Koroška velja, deloma v povezavi s socialno-ekonomskimi značilnostmi in industrijsko zaznamovanostjo, za regijo, v kateri so bolniške odsotnosti z dela praviloma že več let izstopajoče. V obilici odsotnosti z dela so raznovrstni primeri, z različnih vidikov tudi nenavadni ali nerazumljivi ali pa so odločitve o bolniškem staležu kdaj tudi nasprotujoče si med instancami, ki odločajo o staležu in njegovem trajanju.
Epilog: "Vse skupaj je groza"
44-letna Ravenčanka je desetletje zaposlena kot trgovka v prodajalni z oblačili v Slovenj Gradcu, opravlja torej pretežno stoječe delo. Prav zato izpostavlja, da ima na delovnem mestu več bolečin zaradi prisilnih položajev, dvigovanja bremen, hitrega tempa dela, ki se običajno okrepi prav v medprazničnem obdobju, ko je kupcev še več kot običajno. Medved Peruševa poudarja, da njen cilj nikoli ni bil "ne delati, biti in vztrajati v bolniškem staležu", vendar pa ji njeno zdravstveno stanje domala nikoli ni dopuščalo dela brez prekinitev in nujnosti, da gre v bolniško. "Nihče v naši družini ni tak, da bi se zapiral med štiri stene in ne hotel delati, tako tudi jaz ne. Vprašaš se pri vsem tem le lahko, ali zmoreš ali ne, poskusiš in, žal, ugotoviš, da ne gre prek zmožnosti, poskušala sem, pa res ni šlo," razlaga prodajalka, ki je tudi mati dveh otrok.
Na zavrnitev nadaljnje bolniške se je pritožila, a le delno so ji ugodili
Pritožb doslej ni bilo
Odsotnost z dela zaradi bolezni je v ravenski območni enoti ZZZS, ki poleg koroške sicer pokriva še šaleško in zgornjesavinjsko regijo, že nekaj let nad slovenskim povprečjem. Statistika obravnav odsotnosti z dela pa je sledeča: v letu 2017 je bilo po pojasnilih OE Ravne 31.054 obravnav v zvezi začasno nezmožnostjo za delo, v letu 2018 pa 30.598. Imenovani zdravnik, ki je obravnaval tudi zdravstveno stanje Karmen Medved Peruš, je v letu 2018 izdal 7055 odločb. V letu 2019 je bilo od januarja do novembra v zvezi z bolniškim staležem na ravenski OE izdanih 27.793 odločb, od tega jih je imenovani zdravnik izdal 8310. "Pritožb na delo tega zdravnika do sedaj še nismo prejeli. Statistike o odobrenih in zavrnjenih primerih po posameznem imenovanem zdravniku ne spremljamo," še pojasnjuje vodja - direktorica OE ZZZS Ravne Danijela Štumberger.
ZZZS: samostojna strokovno odločitev
Danijela Štumberger, vodja - direktorica območne enota (OE) ZZZS Ravne, pa o odločitvi pojasnjuje: "Imenovani zdravniki na ZZZS odločajo o pravici do začasne nezmožnosti za delo skladno z doktrino s področja medicinskega izvedenstva in zavarovalniške medicine. Presoja o utemeljenosti te pravice iz osnovnega zdravstvenega zavarovanja je strokovna odločitev."
Podrobneje pojasni postopek še z roki: "Odloča se z odločbo v roku osem dni od prejema predloga za imenovanega zdravnika, ki ga skupaj z medicinsko ter ostalo dokumentacijo pošlje na naš naslov osebni zdravnik zavarovane osebe. Presoja o pravici do začasne nezmožnosti za delo se izvede na osnovi medicinske in druge dokumentacije ter morebitnega osebnega pregleda. Gre za samostojno strokovno odločitev, zato pri svojem delu niso dolžni prevzeti specialističnih mnenj kot podlago za svojo odločitev. Kadar se zavarovanec/ka ne strinja z odločitvijo imenovanega zdravnika, se lahko pritoži. V primeru, da imenovani zdravnik ne more v celoti ugoditi pritožbi, le to skupaj z dokumentacijo posreduje na drugostopenjski organ, kot izhaja tudi v primeru, ki ste ga izpostavili."
Konkretni primer opiše še z razlago, da je šlo pri zavarovanki za zdravstveno stanje, zaradi katerega je bila že večkrat ocenjevana na komisiji ZPIZ, zadnja odločba je z dne 21. 5. 2019. Takrat je bila potrjena odločitev o tretji kategoriji, opravlja lažje delo z razbremenitvami. "Po tej ocenitvi je gospa opravila rehabilitacijski program v URI Soča, iz izvida z dne 6. 11. 2019 sledi, da se je njeno zdravstveno stanje še dodatno izboljšalo. Glede na to se je imenovani zdravnik odločil, da ni potrebe po nadaljevanju bolniškega staleža oziroma časovni razbremenitvi," še dodaja Štumbergerjeva.