V Mariboru so malo pred 11. uro sirene naznanile, da ni več nevarnosti zaradi deaktivacije 250 kilogramske letalske bombe, ki so jo pri zemeljskih delih na ulici Ledina v mariborski Mestni četrti Tezno našli 28. marca.
Sirene za splošno nevarnost so se v Mariboru in v občini Hoče - Slivnica najprej oglasile ob 10.21 uri. Nato sta pirotehnika Aljaž Leban in Karl Marko, slednji je najstarejši član mariborske enote, z odstranitvijo dveh mehanskih vžigalnikov deaktivirala 250 kilogramov težko bombo iz druge svetovne vojne. "Tako kot je bilo predvideno, tako smo naredili," si je po uspešni deaktivaciji nasmejan do ušes oddahnil Karl Marko in priznal, da "se je zadnji vžigalnik pri odvijanju malo upiral, sprednji pa ne." V svoji 35-letni karieri je sodeloval pri deaktivaciji okoli 20 avio bomb, je še povedal Marko. Če Leban in Marko danes ne bi uspela odviti vžigalnikov, bi morali akcijo nadaljevati z nevtralizacijo in uničenjem bombe na lokaciji.
Zaradi možnosti tega scenarija so pred deaktivacijo evakuirali približno 50 stanovalcev, ki živijo v radiju 400 metrov od najdišča. "Javna gasilska služba mestne občine Maribor s pomočjo policije, komunalnih služb in redarske službe v pasu 400 metrov od najdene bombe pomaga pri evakuaciji prebivalcev," je pojasnil poveljnik Civilne zaščite Maribor Samo Robič.
Ekipa Večera je pospremila zbor gasilcev. Po besedah direktorja Gasilske brigade Maribor Aleša Ciringerja se je brigadi pridružilo še 11 gasilskih društev. Okoli sedemedeset gasilcev so razdelili v tri sektorje. Po vseh hišah v coni 400 metrov okrog bombe so preverili, ali se morebiti kdo še zadržuje doma, za vsak slučaj so trkali tudi na vrata bližnjih podjetij in proizvodnih obratov, čeprav so danes vsa podjetja za delo zaprta. Gasilci, policisti in druge službe so budno bdele tudi nad morebitnimi sprehajalci, ki jih informacija o današnji akciji z bombo ni dosegla. Ker radij 600 metrov od bombe sega tudi v občino Hoče - Slivnica, so na delu tudi tamkajšnji gasilci.
"Če bo šlo vse po sreči, bi morala biti zadeva v eni uri zaključena," je bil še pred začetkom odstranitve optimističen poveljnik državne enote za varstvo pred NUS Darko Zonjič. "Po vseh izkušnjah, ki jih imamo, ocenjujemo, da imamo več kot 90 odstotkov možnosti, da nam bo bombo uspelo deaktivirati že v prvi fazi. Vendar če se ne bo dalo, ne bomo šli z glavo skozi zid. V tem primeru bomo šli v drugo fazo. Na lokaciji je že strojnik z bagerjem, pripravljen na kopanje devet metrske luknje, v katere bomo položili bombo, jo zasuli z materialom in deaktivirali z detonacijo," je pojasnil Leban.