Cekuta in Zupan nista zrušila obsodbe

Damijana Žišt Damijana Žišt
07.05.2019 18:29

Vrhovno sodišče je zavrnilo zahtevi za varstvo zakonitosti obtoženih, zato slikar Jure Cekuta ostaja v zaporu na Dobu, soobsojeni Peter Zupan pa je kazen že prestal.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jure Cekuta (desno, ob njem Peter Zupan) je predsednika države Boruta Pahorja prosil tudi za pomilostitev kazni, a je ta njegovo prošnjo zavrnil.
Robert Balen

Vrhovno sodišče je zavrnilo zahtevo za varstvo zakonitosti v tako imenovani zadevi Patria II, ki sta jo zoper sodbi ljubljanskega okrožnega in višjega sodišča vložila pravnomočno obsojena brigadir Peter Zupan in Jure Cekuta, so  sporočili iz vrhovnega državnega tožilstva. S to odločitvijo sta potrjeni sodbi nižjestopenjskih sodišč, Cekuta pa ostaja na prestajanju zaporne kazni v zaporu na Dobu, ki jo je nastopil v začetku septembra lani. Zupan je kazen že prestal.
Zupana je tožilstvo preganjalo zaradi zlorabe položaja, Cekuto pa obremenilo, da je brigadirja k temu napeljal. Okrožno sodišče v Ljubljani ju je za kriva spoznalo že aprila 2014, kar so višji sodnik potrdili februarja 2017 in s tem pravnomočno presodili, da je Cekuta od Zupana, ki je bil leta 2005 še zaposlen v Slovenski vojski (SV), pridobival zaupne podatke o nameri SV za nakup oklepnikov, podatke pa je za plačilo Cekuta posredoval Patrii. Cekuto je sodišče obsodilo na štirileta in štiri mesece zapora, Zupana na dve leti in pol. Sodišče je obema naložilo tudi stransko kazen. Zupanu 15 tisoč evrov, Cekuti pa dvakrat več. Slednji mora državi vrniti tudi 480.875 evrov protipravno pridobljene premoženjske koristi.
Jure Cekuta se je zaradi slabega zdravja kar nekaj časa izogibal odhodu v zapor, sodišče je večkrat prosil za odlog nastopa kazni. Prvi poziv v zapor je dobil že julija 2017, a je tedaj njegova obramba sodišče prosila za odložitev zaradi slabega zdravja. Cekuta naj bi bil imel tedaj težave s srcem, poleg tega je sladkorni bolnik. Na podlagi ugotovitev komisije je sodišče Cekutino prošnjo za odlog nastopa zaporne kazni 15. septembra 2017 zavrnilo. Nato je sodišče 25. septembra 2017 prejelo pritožbo Cekutinega odvetnika in jo posredovalo v odločanje ljubljanskemu višjemu sodišču, ki je imelo pomisleke glede o izvršljivosti sodbe. Konec oktobra 2017 je višje sodišče sklenilo, da mora Cekuta v zapor. Nato Cekute kar nekaj mesecev ni bilo v Sloveniji, bil je na slikarski koloniji v Sarajevu, kjer je zaprosil za azil. Med čakanjem na odločitev o azilu je dobil dovoljenje za začasno bivanje v Bosni in Hercegovini. Konec leta 2017 je v Sarajevu zaradi slabega zdravja pristal v bolnišnici, januarja 2018 so ga na zdravljenje prepeljali v celjsko bolnišnico. Po končanem zdravljenju je v začetku septembra lani nastopil zaporno kazen.
Zadeve v katero sta bila vpletena Cekuta in Zupan, se je oprijelo ime Patria II, ker je zgodba povezana z zadevo Patria I zaradi nakupa oklepnikov finske Patrie za SV. V primeru Patria I so bili zaradi korupcije pravnomočno obsojeni nekdanji premier in prvak SDS Janez Janša na dve leti zapora, diretor Rotisa Ivan Črnkovič in brigadir Anton Krkovič pa na 22 mesecev zapora. Nato je ustavno sodišče sodbo razveljavilo, in trojici bi morali znova soditi, a je vmes zadeva zastarala.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta