Kandidat za ministra za infrastrukturo Jernej Vrtovec (NSi) je minuli teden najprej uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor (enajst članov odbora je prepričal, sedmih ne), nato pa je bil na listi ministrov nove vlade tudi potrjen za ministra. Na zaslišanju se je med drugim zavzel za prioritetno gradnjo tretje razvojne osi, pri čemer je dejal, da bo v dveh ali treh tednih preučil možnost, kakšne so možnosti umestitve tretje razvojne osi od Arje vasi do Velenja, ki pa da ne bi smela vplivati na časovnico izgradnje.
Sicer je napovedal, da bo kot minister velik poudarek namenil zelenemu dogovoru, krepiti želi brezogljično družbo, uvesti e-vinjeto, se z dodatnim voznim pasom zoperstaviti gneči na mestnih vpadnicah, predvsem pa posodobiti železniško infrastrukturo. Poudaril je, da želi infrastrukturo narediti dostopno, uporabno in jo približati ljudem, "ne glede na to, ali živijo v mestih ali na podeželju".
DARS: DPN sprejet leta že januarja 2017
Vsekakor bi spreminjanje trase Šentrupert-Velenje jug v traso Velenje-Arja vas v tej fazi projekta pomenilo, da bi se projekt - vsaj na tem delu - znova postavil na glavo, zato nas je zanimalo, kaj o tem menijo v Družbi za avtoceste (DARS). Vprašali smo jih, kaj bi morebitno novo trasiranje tako vsebinsko, finančno in časovno pomenilo za projekt (novi zamiki?) in ali je to sploh realno, saj je trasa določena, odkupujejo se objekti in drugo.
Odkupljenih 32 objektov za rušenje
Projektantska pogodba za ta odsek je bila sklenjena junija 2019, takoj po odločitvi ustavnega sodišča glede ustavne pritožbe na uredbo o DPN na tem odseku, ki je že povzročila enoletni zamik v časovnem načrtu.
"V času ustavne presoje je DARS vse aktivnosti na pogodbah, ki so bile takrat že v teku (parcelacija, odkupi nepremičnin …), upočasnil, po odločitvi ustavnega sodišča pa so se aktivnosti pospešeno nadaljevale, tako je do danes odkupljenih 32 objektov za rušenje, izvedena je parcelacija na gozdnih zemljiščih, v teku je parcelacija na kmetijskih in stavbnih zemljiščih. Vzporedno se izvajajo geološko-geomehanske raziskave terena in izdeluje projektna dokumentacija, ki je v začetni fazi. Vloga za izdajo okoljevarstvenega soglasja je bila na Agencijo RS za okolje (ARSO) vložena januarja 2018 in je v reševanju," še odgovarjajo na Darsu.
"Stroka bo zmagala, sicer lahko kar zapremo"
"Naj preuči, ampak ugotovil bo, da bi ob morebitni spremembi dodatna zgodba trajala ne pet, ampak deset let, preden bomo prišli do nove trase. Zaupam, da bo s kadri ugotovil, da bodo zadeve tekle v pravo smer po časovnem načrtu, naš odbor pa bo pri ministru čim prej skušal dobiti termin z željo, da koordinacije tečejo naprej kot doslej in da predvsem pospešimo zadeve z umeščanjem, ki precej zamujajo glede na časovni načrt. Mislim, da bodo strokovni argumenti prevladali, odločitev za traso je bila sprejeta, vračati se zdaj nazaj ..." je nizal član koroškega dela odbora za gradnjo trase, župan Prevalj Matic Tasič. Pa ni ministrova izjava neresna ali morebiti le politična za pomiritev strasti v stranki, saj je trasi odločno nasprotoval NSi-jev poslanec Aleksander Reberšek? "Izjava je normalna, vsak, ki bi prišel na to mesto, bi rekel, da bo po strokovni plati ugotovil, kaj je možno, vendar strokovnjaki, ki so do zdaj trdili nekaj, ne morejo zdaj drugače. Vse skupaj, od umeščanja do soglasij, je trajalo leta in leta, in če bi se spreminjalo, lahko vse kar zapremo," je dejal Tasič.