Zaklonišča v občinskih evidencah, a ne nujno v lasti

Urška Polanc Urška Polanc
25.06.2019 16:18

Za zaklonišče v radeljski občini, ki leži ob blokovskem naselju Prisoja, tik ob novogradnji večstanovanjskega objekta, občina še vedno plačuje elektriko, je pa v lasti Gradbenega podjetje Radlje - v stečaju.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Eno od podzemnih zaklonišč. Po podatkih Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje (URSZR) je v Sloveniji 2244 zaklonišč in dopolnilne zaščite. 
Igor Napast

Po podatkih Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje (URSZR) je v Sloveniji, kjer so zaklonišča gradili od leta 1973, 2244 zaklonišč osnovne in dopolnilne zaščite, v katerih je skupaj 348.537 zakloniščnih mest. Večina zaklonišč je v urbanih središčih. Načeloma so namenjena zaščiti ljudi pred vojnimi in drugimi nevarnostmi. Glede na svojo trdnost so primerna tudi kot zasilno prebivališče neposredno po potresu, ko se tla še niso umirila, zaklonišča - depoji pa se uporabljajo za zaščito kulturne dediščine. V Radljah ob Dravi se je v zvezi z zaklonišči med ljudmi v kraju nedavno izpostavilo vprašanje, če je kakršnakoli težava, da je radeljska občina investitorju za potrebo gradnje na Prisoji prodala tudi del zemljišča, pod katerim je veliko zaklonišče.
Gradbišče, kjer podjetje Nival invest, d.o.o., gradi večstanovanjski objekt, je zdaj namreč ograjeno, s tem pa je onemogočen tudi vstop v zaklonišče. Z radeljske občine so nam odgovorili, da je zemljišče last Gradbenega podjetja Radlje, d.d., v stečaju, občina pa ga sicer še vedno beleži kot zaklonišče in plačuje 24,60 evra na mesec za elektriko. Gre za javno zaklonišče osnovne zaščite za 200 oseb.

Ustrezati mora namembnosti

Kot določa 10. člen Uredbe o graditvi in vzdrževanju zaklonišč, morajo zaklonišča redno vzdrževati. Za vzdrževanje in njihovo smotrno uporabo pa so odgovorni lastniki, ki morajo vsakih deset let pridobiti potrdilo o njihovi primernosti s strani pooblaščene organizacije za tehnično kontrolo zaklonišč. Zaščitni ukrep zaklanjana ureja Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki določa, da morata lastnik in uporabnik zaklonišče vzdrževati v takšnem stanju, da ustreza njegovi namembnosti. Spreminjanje namembnosti ali izbris obstoječih zaklonišč iz evidenc ni dovoljeno. Upravljavec oziroma lastnik mora imeti knjigo vzdrževanja, v katero vpisuje podatke o lastniku in upravljavcu zaklonišča, o vzdrževanju, kontrolnih preizkusih, opravljenih inšpekcijah in ukrepih ob ugotovljenih pomanjkljivostih. Na podlagi kontrolnega preizkusa za zaklonišče izdajo potrdilo o primernosti. Kontrolni preizkus, ki ga opravi pooblaščena organizacija, v zakloniščih osnovne in dopolnilne zaščite opravijo vsakih deset let.

Gradbišče so v Radljah ob Dravi ogradili in onemogočil vstop v zaklonišče (zelena ograja na sliki).
Večer Koroška

Na območjih z več kot 10 tisoč prebivalci

"Občina Radlje ob Dravi ima še eno zaklonišče na Mariborski cesti 7, ki je v uporabi za potrebe civilne zaščite ter za zaščito občanov pred vojnimi in drugimi nevarnostmi. Občina s tem zadosti pogojem zakonske ureditve," so še pojasnili na radeljski občini.
Zaklonišča osnovne zaščite se po uredbi o graditvi in vzdrževanju zaklonišč gradijo na ureditvenih območjih mest in drugih naselij z več kot 10.000 prebivalci. Na teh območjih je obveznost graditve zavezujoča za zdravstvene, vzgojno-varstvene, redno izobraževalne ustanove, javne telekomunikacije, nacionalno televizijo in radio, javni potniški promet, pomembno energetsko industrijsko dejavnost za potrebe obrambe in delovanje državnih organov. Za vse preostale objekte v teh naseljih velja ojačitev stropne konstrukcije nad kletjo. Zaklonišča kot depoje gradijo v muzejih, galerijah in arhivih ter knjižnicah nacionalnega pomena.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta