Več poročil nadzornega odbora (NO) so svetniki obravnavali na ponedeljkovi seji radeljskega občinskega sveta, njihove ugotovitve pa so najbolj zbodle svetniško skupino SDS, ki je izpostavila neporavnane terjatve, občinski dolg v vrednosti več kot 1,9 milijona evrov. Kot je v poročilu zapisal NO, je občina Radlje zadolženost do dobaviteljev lani še povečala (za 616.541 evrov). Kratkoročne obveznosti do dobaviteljev so neplačani računi za leto 2018 in prejšnja leta v višini 1,906.607 evrov. Neplačani računi segajo tudi v leto 2012, večina jih je iz leta 2018. Povečan porast obsega neplačanih obveznosti do dobaviteljev je NO ugotovil tudi letos. Ker občina svojih obveznosti ne poravnava v zakonskih rokih, krši zakon o izvrševanju proračunov. Skupna zadolženost občine (krediti, dobavitelji) je v letu 2018 znašala 5,368.107 evrov, zadolženost na prebivalca je tako znašala 867 evrov. "Ne znam si predstavljati, kako je lahko občina, ki bi morala biti vzor, dolžna milijon in 968 tisoč, prav tako, kako bi bilo, če bi bil en občan občini dolžen od leta 2012," je dejal svetnik Dejan Kresnik. Izpostavil je še zavod ŠKTM, ki ima do čistilnega servisa Športne hiše odprto postavko iz leta 2016 v vrednosti 53 tisočakov.
"Jaz lahko dam samo en odgovor: država je občinam iz Dravske doline in izvajalcem dolžna 2,5 milijona evrov, ker ni deloval sistem, pa bi mogla biti vzor plačevanja," je bil edini odziv župana Radelj Alana Bukovnika glede dolga. Da bi enako morala biti vzor tudi občina, je še nadalje ugovarjal Kresnik.
Sistem v občini Radlje pa deluje?
"Država je dolžna občinam, ker sistem ni delal, to ste vi razlagali na vseh zborih krajanov, pa recimo, da to drži. Sistem v občini Radlje pa deluje. Dolga je za 1,9 milijona evrov. Ne vemo, komu natančno vse dolgujete, tega podatka nam niste dali, čeprav smo v svetniški skupini želeli odgovore, če želimo transparentnost. Če se te ne tiče, se temu lahko smejiš, če se te, se ne moreš. Marsikdo v občini reče, da ne bo več delal za občino. To niso enostavne stvari, prav je, da se o tem pogovarjamo, ker želimo delati odgovorno, smo zato izvoljeni," je dejala Alenka Helbl. Nadaljevala je, da se s podobnimi ugotovitvami NO v občini srečujejo že kar nekaj let, zato si želijo, da bi občina Radlje vendarle pričela upoštevati priporočila in mnenja.
Pričakujejo, da bo občina vendarle začela upoštevati priporočila nadzornega odbora
Manj mladim
Svetnico SDS Ešli Pušnik je v poročilo NO glede javnega zavoda ŠKTM zmotil neopravljen strokovni izpit direktorja, saj iz lastne izkušnje ve, da so marsikomu, dokler tega ne opravi, vrata zaprta. Svetniki so razpravljali še pri predlogu proračuna, katerega skupni prihodki za leto 2020 so ocenjeni v višini 11,993.888,56 evra. Dominiko Karlatec, ki je julija izstopila iz županove liste, je zmotilo, da so brisali postavko javnih del, ki vključuje delo v Marenberškem mladinskem kulturnem centru in večgeneracijskem centru. Poudarila je, da je v strategiji za mlade v občini Radlje, ki jo je sprejel občinski svet, zapisano tudi usmerjeno in neprekinjeno vlaganje finančnih sredstev občine Radlje v mlade (od 15 do 29 let) z namenom doseganja njihove avtonomije. Kot pravi, bodo dva ukrepa s tem proračunom povozili - redno financiranje Marenberškega mladinskega kulturnega centra in financiranje obsega plače za javne delavce oziroma sofinanciranje preko drugih mehanizmov aktivne politike zaposlovanja mladih.