Fatalna in brezsrčna: Veljala je za najmočnejšo osebo srbske policije. Potem pa se je zgodil uboj na tračnicah

Va
23.01.2025 11:04

Znanemu kriminalcu je pomagal vzporedni sistem v organih za notranje zadeve.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Dijano Hrkalović, bivšo državno sekretarko v srbskem notranjem ministrstvu, je specialno sodišče v Beogradu obsodilo na leto in štiri mesece zapora, v kar se všteje čas v priporu. Obsodili so, na leto zapora, tudi bivšega načelnika novosadske policijske uprave Milorada Šušnjića, policijskega načelnika Dejana Milenkovića pa zaradi pomanjkanja dokazov oprostili. 

Primer sega v januar 2017, ko je bil v središču Beograda na tramvajski progi ubit Vlastimir Milošević, karateist in vodja varnosti v več beograjskih nočnih klubih. Bilo je jutro in otroka je peljal v šolo. Zločina se je v Srbiji oprijelo ime uboj na tračnicah.

Hrkalović, ki se jo povezuje s srbskim podzemljem, je bila obtožena, da je izkoristila svoj položaj v upravi kriminalistične policije in pozneje na ministrstvu za notranje zadeve za prikrivanje dokazov. Milenkoviću je izdajala nezakonite odredbe, naj ne izroči poročila in zbranih dokazov iz mobilnih telefonov in SIM-kartic, zaseženih Veljku Belivuku z nadimkom Velja Nevolja in drugim osumljencem za uboj. Namesto da bi bilo, kot zahteva postopek, gradivo predano tožilstvu, je Hrkalović odredila, da zbrane dokaze izročijo njej. Uslužbencu oddelka za forenziko je bilo na primer naročeno, naj trdi disk s poročilom in Belivukove telefone hrani pod ključem v pisalni mizi in da jih ne sme izročiti nikomur, dokler tega ne odredi Hrkalović. Po poročanju Blica so bili dokazi zaklenjeni leto dni. Nato je marca 2018, že po zaključenem preiskovalnem postopku, vloženi obtožnici in ko je že tekla glavna obravnava na sodišču, bila izdana druga odredba, naj se zaklenjeni dokazi izročijo pristojnim organom. Takrat pa, piše Blic.rs, se zaradi obsežnosti gradiva sodnik in tožilec nista več mogla ustrezno seznaniti z obremenjujočo vsebino. S tem je bilo oteženo vodenje kazenskega postopka, korist pa je imel obtoženi Belivuk.

Belivukovemu kriminalnemu klanu pripisujejo sicer več najhujših zločinov.  

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta