V Radljah ob Dravi je vse pripravljeno za zagon poletne turistične sezone. Čeprav kaže, da si v kopališču v Vodnem parku Radlje - že šesto leto gre za največjo turistično atrakcijo v Dravski dolini in tudi širše - toliko raznovrstnih gostov, ki bi prišli iz Belgije, Nizozemske, Danske, zaradi posledic koronakrize ne morejo obetati, se veselijo, da bodo lahko več prenočitev v glamping hiškah, tudi s koriščenjem turističnih bonov, ponudili slovenskim gostom.
Pot graščaka Marenberškega
"Ljudje, ki pridejo za več kot dva dni, se ne pridejo samo kopat. To je bil naš trn v peti, zato smo razvili integralni turistični produkt, ki ga bomo lansirali v začetku poletja, z njim pa k sodelovanju spodbujamo tudi druge ponudnike. Lani smo presenetili splavarje, lokalne turistične kmetije, ko smo jih klicali vsak teden, da bomo pripeljali turiste. Letos smo pripravili brošuro, zemljevide, aplikacijo, povezali smo različne učne poti, vodno pot, dodali zanimivosti, zaklade, lesene skulpture, ki bodo pritegnili tudi otroke. Še vedno imamo največ družinskega turizma, ti gosti so tudi naši ciljni. Z igro, zbiranjem sestavljanke, jih bomo spodbudili, da bodo obiskali različne ponudnike, kot so muzej v Radljah, kinološko društvo, najstarejša hiša. Ker sestavljanka ne bo končana, če ne bodo obiskali vseh, bo to dodatno stimuliralo tudi otroke, ki jih sicer težko prepričaš, da bi si ogledali muzej. Najhuje je namreč bilo, ko so nas turisti spraševali, kam lahko gredo, mi pa nismo znali razložiti, poti niso bile dobro označene. Ko smo Belgijca poslali na Stari grad, se je vrnil zvečer, rekel, da je bilo lepo, a nato smo ugotovili, da Starega grada sploh ni našel. Z zgodbo graščaka Marenberškega bodo sedaj lahko spremljali zgodovino Radelj, resnične elemente smo združili z namišljenimi," je povedal Kuzmič.
Prav je dopustovati doma
Čeprav je v glamping hiškah razmerje domačih gostov in gostov iz tujine 30 proti 70, so interes za glamping v preteklih letih kazali tudi slovenski gostje, ti so si prenočitve rezervirali šele junija, tik pred sezono, ko so jih v veliki meri razgrabili že tujci. Letos je drugače. "Turistični boni so sigurno ljudi stimulirali, da bodo dopustovali doma, kar je tudi prav. Vsi drugi pridejo k nam, mi pa smo vedno bežali v tujino. Povpraševanja so, bone smo sprejeli, res pa je, da zdaj še marsikaj ni najbolj jasno, dobimo veliko vprašanj, na katera pa težko odgovorimo. Zaradi bonov smo lahko bolj brezskrbni, vemo, da bomo napolnili sezono," razmišlja Kuzmič.
12
kvadratnih metrov plavalne površine na osebo zanje ni problem
Prilagoditi se gostom
"Zdi se nam prav, da organsko rastemo, se učimo iz leta v leto, opazimo naše hibe in predvsem spoznavamo goste in njihove potrebe. Turizem je bil prej v Radljah oziroma za ta del Koroške neznanka. Navaditi smo se morali, da nekdo iz Belgije pride v Radlje in sedem dni ostane tu. Ni nam bilo jasno, da nekateri ne gredo kam naprej, da je zanje tu finalna destinacija," je povedal Kuzmič.