Računsko sodišče občini Ravne izreklo mnenje s pridržkom

Jasmina Detela Jasmina Detela
11.09.2019 16:35

Računsko sodišče pri poslovanju ravenske občine ugotovilo več nepravilnosti, odzivnega poročila ni zahtevalo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Računsko sodišče je v reviziji poslovanja občine Ravne med drugim ugotovilo pomanjkljivo pripravo posameznih proračunskih dokumentov in prepozno poročanje o izvrševanju proračuna v prvem polletju 2017.
Jasmina Detela

Računsko sodišče je revidiralo pravilnost poslovanja občine Ravne na Koroškem v letu 2017 in ugotovilo več nepravilnosti, ki se med drugim nanašajo na pripravo proračuna, prodaje nepremičnega premoženja in oddaje prostorov, delovno uspešnost in dodatke k plačam javnih uslužbencev, javna naročila pri investicijskih odhodkih, tekoče transferje nepridobitnim organizacijam in ustanovam ter zadolževanje. Izreklo ji je mnenje s pridržkom in podalo priporočila za izboljšanje poslovanja. Odzivnega poročila pa ni zahtevalo, saj je občina že sprejela ustrezne popravljalne ukrepe.

Tri naročilnice za obnovo cest na istih lokacijah

Kot je razvidno iz poročila, je računsko sodišče med drugim ugotovilo pomanjkljivo pripravo posameznih proračunskih dokumentov in prepozno poročanje o izvrševanju proračuna v prvem polletju 2017. Občina pri plačilu obveznosti iz proračuna ni upoštevala zakonskih plačilnih rokov. V štirih primerih je oddala prostor v brezplačno uporabo, čeprav za to niso bili izpolnjeni pogoji, stvarno premoženje pa je dala v najem za nedoločen čas.
V pravilniku o sistemizaciji delovnih mest v občinski upravi je občina za šest delovnih mest določila napačne tarifne razrede. Direktorici občinske uprave je za julij 2017 izplačala preveč delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela (znesek 278 evrov bruto). Po ugotovitvah računskega sodišča občina javni uslužbenki kljub izpolnjevanju pogojev ni izplačevala dodatka za magisterij v znesku 73 evrov bruto, pri dveh javnih uslužbencih pa pri obračunu dodatka za magisterij ni upoštevala mesečnega števila ur dela in jima je izplačala 141 evrov bruto dodatka preveč.
Nepravilnosti je računsko sodišče ugotovilo tudi pri javnih naročilih pri investicijskih odhodkih. Z izdajo treh naročilnic za obnovo cest v skupni vrednosti najmanj 68.437 evrov (v letu 2017 je izvajalcema plačala 32.667 evrov) je naročila izvedbo del na istih lokacijah, kot so bila oddana z javnim naročilom, v sedmih primerih pa pred izdajo naročilnic od ponudnika ni pridobila izjave ali podatkov o udeležbi fizičnih in pravnih oseb v lastništvu ponudnika in v naročilnice ni vključila protikorupcijske klavzule. Občina je tudi več nepridobitnim organizacijam in ustanovam na različnih področjih delovanja dodelila in izplačala sredstva, ne da bi prej izvedla javni razpis. Šestim izvajalcem športnih programov, dvema izvajalcema kulturnih programov in izvajalcu dejavnosti medgeneracijskih centrov je poleg sredstev, dodeljenih na podlagi javnega razpisa, dodelila in izplačala sredstva v skupnem znesku 35.871 evrov, ne da bi prej izvedla javni razpis. Enajstim nepridobitnim organizacijam in ustanovam na različnih področjih delovanja je dodelila in izplačala sredstva v skupnem znesku 3580 evrov, ne da bi prej izvedla javni razpis, izvajalcu športnih programov in sedmim nepridobitnim organizacijam in ustanovam na različnih področjih delovanja je dodelila in izplačala sredstva v skupnem znesku 1780 evrov, ne da bi prej sklenila pogodbe o dodelitvi sredstev, s šestimi izvajalci športnih programov in enim izvajalcem dejavnosti medgeneracijskih centrov je sklenila pogodbe o dodelitvi sredstev, ne da bi v pogodbe vključila protikorupcijsko klavzulo.

Rožen: Po svoje zadovoljni

Računsko sodišče je ravenski občini podalo priporočila za izboljšanje poslovanja, ni pa zahtevalo predložitve odzivnega poročila, saj je občina med revizijskim postopkom, kjer je to bilo mogoče, sprejela ustrezne popravljalne ukrepe za odpravo razkritih nepravilnosti ali ukrepe, ki bodo zmanjšali možnost nastajanja istovrstnih nepravilnosti v prihodnje.
Ravenski župan Tomaž Rožen je med drugim dejal, da je s poročilom po svoje zadovoljen. "Računsko sodišče je pregledalo celotno poslovanje občine leta 2017, to je najbolj obširna revizija. Revidirali so porabo okoli 10 milijonov evrov, zato smo lahko z oceno strokovnosti delovanja po svoje zadovoljni. So sicer napake, te priznavamo in jih bomo odpravili. Nekaj smo jih že, nekaj jih še bomo. Prav tako upoštevamo priporočila pri nadaljnjem poslovanju."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta