Župan Radelj še kar ignorira dialog z gospodarstvom o NUSZ

Urška Polanc Urška Polanc
20.09.2019 15:58

V Radljah še naprej zaostrovanje odnosov med občino in gospodarstvom. V delovni skupini gospodarstveniki niso sodelovali, opozarjajo, da bo sprejetje odloka nelegitimno

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na občini predlagajo postopni dvig, da bodo zavezanci lažje prilagodili svoje poslovanje višjim obremenitvam.
Urška Polanc

Kar nekaj prahu je letos v Radljah ob Dravi dvignila sprememba plačila nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ), ki jo želi občina vpeljati naslednje leto. Gospodarstveniki, ki bi jih predlog najbolj udaril po žepu, se z njim ne strinjajo, soglasni niso niti svetniki. A nekaj razlogov za optimizem so imeli po zadnji seji občinskega sveta, ko je župan Alan Bukovnik točko umaknil z dnevnega reda in dejal, da je zdaj vendarle pripravljen sesti za skupno mizo. Dogovarjali so se že za sestanek, predstavniki gospodarstva pa so na občino poslali pisna izhodišča.
Delovna skupina se naposled vendarle ni sestala, saj so podjetniki odgovor občine prejeli šele dober teden pred ponedeljkovo sejo občinskega sveta, na kateri pa se bodo svetniki, vsaj sodeč po gradivu, ponovno opredeljevali glede NUSZ. Večjih sprememb od junija ni, predlog odloka ostaja enak, a NUSZ bi dvignili v dveh delih - 50-odstotno v letu 2020 in prav toliko leta 2021. Tisti, ki zdaj za 100 kvadratnih metrov komunalno opremljenega poslovnega prostora odštejejo 86,88 evra, bi po novem predlogu plačali 176,53 evra, za 500 kvadratnih metrov nezazidanega stavbnega zemljišča s poslovnim namenom zdaj odštejejo 125 evrov, po novem bi 700, s 37,5 evra na 220 evrov pa bi se zvišala tudi odmera NUSZ za enako nezazidano površino za stanovanjski namen.

Za transparentno delo

Da sta GZS, območna zbornica Koroška, in Območna obrtno-podjetniška zbornica Radlje ob Dravi občini predstavili preudarne predloge gospodarstva glede povišanja z namenom, da se izpostavi NUSZ kot razvojni inštrument v dobrobit vseh na območju občine, nam je povedala Aleksandra Gradišnik, direktorica GZS, Koroške gospodarske zbornice in dodala, da je konstruktivno sodelovanje skozi delovno skupino priložnost za transparentno skupno delo, na tak način pa bi preprečili enostranske odločitve o obremenjevanju gospodarstva, ki so lahko škodljive.
Da bi ceno za zemljišča za poslovno rabo v letu 2020 dvignili za 20 odstotkov, naslednje leto pa za še dodatnih 20, so v svojih izhodiščih predlagali podjetniki, prav tako pa izrazili nestrinjanje z več kot 300-odstotnim povišanjem za nezazidljiva zemljišča za stanovanjsko rabo in več kot 400-odstotnim za gospodarsko rabo. "Točno je določeno, da se lahko na kvadratni meter nezazidljivega zemljišča postavi taksa 30 centov, v Radljah imamo 700 evrov, maksimum za Slovenijo pa je 150 evrov. To pomeni, da za kar 4,5-krat presegamo maksimalno mejo," je pojasnil Blaž Cvar, predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Radlje ob Dravi.

Zavračali bodo račune

"Absolutno vztrajamo, da je predlog nesprejemljiv, svetniki ga ne smejo sprejeti. Opozarjamo pa tudi na sistemski problem - občine, ki so zadolžene, ta sredstva nadomeščajo na plečih gospodarstva. Na nivoju države bo končno treba sprejeti pravila, ki bodo preprečila samovoljno sprejemanje takšnih odlokov," je povedal Cvar.
Pri tem, da bi na občini morali prisluhniti gospodarstvu, vztraja tudi opozicija. Vseh šest svetnikov SDS bo na ponedeljkovi seji glasovalo proti novemu odloku. Da se sicer NUSZ lahko dvigne, a ne na takšen način, menijo. Sprašujejo se še, zakaj ga, če je v primerjavi z drugimi občinami tako nizek, niso dvignili že leta 2017, ko je prišlo prvo opozorilo okoljskega ministrstva.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta