Potem ko je vlada na polovici leta tudi formalno potrdila letošnji program okoljske sanacije zgornje Mežiške doline, se ukrepi za izboljšanje kakovosti okolja v občinah Črna in Mežica nadaljujejo. Program, ki so ga tudi tokrat pripravili omenjeni občini, NIJZ, območna enota Ravne, Agencija RS za okolje in okoljsko ministrstvo, je tokrat vreden 795.500 evrov.
Okoljsko ministrstvo v enajstem letu poteka sanacije sicer opaža napredek, je pa hkrati na podlagi ugotovitev opozorilo na nujnost preprečevanja nadaljnjih okoljskih tveganj, ki so v dolini še vedno prisotna. Letošnji program dodatno pozornost namenja informiranju o nevarnosti svinca in vzdrževanju že saniranih območij. Ministrstvo ob tem, ker se glavni ukrepi po vsebini niso bistveno spremenili od utečenih, izpostavlja zlasti poostren nadzor nad gradbenimi posegi, ki se izvajajo v zgornji Mežiški dolini, predvsem povezan s preprečevanjem prašenja in uporabo materialov.
Gradbeni posegi pogosto tvegani
Na ta problemski vidik, ki je že nekaj časa izpostavljen, je pravzaprav že v poročilu o ukrepih za leto 2018, ki je del paketa potrjevanja letošnjega programa, ponovno opozoril ravenski NIJZ. V tem poročilu so zapisali, da ponovno izpostavljajo "dostopnost tveganih gradbenih materialov, ki se še vedno prevažajo po vsej Sloveniji in so na razpolago prav vsakemu kupcu v trgovinah. Potrebno je poudariti, da je sanirano stanje nujno tudi pravilno vzdrževati, saj hitro pride do ponovnih nanosov, navozov in mešanj že saniranih površin z onesnaženo zemljino oziroma materialom. Vsak gradbeni poseg v okolje lahko predstavlja tveganje prašenja in vnosa svinca v tako občutljivo populacijo, kot so otroci. V letu 2018 je bilo posegov in gradbenih del na Koroškem veliko in pokazala se je potreba po usklajenem nadzoru upoštevanja gradbenih smernic, ki so v onesnaženem okolju več kot nujne, saj vsak poseg poveča tveganje za slehernega posameznika, še posebej pa za otroke."
Celotna slika jeseni
Večina vabljenih (približno tri četrtine) staršev triletnih otrok v občinah Črna in Mežica se je sicer letos odzvala na povabilo za odvzeme krvi otrokom, ki jim v dolini vsako leto ustaljeno preverjajo vsebnosti svinca. Predstojnica ravenske enote NIJZ Neda Hudopisk je povedala, da so večino rezultatov analiziranih vzorcev po odvzemih že prejeli, starši otrok pa so bili tudi povečini že obveščeni o izidu.
Poostren nadzor nad gradbenimi posegi, ki povzročajo prašenje in onesnaženje s svincem