Sodni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je danes izrekel sodbo za trojni uboj 25-letnemu Petru Gaspetiju iz Škocjana pri Domžalah. Tožilka Maša Podlipnik je v torek zaključni besedi za obtoženega predlagala izrek najvišje zaporne kazni, torej dosmrtni zapor, "kar je edina primerna kazen za dejanja, ki se očitajo obtoženemu, saj jih je storil na izredno krut način, dejanja pa ni nikoli obžaloval". Dosmrtni zapor, ki ga je Slovenija uzakonila 2008 do zdaj še ni bil nikoli izrečen.
Obtoženi ni na zahrbtni in grozljiv način vzel življenja svojih sorodnikov, kar sta ena od pogojev za obstoj kaznivega dejanja umora. Zato se je sodišče odločilo za milejšo kvalifikacijo kaznivega dejanja, torej uboj za katerega zakon predpisuje do 15 let zapora. Sodišče je zato obtoženemu za vsak uboj izreklo po 12 let zaporne kazni in enotno kazen 30 let zapora.
Pri izreku kazni je upoštevalo oteževalne okoliščine, kot so dejstva, da je brez razloga vzel življenje svojim sorodnikom, in olajševalne, da ima osebnostno motnjo, da je bil do tega zločina nekaznovan. Nikoli prej namreč ni bil nasilen, hodil je v šolo in drugo. "Pravične kazni za takšno dejanje ni, je pa v okviru zakona pravična in primerna ta, ki smo vam jo izrekli," je še poudarila sodnica Dvornikova.
Sodnica pojasnila kvalifikacijo umora na grozovit način
Predsednica senata Marjeta Dvornik je glede kvalifikacije umora na grozovit način še obrazložila, da je bil žrtev takega umora Milan Tili, ki so ga umorili v Savi nekdanji gostinec Jožef Kovač, Zvonimir Vojska in Marko Kos. Trojica je sodelovala pri treh ugrabitvah in dveh umorih podetnikov, ki so jih izsiljevali za denar, in sicer Dušana Mavriča, Milana Tilija in Dušana Gačnika. Mavrič je izginil decembra 1997 in so ga po dveh mesecih mrtvega našli v Savi. Več sreče je imel Gačnik, ki ga je Kovačeva ekipa 1999 ugrabila, a jim je pobegnil. Zadnja žrtev je bil Tili, ki je izginil 26. novembra 1999, njegovo truplo pa so januarja 2000 našli v Savi, obteženo z dvema desetkilogramskima betonskima blokoma. Sodišče je ravnavnje Kovača, Vojske in Kosa opredelilo kot umor na grozovit način. Trpljenje, psihično in fizično, ki ga je trpel Tili, je presegalo tisto ob običajni usmrtitvi. Ob Savi je Kovač Tilija prevezal po vsem telesu, mu usta prelepil z lepilnim trakom, potem pa sta mu s Kosom v višini prsi in okoli nog privezala betonska bloka, težka deset kilogramov. Kovač je Tilija nato vrgel v vodo, in ker je ta, čeprav zvezan, poskušal zbežati, ga je Kovač toliko časa držal pod vodo, da je utonil. Za Tilijev umor so jim sodili štirikrat, saj se je Kovač na sodbe znova in znova pritoževal. Vedno pa je bil obsojen na tridesetletno zaporno kazen. Kos in Vojska sta bila obsojena na enotno kazen 16 let zapora.
Babica in dedek sta se branila
Obtoženi Gaspeti je bil obtožen, da je 13. junija lani dopoldan na domačiji starih staršev z večjim mesarskim nožem na grozovit in zahrbten način ubil 74-letnega dedka Cirila Gaspetija, 81-letno babico Martino Gaspeti ter njunega invalidnega sina, sicer svojega strica, 51-letnega Zvonka Gaspetija, ki je ravno usodnega dne dopolnil 51 let.
Pri stricu in dedku so smrtne poškodbe našli tako na vratu kot na prsnem košu, pri babici le na vratu, še nekaj ureznin pa je imela na stegnu. Pri vseh treh so bile poškodbe tako hude, da jim niti hitra zdravniška pomoč ne bi pomagala.
Njihovo umiranje, dokler niso povsem izkrvaveli, je bilo počasno, je na sodišču razložil sodni izvedenec Tomaž Zupanc. Od zadnjega vboda do smrti je po njegovi oceni minilo okoli pet minut. Iz obrambnih poškodb pa je bilo razvidno, da sta se dedek in babica skušala braniti.
Peter Gaspeti se na sojenju ni zagovarjal, o tem, kar naj bi bil storil, je nekaj povedal le psihiatrom, kljub temu pa motiv tega nerazumljivega dejanja ostaja neznan, je v zaključi besedi še povedala tožilka. Izvedenec Dragan Terzič je za obtoženega ugotovil, da ima neopredeljeno osebnostno motnjo z opredeljenimi značilnostmi shizoidne in narcistične osebnostne motnje. Terzič meni, da se je obtoženi zavedal svojih dejanj, ko je jemal življenje svojim sorodnikom, torej je bil povsem prišteven.