Pred ljubljansko okrožno sodnico Špelo Koleta bi se danes moral opraviti narok v tako imenovani zadevi Stožice, kjer so obtoženi ljubljanski župan Zoran Janković, nekdanji obrambni minister Roman Jakič, ki je bil v času domnevnih kaznih dejanj direktor Zavoda Tivoli, Uroš Ogrin in Zlatko Sraka iz podjetja Gradis-Energoplan (Grep), ki je gradilo Stožice, nekdanji direktor Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Samo Lozej, ki zadnja leta vodi družbo Energetika Ljubljana-Termoelektrarna Toplarna Ljubljana, nekdanji vodja občinskega oddelka za šport Marko Kolenc, direktor projekta gradnje Športnega parka Stožice Andrej Lavrič, Borut Skubic in Milan Črepinšek. Narok pa se je končal po nekaj minutah, saj je odvetnik Boris Grobelnik, ki zastopa obtoženega Ogrina, zahteval izločitev sodnice Koletove in predsednika ljubljanskega okrožnega sodišča Marjana Pogačnika.
Kršeno načelo pravice do naravnega sodnika
Odvetnik Grobelnik je pojasnil, da zahteva izločitev sodnice Koletove, ker je bil omenjen kazenski spis najprej dodeljen sodnici Mojci Kocjančič, torej naravno dodeljenemu sodniku, po imenskem vrstnem redu, nato pa je Pogačnik zadevo predodelil Koletovi, ob tem pa ni navedel razloga za zamenjavo sodnice. "Po naših podatkih sodnica Kocjančič ni bila preobremenjena z drugimi zadevami, prav tako ni bila na daljši bolniški odsotnosti, kar bi lahko bil razlog, da bi se omenjen kazenski spis predodelil drugemu sodniku. Zato je bilo obtoženim kršeno načelo pravice do naravnega sodnika in zahtevamo izločitev sodnice Koleta in predsednika okrožnega sodišča Marjana Pogačnika, ki ji je predodelil spis, " je bil jasen Grobelnik. Z njegovim predlogom so se strinjali še nekateri odvetniki obtoženih. Zato sodnici Koleta ni preostalo nič drugega, kot da zadevo za danes zaključi in narok preloži na nedoločen čas. O predlogu odvetnik Grobelnika o izločitvi Koletove in Pogačnika bo odločil predsednik ljubljanskega višjega sodišča Anton Panjan.
Za Zorana Jankovića še ni bilo naroka
Na današnji narok ni bilo Zorana Jankovića, ker naj bi se narok zanj, zaradi današnje zadržanosti njegovega odvetnika Janeza Koščaka, opravil 12. decembra. Prav tako na narok ni pristopil Uroš Ogrin, ker je zbolel, sicer pa njegova navzočnost na predobravnavnem naroku ni bila obvezna, saj je ugovarjal obtožnici. Sicer pa bi moral biti narok zoper Jankovića preklican, dokler predsednik višjega sodišča Anton Panjan ne bo odločil glede predloga obrambe o izločitvi sodnice Špele Koleta in predsednika okrožnega sodišča Marjana Pogačnika.
Domnevno sporna pogodba v višini 1,8 milijona evra
Obtožnica Specializiranega državnega sodišča (SDT), zastopata jo tožilki Blanka Žgajnar in Petra Apšner, obtoženim očita več kaznivih dejanj, med drugim zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic, goljufijo na škodo EU, preslepitev pri pridobitvi posojila ali ugodnosti in ponareditev ali uničenje poslovnih listin. Obtoženi naj bi bili v zvezi z gradnjo kompleksa Stožice leta 2010 podpisali domnevno sporno pogodbo v višini 1,8 milijona evrov za domnevno fiktiven najem parkirišč v Stožicah. S to potezo je Grep postal kreditno sposobno podjetje in je pri NLB lahko najel več kot 50 milijonov evrov kredita. Občina pa je s tem prišla do 9,4-milijonskega sofinanciranja iz slovenskega proračuna in evropskih sredstev. Septembra 2012 so sledile hišne preiskave pri družini Janković, leto kasneje so opravili nove hišne preiskave tudi pri Ogrinu, Sraki, Lozeju in Jakiču. Nato je Okrožno sodišče v Ljubljani 20. aprila 2015 odredilo preiskavo zoper župana zaradi suma, da je naklepno pomagal Ogrinu in Sraki pri storitvi kaznivega dejanja preslepitve pri pridobitvi posojila družbe Grep pri NLB in Factor banki ter da je kot župan MOL ministrstvu za šolstvo in šport predložil zahtevek za izplačilo sofinanciranja upravičenih stroškov stadiona Stožice, zahtevku pa priložil ponarejeno situacijo družbe Grep.18. maja letos je SDT na ljubljansko okrožno sodišče vložilo obtožnico, nanjo so se obtoženi pritožili, vendar je sodišče vse ugovore zavrnilo.