Da imajo v Centru za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) Črna na Koroškem velike težave z namestitvijo varovancev, je na nedavnem posvetu o izzivih deinstucionalizacije v Črni opozorila direktorica CUDV Dalja Pečovnik in dodala, da zaradi prostorske stiske težko delajo tudi zaposleni. Dobre vsebine le stežka izpeljejo, saj so prikrajšani še za nekatere pripomočke za delo. Zaradi gneče v osrednji stavbi postaja neustrezna tudi klima.
Skupno tuširanje
Svojo izkušnjo bivanja v instituciji (v osrednji hiši v Črni) in kasneje stanovanjski skupini na Prevaljah, kjer živi zdaj, je z nami delila tudi Liljana Miklič, ki je v zavod prišla, ko je bila stara devet let in pol. "Bila sem v večji skupini, tudi v sobi nas je bilo več, imele smo dva pograda, v sobi smo spale štiri. Imele smo ogromno kopalnico, veliko se nas je tuširalo naenkrat," se spominja Mikličeva, ki se je kasneje odločila za selitev v hišo, stanovanjsko skupino, kjer je dobila svojo sobo, mizo, televizor.
Evropska kohezijska sredstva
"Idejne zasnove, projekti so pripravljeni, vemo, koliko uporabnikov bi bilo treba razseliti iz centralne hiše, da bi jim zagotovili ustreznejše pogoje, vsi načrti so že pripravljeni, a vsi moramo stopiti skupaj, da pridemo do sredstev," nam je o poskusih reševanju stanja povedala Pečovnikova, ki pravi, da želijo varovance iz večje institucije preseliti čim bližje domačim družinam, okoljem, kar bi zanje pomenilo tudi velik dvig kakovosti življenja. Obenem pa opozarja, da bo centralna hiša v Črni, ki je potrebna obnove, vseeno ostala, za kar bo treba tudi tu zagotoviti ustrezne pogoje za življenje in slediti socialnovarstveni zakonodaji.
V nezavidljivi situaciji so tudi starejši uporabniki