Stranka Socialni demokrati (SD) naj bi prodala vilo v Levstikovi ulici 15 v Ljubljani, kjer je imela dolgo svoj sedež. Transakcija naj bi bila v zaključni fazi. V družbi KD Group so za Pop TV pojasnili, da bodo po prenovi v prostorih vile na obrobju ljubljanskega mestnega središča uredili pisarne. Po neuradnih podatkih komercialne televizije naj bi gospodarska družba za vilo odštela 1,6 milijona evrov. A iz SD prek glavne tajnice Žive Živković sporočajo: "Postopek prodaje še ni zaključen, skladno z določili prodajne pogodbe podrobnosti posla še ne morem komentirati. Ko bo prodaja zaključena, bomo o končanem postopku obvestili tudi medije."
Po oceni geodetske uprave (Gurs) naj bi bila vila skupaj z zemljiščem v velikosti 792 kvadratnih metrov vredna 800 tisoč evrov. S to transakcijo bi pri SD lahko poplačali znatni del dolgov, ki so se zadnja leta še kopičili in rasli že proti dvema milijonoma evrov. Prodaja vile je bila tako nujnost, stranka je sicer svojo operativo že pred časom preselila v strogi center Ljubljane, v poslovne prostore v Nazorjevi ulici. "Stranka, ki hoče voditi družbo, mora najprej znati voditi lastno ekonomijo," je oktobra o prodaji vile dejal prvak SD Matjaž Han. Stranko je prevzel spomladi sredi hude krize, ene najhujših v zgodovini stranke, po aferi Litijska.
Nepremičnine in afere
Po odmevni aferi ministrstva za pravosodje z nakupom stavbe na Litijski cesti 51 in zamenjavi vodstva na izrednem kongresu je stranka sporočila, da ima za 1,8 milijona evrov dolga. Tako zadolžena ni nobena politična stranka v Sloveniji. Kar nekaj časa stranka prave ponudbe za vilo, s katero bi začeli finančno sanacijo, ni prejela, vsi v SD se s to potezo tudi niso strinjali. A je predsedstvo SD decembra sklep o prodaji potrdilo. Posli z nepremičninami Socialnim demokratom niso šli dobro od rok, kajti tudi novi najeti prostori v Nazorjevi ulici so jim pridelali nove finančne težave in afero. Stranka je za najem novih prostorov plačevala več kot 13.000 evrov na mesec.
Kot smo pisali v Večeru, po novem letu celoten vodstveni aparat selijo v pritličje, zgornje prostore bo stranka oddala naprej. Da si SD tako dragih prostorov ne more privoščiti, tudi če bi imela neizmerno veliko denarja, je že ob izvolitvi za predsednika dejal Han. Nekaj dni po odstopu nekdanjega glavnega tajnika SD Klemna Žiberta - odnesla ga je ravno afera sodna stavba - so na sedež SD začeli serijsko prihajati računi za neplačane obveznosti, za katere pred kongresom, kjer so zamenjali vodstvo, naj ne bi bil vedel nihče iz stranke. Računi so se nanašali na obnovo zgradbe v Levstikovi ulici v Ljubljani in opremljanje novih prostorov v Nazorjevi ulici, kamor so se preselili leta 2023. Vrednost računov, ki jih je stranka prejela v dneh po Žibertovem odstopu, naj bi bila okrog 600 tisoč evrov, je tedaj poročal portal Necenzurirano. Na Levstikovi je nazadnje deloval strankin Inštitut 1. maj. Po očitkih, da je inštitut, ki je SD za prostore mesečno plačeval več kot 13 tisoč evrov visoko najemnino, v resnici prikrito financiral stranko, je SD vse dotlej plačane najemnine vrnila.
Najemajo ali so kupili?
Večina političnih strank ima prostore, v katerih je sedež in kjer deluje vodstvo, v najemu, tudi denimo Gibanje Svoboda in Levica. Ima pa svojo nepremičnino največja opozicijska stranka SDS v Trstenjakovi ulici v Ljubljani. Gurs vrednost vile, ki je bila zgrajena leta 1945 in leta 2006 celovito obnovljena, skupaj z zemljiščem ob stavbi ocenjuje na 645 tisoč evrov. V opozicijski NSi so se za nakup nepremičnine v Dvorakovi ulici v Ljubljani, kjer je sedež stranke, odločili leta 2016. Takrat so sklenili kupoprodajno pogodbo za nakup novih poslovnih prostorov v velikosti 420 kvadratnih metrov v skupni vrednosti 980 tisoč evrov z dinamiko odplačevanja deset let.
"Ukradena" vila in dobljena tožba proti Janši
Famozna vila je tudi sicer v politični areni že dvigala prah. V preteklosti je bila v lasti judovske družine Moskovič, ki so jo med drugo svetovno vojno deportirali v Auschwitz, kjer je družina umrla. Zaradi nekdanjih lastnikov se je oprijel vzdevek "judovska vila", zaradi nje pa se je s SD v konflikt zapletel tudi Janez Janša. Ta je SD obtožil, da so vilo ukradli. Socialni demokrati so vilo sicer pridobili z menjalno pogodbo za del prostorov, kjer je danes del parlamenta. Stranka SD je proti večnemu prvaku SDS vložila tožbo. Okrajno sodišče v Velenju je nato odločilo, da se mora Janša javno opravičiti, naložilo pa mu je tudi plačilo 12.476 evrov odškodnine in stroške sodnega postopka.
Druge nepremičnine SD
Vila v Levstikovi v Ljubljani ni edino nepremično premoženje SD. Za Večer so pred časom pojasnili, da ima stranka v lasti poslovne prostore v Mariboru, Novi Gorici, Šentjurju pri Celju, Slovenj Gradcu, Velenju in Zrečah. V lasti stranke so tudi poslovni prostori na Jesenicah, Ravnah na Koroškem, v Radljah ob Dravi in Kranju, ki jih ob lastni uporabi oddajajo tudi v najem.