Končno je v Zgornji Mežiški dolini po več letih negativnih vplivov svinca na zdravje ljudi in okolje opazno izboljšanje in število triletnih otrok z izmerjenimi preseženimi vsebnostmi svinca v krvi ni več alarmantno. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), območna enota (OE) Ravne na Koroškem, je namreč sporočil najnovejše rezultate analiz zadnjih meritev te težke kovine v krvi triletnih otrok, ki kažejo, da so povišane vrednosti svinca izmerili le še pri štirih triletnih otrocih iz te doline (kar predstavlja 4,6 odstotka).
Cilj okoljskega programa je dosežen le pogojno
Dovolj sodelujočih, a manj kot prej
Letos spomladi je NIJZ na odvzem vzorcev krvi povabil tri leta stare otroke iz občin Črna in Mežica. Zbrali so 87 vzorcev krvi, kar je predstavljalo tri četrtine vabljenih. "V mesecu maju smo na odvzem vzorcev krvi povabili 115 tri leta starih otrok iz Zgornje Mežiške doline. Vzorci krvi so bili odvzeti v laboratorijih Zdravstvenega doma Ravne v Mežici, Črni in na Ravnah. Laboratorijske analize na vsebnost svinca v polni krvi so bile izvedene na Kliničnem inštitutu za klinično kemijo in biokemijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana."
Nadaljnje preprečevanje izpostavljenosti
Primerjava rezultatov glede na občino bivanja in spol je pokazala višje vrednosti pri otrocih iz občine Črna in pri dečkih, je pa bila večina otrok z izmerjenimi visokimi vrednostmi iz Mežice.
Izidi pri fantih slabši
Izmerjene vsebnosti svinca v krvi otrok iz Zgornje Mežiške doline so znašale od 13 do 417 mikrogramov na liter krvi, pri čemer je najvišja vrednost močno odstopala od preostalih. Povprečna koncentracija je bila 47,7, mediana pa 38 mikrogramov svinca na liter krvi. Nizke vrednosti (pod 50 mikrogramov) so izmerili pri 59 otrocih (67,8 odstotka). Izmerjene vrednosti so bile med najnižjimi v dosedanjem izvajanju programa. V analizo je bilo vključenih 48 rezultatov testiranja krvi deklic in 39 rezultatov testiranja krvi fantov. Srednje vrednosti so bile višje pri fantih.
Težke kovine in rak
V Črni so včeraj s predstavniki NIJZ in Onkološkim inštitutom razpravljali tudi o pojavu rakavih obolenj kot posledici vpliva težkih kovin na zdravje. Neposredni vplivi težkih kovin na razvoj bolezni sicer po strokovni plati zaradi premajhnega vzorca niso dokazani, prav tako pojavnost raka v okolju ne odstopa bistveno. Je pa znano, da je kadmij, ki nastopa v kombinaciji s svincem, rakotvoren.