitev v slovenskem prostoru, ki bo omogočala zelo napredne posege in bo v korist celotnem zdravstvu in tudi širše, pa je med drugim dejala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Alenka Forte. In spomnila, da je bila slovenjgraška bolnišnica vedno vodilna, vedno je kazala smer. Bodisi na področju urologije, tu so bile uvedene prve laparoskopske operacije, in tudi bariatrične operacije pri prekomerni debelosti.
40 milijonov za novogradnje
Direktor Lavre je predstavil tudi nekatere novosti glede gradnje dodatnih kapacitet bolnišnice na obstoječi lokaciji v središču Slovenj Gradca. V okviru prve faze projekta, ki zajema rušitev kloštra in nadomestno gradnjo, do konca leta pričakujejo pridobitev gradbenega dovoljenja. Gre za najstarejši del bolnišnice iz leta 1890. Tja bodo začasno preselili 150 pacientov iz starega kirurškega bloka, ki bi ga zrušili in zgradili nov objekt. Gradbeno dovoljenje že imajo oziroma je še veljavno obstoječe, saj so ga podaljšali.
Nova zgradba na lokaciji obstoječega kirurškega bloka bo za eno etažo nižja in širša od obstoječe. Nadomestna gradnja na lokaciji kloštra bo dvakrat večja od obstoječe stavbe in višja, saj bo imela štiri nadstropja. Po preselitvi pacientov nazaj v kirurški blok bodo v novogradnji na lokaciji kloštra ambulantna dejavnost, mikrobiologija, transfuzijska medicina, laboratorijska diagnostika in zdravniške sobe.
Z naložbo bo bolnišnica pridobila 400 postelj, zaključena naj bi bila do leta 2026. Ocenjena je na okoli 40 milijonov evrov, sredstva so zagotovljena v okviru v nacionalnega razvojnega programa.
Letos štiri milijone za naložbe
V slovenjgraški bolnišnici sami ali v sodelovanju z ustanoviteljem letos načrtujejo več naložb v skupni vrednosti okoli štiri milijone evrov. Poleg angiografa so izvedli že prenovo oddelka za zdravljene covid bolnikov, opravili nujna vzdrževalna dela v kirurškem bloku in obnovili oddelek za paliativo, načrtujejo oziroma izvajajo med drugim še nujna vzdrževalna dela na internem oddelku, obnovili bodo strežniško infrastrukturo, zamenjali dvigalo v kirurškem bloku, med načrtovanimi naložbami je tudi nujen nakup 75 bolniških postelj, okrepčevalnica pred urgentnim centrom. V prihodnjem letu je za investicije planiranih okoli tri milijone evrov. Seznam med drugim vključuje naložbo v napravo SPET-CT, digitalni terapevtski list, v načrtu je avtomatski transportni sistem, center za zgodnjo obravnavo otrok in mladostnikov.