Kapo načrtoval pobeg iz pripora in ostal brez računalnika

Začelo se je sojenje hudodelski združbi, ki se je pod vodstvom Aleša Zupančiča na veliko ukvarjala s preprodajo in tudi proizvodnjo droge. Zupančič je očitke zanikal, za zdaj se brani z molkom.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Aleš Zupančič in njegova odvetnica Monika Mavsar sta terjala izločitev sodnika, a je ta njuno zahtevo zavrnil kot neutemeljeno in prepozno. Foto: Tomaž SKALE/DNEVNIK
Tomaž Skale/dnevnik

Ljubljanskemu sodniku Srečku Škerbcu je v tretje le uspelo začeti sojenje domnevni kriminalni organizaciji pod vodstvom Aleša Zupančiča, ki naj bi trgovala s heroinom, kokainom, ekstazijem, marihuano, hašišem in amfetaminom in na ta način zaslužila najmanj 1,3 milijona evrov. "Povedal bom samo tole. Kar se mi očita, nisem storil. V tem trenutku se ne bom zagovarjal, ker mi je onemogočen celovit vpogled v sodni spis. To pa zato, ker mi je bil v priporu odvzet računalnik," je izjavil Zupančič, 40-letni avtoklepar iz Most pri Komendi z vzdevkoma Bazenar in Kapo.

Vprašanje odvzetega računalnika je že pred tem odprla njegova zagovornica Monika Mavsar, ki je zahtevala tudi izločitev sodnika zaradi dvoma o njegovi nepristranskosti. Škerbec je namreč že pred časom prepovedal vnos elektronskih naprav za Zupančiča v pripor, češ da je te uporabljal za načrtovanje pobega iz ljubljanskega pripora (zaradi česar so ga premestili v koprskega). Po odvetničinih besedah se zaradi tega ni mogel seznaniti s spisom in mu je bila onemogočena učinkovita obramba. Če sumi, da je načrtoval pobeg, naj sodnik odredi učinkovitejši nadzor nad njim, ne pa posega v pravico do obrambe, je dejala. Toda senat (ki je imel tak predlog enkrat že na mizi, takrat s strani drugega odvetnika) je predlog za izločitev sodnika zavrgel. Škerbec je razložil, da bi ga morala podati takoj, ko je izvedela za razlog. In da bi Zupančič lahko zaprosil za fotokopijo spisa, pa bi jo dobil. Lahko tudi zaprosi za skeniranje spisa - ustregli mu bodo in mu v priporu omogočili pregled.

Kot pes v kletki

Poleg njega so obtoženi še Jure Močnik, Branko Šćulija, Svetlan Stjepić, Polonca Nose, Elvis Murić, Samir Velić, Jure Slaviček, Jernej Kotnik, Ivan David, Dejan Sabotić, Luka Lazić, Gregor Mandelj in Anis Ličina. Tako kot v prvih dveh poskusih začetka sojenja tudi tokrat niso prišli vsi - manjkal je Ličina, širši javnosti bolj znan kot eden glavnih akterjev nasilnega protesta novembra lani v Ljubljani. Prav tako zaradi zdravstvenih težav ni bilo Slavičkove odvetnice, zato je sodnik obtoženega poslal domov. A če je Škerbec doslej vztrajal, da morajo priti čisto vsi, je tokrat popustil. Tako je imela tožilka Tamara Gregorčič le priložnost predstaviti obsežno obtožnico, v kateri je bilo sicer prvotno naštetih 33 oseb. A jih je 19 kazniva dejanja že na začetku priznalo.

Če povzamemo tožilske očitke: kriminalna združba, ki so jo preiskovali od septembra 2017 do januarja lani, se je ukvarjala s prodajo ekstazija, marihuane in hašiša pri nas, na Hrvaškem in v Avstriji, s tihotapljenjem kokaina iz Južne Amerike, dobavo heroina iz Iraka ter proizvodnjo amfetamina. Vsak član je imel v hierarhični organizaciji točno določeno vlogo, vodja pa je bil Zupančič. Bil je zelo predrzen. Čeprav je bil maja predlani na celjskem sodišču obsojen zaradi droge in je dobil dve leti tako imenovanega vikend zapora in denarno kazen, je nečedne posle nadaljeval kar med prestajanjem kazni.

Do zdaj se je imelo možnost zagovarjati sedem obtožencev, vendar te pravice niso izkoristili vsi. "Živce imam že zelo na koncu. Zanikam vse očitke," je začel Jure Močnik, ki naj bi bil v hierarhiji takoj pod Zupančičem. Tožilki je poočital, da mu je uničila podjetje, otrokoma pa, ker je že od januarja lani v priporu, vzela očeta. "Zaprli ste me kot psa v kletko," je izjavil. Zatrdil je, da ga obtožujejo zgolj na podlagi znanstva z družinskim prijateljem in soobtoženim Brankom Šćulijo. Storilci so prek kriptiranih telefonov med drugim uporabljali vzdevek Šibica, ki ga je, kot pravi, tožilstvo napačno pripisalo njemu. "Ves Kamnik ve, da je to vzdevek Šćulije," je dejal. Šćulija mu je v preteklosti prenavljal stanovanje, v letu 2019 pa nadstrešek na hiši in zato sta bila to leto še posebej veliko v stiku. Šćulija, zaslišan takoj za njim, je, ne da bi ga kdo o tem posebej vprašal, njegove besede potrdil. Da mu je žal za Močnika, ki s tem "nima absolutno ničesar". "Šibica sem jaz, pod tem imenom me vsi poznajo že 20 let," je dejal. Močnikov zagovornik Benjamin Peternelj je po teh zagovorih predlagal odpravo pripora. Gregorčičeva je bila proti, češ da Šćulija želi zgolj zaščititi nadrejenega v združbi. Tudi senat se z odvetnikom ni strinjal, rekoč, da še vedno obstaja utemeljen sum, da je Močnik storil kaznivo dejanje.

Za osem kilogramov droge ni vedela

"Z drogo nisem povezan," je izjavil tudi Samir Velić. Kot je dejal, tudi njega bremeni le to, da se pozna s Šćulijo. "Ampak bil je moj delodajalec. Skupaj sva delala, se družila. Da bi prevažal heroin, kokain, to mi pa ni znano," je rekel. Povezavo z drogo je v joku zavrnila tudi Polonca Nose. Bila je za volanom avta, v katerem so predlani poleti na mejnem prehodu Jelšane hrvaški policisti našli 107 gramov kokaina, devet gramov heroina, 4739 gramov amfetamina, 699 gramov ekstazija, 1663 gramov marihuane in 1039 gramov hašiša. V vozilu sta bila tudi njen mož Simon Nose in hči. Mož je vpletenost v drogeraške posle priznal in je bil že obsojen na štiri leta zapora. Žena pa trdi, da za drogo ni vedela. Namenjeni so bili na morje, na Pag. Prav tako ne, da sta, kot ji očitajo, pred tem z možem prepeljala drogo tudi na Teharje in v Opatijo. Razložila je, da je moža prevažala, če jo je prosil, ker je zaradi prometne nesreče izgubil vozniško dovoljenje. "Raje to, kot da bi vozil sam brez dovoljenja," je dejala in zagotovila, da ji nikoli ne bi prišlo na misel, da bi načrtno z otrokom v avtu prevažala droge. Sojenje se bo nadaljevalo 24. avgusta.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta