Po torkovih hišnih preiskavah pri šestnajstih osumljenih Slovencih, domnevno vpletenih v davčne utaje in pranje denarja, je rezultat naslednji. Policisti bodo kazensko ovadili vse, pred preiskovalnega sodnika pa so v sredo privedli šest ljudi, ki jim pripisujejo glavno vlogo v kriminalnem poslu. Med šesterico so takšni, ki so se s podobnim kriminalnim poslom ukvarjali že v preteklosti, na čelu združbe pa sta bila po neuradnih podatkih Cvetka B. in njen življenjski sopotnik Iztok D., ki imata v Dupleku gostilno.Tožilka je na današnjem pripornem naroku zoper vseh šest predlagala pripor, a preiskovalnega sodnika ni prepričala, zato je vse izpustil na prostost.
Denar "oprali" z nakupom nepremičnin
Kriminalisti so o vpletenih v hudodelsko združbo ugotovili, da so od madžarskega podjetja s sedežem na Slovaškem na veliko kupovali antikorzivna sredstva - mazalna olja -, ki niso podvržena plačilu trošarine. Cisterne so pripeljali na dve lokaciji v okolici Maribora, kjer so snov prečrpali in mu dodali aditive oziroma biodizel in jo s tem spremenili v pogonsko gorivo, ki so ga nato na črno prodali v Italijo, medtem ko so Finančni upravi Republike Slovenije s ponarejenimi papirji lažno prikazovali, da so blago, ki so ga kupili pri madžarskem podjetju, prodali na Ciper, v Bolgarijo in na Malto. "V obdobju štirih let so se s temi dejanji izognili plačilu davka na dodano vrednost v skupni višini okoli 3,3 milijone evrov in za ta znesek oškodovali proračun Republike Slovenije. Del te koristi so uporabili pri izvrševanju kaznivega dejanja pranja denarja," je na današnji tiskovni konferenci razložil šef mariborskih kriminalistov Robert Munda. V kaj so osumljeni "investirali umazani denar," pa Večeru zaradi interesa preiskave ni mogel odgovoriti. Vendar smo neuradno izvedeli, da preiskovalci sumijo, da so vpleteni v sporni posel del nezakonito prisluženega denarja "oprali" z nakupom nepremičnin, ki so se prodajale na dražbah.
Dizel namenjen na gradbišča
V torek je 64 kriminalistov v sodelovanju s preiskovalci iz Finančne uprave Republike Slovenije (Furs) na območju Maribora, Ljubljani, Celja in Kopra opravilo 31 hišnih preiskav poslovnih in stanovanjskih prostorov ter osebnih avtomobilov. V okviru hišnih preiskav so zasegli okoli 80.000 litrov olja, v okviru teh priskav pa je bilo po besedah Munde ugotovljeno tudi, da osumljeni pri skladiščenu nevarnega blaga niso upoštevali nobenih predpisov. Kriminalisti sumijo, da je bilo predelano gorivo namenjeno predvsem na gradbišča v Italiji, kjer so ga prečrpali v delovne stroje. Vpletenim v mrežo preprodajalcev umazanega goriva so kriminalisti sledili s tajnim opazovanjem in prisluškovanjem, prva zasluga za to, da so jih polovili, pa gre Fursu, saj je ta zoper podjetje, ki je bilo zdaj tarča preiskave, že pred leti uvedlo finančno preiskavo in inšpekcijski postopek. "Po opravljeni finančni preiskavi smo novembra lani tej pravni osebi obračunali preko 300.000 evrov davka na dodano vrednost in več kot 100.000 evrov okoljskih dajatev. Ker smo z ndaljnjimi aktivnostmi zaznali, da se s to odmero kršitve niso ustavile, smo nadaljevali z drugiji postopki in smo ugotovitve naših aktivnosti posredovali policiji," je razložila Damjana Slapar Burkat iz Fursa.